Objawy paranoidalne – jak wyglądają, na czym polega zespół paranoidalny?

Fot.: Andrzej Wilusz / stock.adobe.com

Zespół paranoidalny to grupa objawów w formie wzrokowych i słuchowych omamów i urojeń. Wiele osób uważa, że objawy paranoidalne są początkiem choroby, np. schizofrenii. Mogą nim być, ale zespół paranoidalny jest również oddzielną jednostką chorobową. Objawy paranoidalne w formie urojeń mogą być pierwszym objawem depresji.

Przede wszystkim należy wyjaśnić – nie istnieje taka jednostka chorobowa jak psychoza paranoidalna, chociaż wiele osób posługuje się tym hasłem do wyszukiwania informacji na temat objawów zespołu paranoidalnego. Psychoza jako taka również nie jest jednostką chorobową, która byłaby ujęta w kodach medycznych ICD-10. Czym w takim razie jest psychoza, a czym zespół paranoidalny?

Objawy paranoidalne – czym jest psychoza?

Jak wyżej wspomniano, psychoza nie jest wydzieloną jednostką chorobową. Jest to ogólny stan umysłu, który polega na zaburzonym odbieraniu rzeczywistości. Sposób myślenia osób z psychozą jest zdezorganizowany, a one same przekonane są o prawdziwości swoich przeżyć i odczuć. Pacjent w stanie psychozy jest przekonany o tym, że funkcjonuje zupełnie normalnie, nie jest krytyczny wobec swoich urojeń i omamów. Są one brane przez niego za całkowicie realne. Przykładem mogą być tutaj omamy w postaci widzenia obiektów nieistniejących w prawdziwym życiu. Osoba z psychozą może widzieć np. kota, psa czy nawet innego człowieka, który w rzeczywistości nie istnieje. Podobnie stan psychozy może polegać na byciu przekonanym o swojej winie, nadchodzącej karze lub zupełnej pewności, że jest się śledzonym.

W mowie potocznej „psychoza” może być określana jako wszelkie zachowania „nienormalne”. Przyczyny psychozy są różne. Psychoza jest więc stanem samym w sobie, a nie chorobą. Na przykład schizofrenia paranoidalna jest jednostką chorobową, która należy do grupy psychoz, czyli zachowań nienormalnych, podyktowanych zaburzonym odbiorem rzeczywistości. Termin taki jak paranoidalna psychoza nie jest więc właściwy, ponieważ łączy w sobie zupełnie różne terminy, takie jak zespół paranoidalny, który jest jednostką chorobową, i psychoza, która jest niewłaściwym postrzeganiem rzeczywistości.

Objawy paranoidalne – czym jest zespół paranoidalny?

Zespół paranoidalny to inaczej grupa objawów o chaotycznym charakterze, która nie tworzy spójnej całości. Osoba chora doświadcza zaburzeń myślenia, odczuwania, a nawet odbioru otaczającej rzeczywistości. Zespół paranoidalny może być oddzielną jednostką chorobową, ale również początkiem różnych chorób psychicznych, np. schizofrenii paranoidalnej. Objawy paranoidalne mogą być częścią depresji o psychotycznym przebiegu – wtedy jest to zespół paranoidalno-depresyjny.

Warto wiedzieć: Jak rozpoznać depresję endogenną? Przyczyny, objawy i leczenie tego zaburzenia psychicznego

Jednym z objawów zespołu paranoidalnego są urojenia, czyli zaburzenia toku myślenia. U ich podstaw leżą fałszywe przekonania lub błędne osądy danych sytuacji. Jak wyglądają urojenia? Osoba chora może być przekonana o tym, że jest śledzona, obserwowana, że ktoś chce jej zrobić krzywdę. Mogą występować również inne urojenia, przykładowo ogromne poczucie misji ratowania świata przed zagładą. Urojenia mogą mieć też formę poczucia sprawstwa, siły fizycznej i psychicznej, bardzo dużej pewności siebie. Tego typu objawy często pojawiają się w fazie manii w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej.

Kolejne objawy zespołu paranoidalnego to zaburzenia postrzegania zmysłowego, czyli różnego rodzaju omamy. Osoba chora może odczuwać dziwne zapachy, widzieć nieistniejące obiekty, zwierzęta i ludzi, słyszeć głosy w głowie lub poza nią. Pojawiają się objawy odczuwania, np. że jest się dotykanym lub że ktoś jest obok. Zaburzony może być ogólny odbiór rzeczywistości, np. w postaci poczucia życia w baśniowym świecie. 

Jaką wybrać terapię? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6


Opublikowano: 04.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mateusz668 09.10.2019r.

Czyli jak słysze głosy, widze cienie, czuje jak coś mnie dotyka a tego nie widze ale widze jak poduszki się ruszaja, stoły , krzeszła i łyżki to normalne? Jak śpię to mam koszmary o wojnie światowej jakbym tam był, powinienem się jakoś leczyć? Mam 20 lat

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej