Dyskopatia odcinka szyjnego – jakie mogą być pierwsze objawy choroby?

Fot: elenaleonova / gettyimages.com

Objawy dyskopatii szyjnej obejmują szeroki zakres dolegliwości o charakterze neurologicznym, które wpływają na pogorszenie jakości codziennego funkcjonowania. Odczuwanie bólu, drętwienia rąk czy mrowienia palców świadczy o zaawansowanym stadium choroby.

W schorzeniu, jakim jest dyskopatia szyjna, objawy wynikają z ucisku lub uszkodzenia korzeni nerwowych wychodzących z szyjnego odcinka kręgosłupa. Symptomy pojawiające się w przebiegu schorzenia najczęściej dotyczą karku i obręczy barkowej. Nierzadko także promieniują wzdłuż kończyn górnych, nawet do opuszek palców.

Zobacz także:

Skąd się bierze ból w dole pleców i dlaczego warto skonsultować się lekarzem?

Przetoka szyjna - czym jest?

Czym jest SMS-owa szyja i kciuk? Ekspert opowiada o wpływie technologii na zdrowie

Dyskopatia szyjna – objawy

Objawy dyskopatii szyjnej obejmują szeroki zakres dolegliwości neurologicznych – od miejscowego bólu, przez deficyty ruchowe w obrębie szyi, karku i obręczy barkowej, parestezje promieniujące wzdłuż kończyn górnych, aż po zaburzenia czucia i niedowład rąk. Każdy symptom wynika z ucisku, uszkodzenia lub dysfunkcji korzeni nerwowych na odcinku kręgosłupa C3–TH1, czyli od segmentu szyjnego aż do piersiowego.

Objawy dyskopatii są do siebie zbliżone bez względu na poziom zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Tylko lokalizacja bólu odczuwanego na obwodzie ciała może wskazywać, na jakiej wysokości kręgosłupa wystąpiła dyskopatia. Dolegliwości pojawiają się w okolicach ciała zaopatrywanych przez podrażniony nerw rdzeniowy. Schorzenie związane jest zwykle z różnego rodzaju patologiami krążka międzykręgowego, który pod wpływem niesprzyjających czynników wewnętrznych i zewnętrznych traci amortyzujące właściwości, przesuwa się i kompresuje worek oponowy, otaczający włókna nerwowe kanału kręgowego. Dyskopatia może być także efektem obecności zwyrodnieniowych wyrośli kostnych, pojawiających się na krawędziach kręgów szyjnych.

Dyskopatia szyjna – najczęstsze objawy

Dyskopatia szyjna zwykle prowadzi do wystąpienia zespołu bólowego korzeniowego o charakterze ostrym i przeszywającym oraz tzw. rwy barkowej. Dolegliwości tego typu najczęściej występują w towarzystwie miejscowych lub rozprzestrzeniających się parestezji, czyli uczucia drętwienia, mrowienia i kłucia, bądź dyzestezji, czyli osłabienia wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Objawy neurologiczne dyskopatii szyjnej zazwyczaj są jednostronne i promieniują wzdłuż dermatomu, czyli obszaru ciała zaopatrywanego czuciowo przez uciśnięty w przebiegu choroby nerw. W zależności od poziomu uszkodzenia w odcinku szyjnym obserwuje się również deficyty funkcji ruchowych. Przykładowo:

  • dyskopatia na odcinku C4 wywołuje dolegliwości bólowe w dolnej części szyi oraz osłabia mięsień czworoboczny, co w efekcie zaburza umiejętność dźwigania barku, powoduje cofnięcie stawu i przyciśnięcie łopatki do klatki piersiowej. W konsekwencji dochodzi do ustalenia stawu i całej obręczy barkowej. Pacjent kompensacyjnie odchyla głowę do tyłu, a tułów po zajętej stronie unosi się ku górze;
  • ból szyi oraz bocznej powierzchni ramienia i przedramienia wraz z kciukiem to objawy dyskopatii szyjnej C5–C6;
  • uszkodzenie korzenia nerwowego C8 oznacza ból rozchodzący się wzdłuż kończyny, aż na powierzchnie palców IV i V.

Objawy neurologiczne dyskopatii szyjnej, zwykle nasilane przez ruchy szyi, głównie prostowanie i rotację, zwiększające stopień stenozy kanału kręgowego, to tzw. objaw Spurlinga. W przebiegu patologii tego typu pojawiają się również niedowłady i porażenia kończyn. Przewlekłe zniesienie siły mięśniowej sprzyja zanikowi włókien mięśniowych, co w efekcie skutkuje widocznym zmniejszeniem obwodu fragmentu kończyny, np. ramienia. W przypadku kiedy dyskopatia zajmuje pojedynczą przestrzeń międzykręgową, objawy neurologiczne są ograniczone do okolicy unerwionej uciśniętym korzeniem. Z kolei, kiedy u pacjenta rozwija się wielopoziomowa dyskopatia szyjna, objawy kumulują się z każdego skompresowanego w kanale kręgowym nerwu i znacznie ograniczają możliwości ruchowo-czuciowe obręczy barkowej, kończyny oraz dłoni i palców.

Ostry charakter dolegliwości może utrzymywać się nawet 2–3 tygodnie. Po tym czasie ból łagodnieje lub ustępuje. Utajenie się symptomów nie oznacza cofnięcia choroby. W przypadku zaniechania leczenia lub niewyeliminowania przyczyny stenozy kanału dyskopatia zwykle powraca.

Dyskopatia kręgów szyjnych – objawy dodatkowe

Poza zespołem bólowym często pacjentom dokuczają szumy w uszach i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i słuchu, trudności w zachowaniu równowagi, a także nudności i ogólne osłabienie. Charakterystyczną cechą jest także sztywność poranna lub po dłuższym bezruchu szyi, karku i okolic barków. W schorzeniu, jakim jest dyskopatia kręgosłupa szyjnego, objawy wpływają na pogorszenie jakości funkcjonowania codziennego i zawodowego. Utrzymująca się lub nawracająca choroba sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych związanych z pogarszającym się stanem zdrowia, wywołuje poczucie bezsilności w walce z chorobą oraz wzbudza obawy przed jej kolejnym atakiem. Nierzadko pacjent stopniowo wycofuje się społecznie i zmaga się ze stanami depresyjnymi.

Skąd się biorą problemy z szyją i jak sobie z nim poradzić? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Problemy z kręgosłupem  - jak ich uniknąć? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. Boos M., „Choroby kręgosłupa”, Medipage, Warszawa 2016.

2. Łukaszewska M., „Radikulopatia szyjna”, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014.

3. Kruś S., „Patomorfologia kliniczna” PZWL, Warszawa 2007.

Data aktualizacji: 10.12.2020,
Opublikowano: 10.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej