Objawy przepukliny pępkowej u dorosłych oraz dzieci

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Objawy przepukliny pępkowej typowo pojawiają się w pierwszych miesiącach życia dziecka, czasem już przy urodzeniu. Gdy nie są znacznych rozmiarów, zwykle nie stanowią powodu do niepokoju. Znikają do 3. urodzin dziecka i nie wymagają operacji.

Przepuklina wrodzona u dziecka zazwyczaj nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych 3 lat życia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zmian nabytych. Objawy przepukliny pępkowej, a właściwie okołopępkowej, u dorosłych częściej wiążą się z wystąpieniem powikłań i należy leczyć je operacyjnie.

Zobacz także: Co to jest przepuklina? Rodzaje, przyczyny, leczenie choroby

Objawy przepukliny pępkowej – skąd się biorą?

Przepuklina to nieprawidłowe uwypuklenie struktur znajdujących się wewnątrz ciała przez otwór w powłokach, w miejscu, w którym są one osłabione. Może być wrodzona lub nabyta, czyli pojawić się w ciągu życia.

Jednym z rodzajów przepuklin jest przepuklina pępkowa. Objawia się uwypukleniem worka mogącego zawierać jelita przez pępek. Stanowi on bowiem naturalnie występujące miejsce osłabienia przedniej ściany jamy brzusznej. Typowe zmiany pojawiają się u dzieci i są widoczne od urodzenia. Ich przyczyna nie jest do końca poznana. Wynikają z niezarośnięcia pierścienia pępkowego po narodzinach. Szczególnie narażone na jej powstanie są niemowlęta urodzone przedwcześnie lub o niskiej masie urodzeniowej. Objawy przepukliny pępkowej mogą pojawić się również w późniejszym czasie u dorosłych, a czynnikami ryzyka są: nadwaga, zaparcia, choroby przebiegające z uporczywym kaszlem oraz wielokrotne porody.

Objawy przepukliny pępkowej u dzieci

Prawdziwa przepuklina pępkowa występuje jedynie u dzieci; szacuje się, że aż u 1 na 6 noworodków. Zwykle można zaobserwować przemieszczanie się worka przepuklinowego przez otwarty otwór pępowinowy, najczęściej w trakcie płaczu. Nie zawsze widoczna jest od razu po urodzeniu, zauważa się ją także w miarę upływu czasu wraz ze wzmacnianiem się powłok brzucha i wytwarzaniem się większego ciśnienia w jamie brzusznej. Przepuklina jest miękka i daje się bardzo łatwo odprowadzić. Rzadko wiąże się z poważnymi powikłaniami, takimi jak uwięźnięcie, i nie jest bolesna.

Objawy przepukliny pępkowej zazwyczaj znikają w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka, zawsze jednak ocenić powinien je lekarz pediatra. Jeśli samoistnie nie miną, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, szczególnie w przypadku, gdy są duże lub drożny pierścień pępkowy powyżej 2. roku życia ma wielkość od 1,5 cm do 2 cm.

Przepuklina pępkowa u dorosłych – objawy

Przepuklina pępkowa u dorosłych zdarza się o wiele rzadziej niż u dzieci. Zwykle zmiana wrodzona jest wykrywana wcześniej i usuwana, jeśli nie zniknie samoistnie. Częściej u dorosłych występuje przepuklina okołopępkowa. Atakuje zwykle kobiety, które wielokrotnie rodziły. Zaobserwować ją można jako uwypuklenie powyżej lub poniżej pępka w kresie białej.

Objawy przepukliny okołopępkowej zależą w głównej mierze od lokalizacji. Może pojawić się uczucie dyskomfortu oraz bólu w miejscu występowania zmiany, a także zaczerwienienie, owrzodzenie na powierzchni skóry. W przypadku przepukliny okołopępkowej istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego powinna ona być zawsze leczona operacyjnie.

Przepuklina pępkowa objawić się może w 3. trymestrze ciąży. Zwykle dotyczy wówczas kobiet, które w przeszłości przeszły cięcie cesarskie lub operację.

Co przyczynia się do rozwoju przepukliny? Jak można ją leczyć? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina i na czym polega jej leczenie? Źródło: 36,6

Objawy przepukliny pępkowej – uwięźnięcie

Groźnym powikłaniem, które może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jest uwięźnięcie przepukliny. Manifestuje się ono zaczerwienieniem worka, jego stwardnieniem oraz bolesnością. Dodatkowo nie udaje się odprowadzić (wcisnąć) przepukliny z powrotem do jamy brzusznej. Niepokojące objawy to ponadto: nudności, wymioty, zatrzymanie się gazów oraz stolca. Chory cierpiący na uwięźnięcie przepukliny wymaga szybkiej operacji, gdyż jego stan ciągle się pogarsza.

Leczenie objawów przepukliny pępkowej

Osoby, u których stwierdza się występowanie przepukliny, kierowane są do chirurga ogólnego lub chirurga dziecięcego, który ocenia konieczność wykonania operacji usuwającej przepuklinę. Zabiegu w trybie planowym wymagają zwykle wszyscy dorośli, dzieci po 3. roku życia z przepukliną pępkową i zawsze z przepukliną okołopępkową. W trybie pilnym operację przeprowadza się u pacjentów, u których obserwuje się objawy związane z uwięźnięciem przepukliny. Metoda operacji dobierana jest na podstawie rodzaju zmiany. U kobiet starających się o dziecko przepuklina pępkowa o małych wrotach powinna być zaopatrzona szwem niewchłanialnym, natomiast o dużych wymaga zaopatrzenia wszczepem syntetycznym.

Po wykonanym zabiegu konieczna jest kontrola. Początkowo mogą być wyczuwalne szwy zamykające pierścień pępkowy, po jakimś czasie jednak w miejscu tym powstaje blizna. Należy wziąć pod uwagę, że przepukliny mogą nawracać, w szczególności w przypadku otyłych pacjentów, dlatego każde pojawienie się zmiany wymaga wizyty u lekarza.

Bibliografia:

1. Garden O.: Chirurgia. Podręcznik dla studentów. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2003.

2. Ciley R.: Disorders of the umbilicus. [w:] Grosfel J., O'Neill J., Coran A., Fonkalsrud E. (eds.): Pediatric Surgery. Mosby Elsevier, wyd. 6.

Data aktualizacji: 14.08.2020,
Opublikowano: 15.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej