Objawy oponowe – zespół syndromów u dzieci i dorosłych

Fot: Kevin Jordan / gettyimages.com

Objawy oponowe to zespół odruchów, które występują w wyniku podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą być efektem choroby, urazu, a nawet rozwoju wewnątrzczaszkowego guza. Objawy oponowe ułatwiają rozpoznanie schorzenia.

Objawy oponowe to zespół objawów neurologicznych, który jest charakterystyczny dla podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą wystąpić w wyniku krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, udaru, procesu nowotworowego czy też zakażenia.

Objawy oponowe – badanie

Podstawowym objawem oponowym jest sztywność karku, która występuje u ok. 30% osób dorosłych cierpiących na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Objawia się trudnościami lub niemożnością przygięcia głowy do klatki piersiowej w pozycji leżącej. Do pozostałych objawów oponowych zalicza się:

  • objaw Brudzińskiego – dzieli się na 3 rodzaje: karkowy, łonowy i policzkowy. Objaw karkowy jest dodatni, gdy pacjent w pozycji leżącej, z jedną ręką pod głową, a drugą na klatce piersiowej, nie jest w stanie przygiąć głowy do mostka, a przy próbie dochodzi do mimowolnego zgięcia kończyn dolnych w stawach kolanowych i biodrowych. Objaw łonowy stwierdza się, gdy po naciśnięciu na kość łonową pacjent zgina kończyny dolne w stawach kolanowych i biodrowych. Policzkowy objaw Brudzińskiego oznacza, że po ucisku na policzek poniżej kości jarzmowej dochodzi do uniesienia i zgięcia przedramion. Objawy Brudzińskiego występują u ok. 5% pacjentów dorosłych z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych;
  • objaw Kerniga – pacjent pozostaje w pozycji leżącej, a lekarz próbuje biernie unieść jego wyprostowaną kończynę dolną lub wyprostować nogę w stawie kolanowym (zgiętej jednocześnie w stawie biodrowym). Przy podrażnieniu opon mózgowo-rdzeniowych pojawia się opór mięśni uniemożliwiający uniesienie wyprostowanej kończyny. Następuje odruchowe jej zgięcie w stawie kolanowym;
  • objaw Flataua – dzieli się na górny (karkowo-mydriatyczny) i dolny (erekcyjny). Górny objaw Flataua można stwierdzić, gdy po przyciągnięciu głowy do klatki piersiowej dochodzi do rozszerzenia źrenic. Dolny objaw Flataua dotyczy małych chłopców. Jest pozytywny, jeśli po kilkukrotnym pochyleniu tułowia do przodu, dochodzi do erekcji prącia. Objaw ten jest często stwierdzany w gruźliczym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub wzmożonym ciśnieniu śródczaszkowym;
  • objaw Amossa (objaw trójnoga) – częściej spotykany u dzieci. Pacjent nie jest w stanie usiąść w siadzie wyprostowanym bez konieczności jednoczesnego podpierania się;
  • objaw Hermana (objaw karkowo-paluchowy) – w czasie badania sztywności karku, po zbliżeniu głowy do klatki piersiowej, następuje odruchowe zgięcie grzbietowe palucha;
  • bolesność uciskowa gałek ocznych;
  • nadwrażliwość na bodźce słuchowe;
  • opistotonus – pojawia się w znacznie nasilonym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, jest to wymuszona pozycja chorego, polegająca na wygięciu jego ciała w łuk. Tułów wygina się ku przodowi.

Objawy oponowe ujemne oznaczają, że w badaniu neurologicznym nie stwierdzono symptomów świadczących o podrażnieniu lub zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Przyczyny powstawania zespołu oponowego

Zespół oponowy jest efektem odruchu niewystępującego w warunkach fizjologicznych. Objawy są charakterystyczne dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenia mózgu, jednak mogą towarzyszyć także innym jednostkom chorobowym. Często występują podczas kiły układu nerwowego oraz świnki. Mogą być objawem guzów wewnątrzczaszkowych. Objawy oponowe występują również po urazach.

Objawy oponowe – leczenie

Leczenie związane z wystąpieniem objawów oponowych zależy od ich przyczyn. Gdy wynikają z zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu, konieczne jest zastosowanie leków przeciwbakteryjnych, przeciwgruźliczych lub przeciwgrzybiczych. Rodzaj leku zależy od patogenu odpowiadającego za infekcję. Przy chorobie o podłożu wirusowym stosowane jest leczenie objawowe, a w ciężkich przypadkach choremu podaje się interferon. Dolegliwościom można zapobiegać, stosując dostępne na rynku szczepionki przeciwko niektórym bakteriom i innym patogenom odpowiadającym za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem. Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 09.02.2018,
Opublikowano: 09.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Bazoan 09.02.2018r.

U mnie diagnoza w wieku 34 lat chiari I. Ujawniło się po porodzie syna. Przy kaszlnieciu kichnieciu wysiłku w toalecie niesamowity ból głowy kilkusekundowy ... Dzis jestem chora i ci chwilę kaszle...chyba głowa mi zaraz pęknie...neurochirug tylko wzruszyl ramionami ze sama mam zdecydowac czy chce ryzykownej operacji czy dam rade z bolem zyc.... Straszne bo odkaszlnosc pożądanie nie mogę ...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej