Objawy i leczenie skręcenia kręgosłupa szyjnego

Fot.: Sam Edwards / Getty Images

Skręcenie kręgosłupa szyjnego to najczęściej diagnozowane obrażenie kierowców i pasażerów kolizji drogowych. Obejmuje układ mięśniowo-ścięgnisty, kostny i stawowy, a także nerwowy kręgosłupa szyjnego. Za skręcenie kręgosłupa szyjnego przysługuje odszkodowanie.

Objawy skręcenia kręgosłupa szyjnego ustępują w ciągu kilku dni od zdarzenia bądź ewoluują w przewlekły zespół pourazowy. Skręcenie kręgosłupa szyjnego może zatem przyjąć postać ostrego stanu, a zbyt późna interwencja lekarska lub praktykowanie domowych sposobów leczenia mogą zmienić postać w przewlekłą.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego

Skręcenie kręgosłupa szyjnego to ogólna nazwa na zespół obrażeń struktur kręgosłupa szyjnego powstałych pod wpływem bezwładnościowego uszkodzenia odcinka szyjnego w przebiegu mechanizmu gwałtownego przyspieszenia, a następnie zatrzymania. Na skutek nagłego ruchu wyprostu głowy i niekontrolowanego skłonu w przód dochodzi do uszkodzenia torebek stawowych kręgosłupa szyjnego, krążków międzykręgowych oraz zewnętrznych mięśni i ścięgien szyi. Destrukcyjna siła może zadziałać również od boku.

W przebiegu skręcenia kręgosłupa szyjnego zostaje zaburzona relacja tkanek miękkich kręgosłupa względem jego stawów. Niekontrolowany i szybki ruch głowy i szyi wpływa szczególnie na kręgi i pobliskie struktury w segmencie powyżej kręgu C6.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego – objawy

Skręcenie kręgosłupa szyjnego polega na rozciągnięciu tkanek miękkich kręgosłupa szyjnego znacznie przekraczającym ich fizjologiczny zakres ruchomości. W zależności od stopnia skręcenia kręgosłupa szyjnego i rozległości uszkodzeń, pojawiają się objawy o różnej intensywności, związane z nadmierną stymulacją centralnego, obwodowego i współczulnego układu nerwowego, m.in.:

  • ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego;
  • osłabienie funkcji stabilizacji i siły mięśni szyi i rąk;
  • podwyższone spoczynkowe napięcie mięśniowe i pojawienie się punktów spustowych, tzn. wrażliwych miejsc z kumulacją bólu;
  • uczucie porannej sztywności mięśni;
  • rozlany ból szyi i karku promieniujący w kierunku łopatki i wzdłuż kończyny górnej;
  • parestezje rąk i stóp;
  • zaburzenia widzenia;
  • ogólne osłabienie;
  • poczucie dezorientacji.

Konsultacja lekarska jest niezbędna w każdym przypadku podejrzenia skręcenia kręgosłupa szyjnego.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie kostnym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Leczenie skręcenia kręgosłupa szyjnego

Skręcenie kręgosłupa szyjnego destrukcyjnie wpływa niemal na cały układ ruchu. Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, przywrócenie równowagi napięcia mięśniowego oraz zniesienie dyskomfortu psychicznego po zdarzeniu.

Leczenie skręcenia kręgosłupa szyjnego opiera się głównie na fizjoterapii, w której przebiegu stosuje się:

  • unieruchomienie, stabilizację i amortyzację w kołnierzu ortopedycznym;
  • zabiegi fizykalne o działaniu przeciwbólowym, odciążającym napięcie oraz zwiększającym siłę układu ruchu poprzez: ultradźwięki, magnetoterapię, elektroterapię, laseroterapię i termoterapię;
  • terapię manualną karku i szyi, czyli zastosowanie chwytów ucisków i technik masażu docierających głęboko w bolące struktury mięśniowe;
  • rehabilitację ruchową jako dopełnienie leczenia o ćwiczenia oddechowe, rozluźniające i relaksacyjne;

Nieleczone skręcenie kręgosłupa szyjnego może być przyczyną powikłań zdrowotnych.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego – powikłania

Wystąpienie powikłań w dużym stopniu zależy od rozległości skręcenia kręgosłupa szyjnego, dlatego dla zminimalizowania konsekwencji skręcenia szyi wdraża się jak najszybsze leczenie.

Powikłania skręcenia kręgosłupa szyjnego najczęściej występują pod postacią rozwinięcia bądź utrwalenia zaburzeń neurologicznych w obrębie kręgosłupa szyjnego i kończyn górnych. Zdarza się również, że poszkodowany zapada na choroby na tle psychiczno-emocjonalnym. Powikłania mogą dotyczyć, np.:

  • zaburzeń drenażu klatki piersiowej wpływających na funkcje motoryczne rąk, np. zespół górnego otworu klatki piersiowej;
  • zastojów w obszarze czaszki i dużych naczyń krwionośnych szyi, nasilających bóle głowy, zmieniających je w migrenowe dolegliwości;
  • zaburzenia układu sympatycznego i parasympatycznego, w tym nieprawidłowej pracy narządów trzewnych i zaburzeń snu;
  • stresu pourazowego.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego – odszkodowanie

Po zdiagnozowaniu skręcenia kręgosłup szyjnego poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu szkody o charakterze majątkowym i poniesionych kosztów leczenia, w tym również rehabilitacji, a nawet utraconego wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy.

O tym, ile procent uszczerbku na zdrowiu spowodowało skręcenie kręgosłupa szyjnego, decyduje orzecznik ubezpieczeniowy na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej.

Odszkodowanie wyceniane jest indywidualnie, a w przypadku odmowy wypłaty zadośćuczynienia bądź rażąco niskiej kwoty ze strony ubezpieczyciela poszkodowany może wstąpić na drogę postępowania sądowego, które rozstrzygnie wysokość odszkodowania.

Bibliografia:

Wytrażek M., Urazy typu smagnięcia biczem. Diagnostyka neurofizjologiczna oraz postępowanie fizjoterapeutyczne. Fizjoterapia w Teorii i Praktyce, 2011.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej