Objaw Rossolimo a objaw Babińskiego – czy jest wykorzystywany w praktyce?

Fot. Motortion / Getty Images

Objaw Rossolimo widnieje właściwie głównie w literaturze. W praktyce klinicznej ma niewielkie znaczenie i mało który lekarz z niego korzysta. Dodatni objaw Rossolimo może świadczyć o udarze mózgu czy być konsekwencją urazu głowy.

Objaw rossolimo to rzadko sprawdzany objaw w praktyce klinicznej. Jest to nie tyle objaw, ile odruch patologiczny pojawiający się w przypadku uszkodzenia układu piraminowego. Objaw Rossolimo zawdzięcza swoją nazwę rosyjskiemu neurologowi Grigorijowi Iwanowiczowi Rossolimo, który na przełomie XIX i XX wieku opisał zjawisko podeszwowego zgięcia palców stopy w odpowiedzi na uderzenie w opuszki tych palców, w przypadku uszkodzenia układu piramidowego. W praktyce klinicznej celem oceny funkcji tego układu wykorzystuje się raczej objaw Babińskiego. Zarówno objaw Rossolimo, jak i odruch Babińskiego powinien być obustronnie ujemny, co nie dotyczy jednak dzieci do końca 3. roku życia. Nie są to objawy pozwalające na postawienie diagnozy, lecz pozwalające na właściwe ukierunkowanie dalszych badań.

Objaw Rossolimo i układ Babińskiego

Objaw Rossolimo polega na podeszwowym zgięciu stopy w odpowiedzi na szybkie uderzanie w opuszki palców stóp. Jest on opisywany w literaturze, jednak zamiast niego w praktyce klinicznej wykorzystuje się objaw Babińskiego, czyli podrażnienie stopy w bocznej części co prowadzi patologicznie do grzbietowego zgięcia palucha. U dzieci te odruchy zanikają przed końcem 3 roku życia i są najlepiej widoczne i uznawane za fizjologię w okresie noworodkowym i niemowlęcym. U dzieci bowiem jeszcze przez pewien czas dochodzi do mielinizacji włókien nerwowych, dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego, stąd w tej grupie wiekowej badane odruchy neurologiczne i ich interpretacja są zupełnie odmienne.

Zobaczcie, jak jest zbudowany i jakie funkcje pełni układ nerwowy człowieka:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Jak wykonuje się objaw Rossolimo?

Objaw Rossolimo jak każdy objaw neurologiczny musi być sprawdzony obustronnie. W warunkach fizjologicznych u dzieci starszych i dorosłych pod wpływem uderzenia w opuszki palców stóp właściwie nic się nie dzieje. Reakcje związane z nadwrażliwością tej okolicy (łaskotki) nie są absolutnie brane pod uwagę. Jeśli jednak z jakichś przyczyn dochodzi do uszkodzenia układu piramidowego, wtedy palce stóp ulegną zgięciu ku podeszwie stopy. Wtedy mówi się, że objaw Rossolimo był dodatni. Może być on dodatni jednostronnie lub obustronnie.

Takie badanie wykonywane może być przez lekarza każdej specjalności, nie wymaga żadnych dodatkowych przyrządów, jest więc bardzo proste i szeroko dostępne. Jednak mimo tego zostało wyparte przez badanie objawu Babińskiego, które daje zdecydowanie rzetelniejsze objawy.

Należy pamiętać, że brak jakiejkolwiek reakcji na wywoływanie objawu Rossolimo, jak i Babińskiego oznacza próbę ujemną, czyli wynik prawidłowy.

Objaw Rossolimo dodatni – przyczyny, co robić?

Jak już wcześniej wspomniano, dodatni objaw Rossolimo, jak i Babińskiego przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia, nie świadczy o patologii. Jednak w późniejszych latach życia jak najbardziej. Należy na jego podstawie podejrzewać uszkodzenie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, szczególnie w obrębie układu piramidowego, a konkretnie struktur odpowiedzialnych za wykonywanie ruchów dowolnych czy utrzymywanie postawy ciała.

Przyczynami dodatniego objawu Rossolimo czy Babińskiego mogą być:

  • udar mózgu zarówno o podłożu niedokrwiennym, jak i krwotocznym,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu,
  • pierwotne nowotwory OUN czy rozsiane procesy nowotworowe,
  • urazy OUN.

Stwierdzenie dodatniego objawu neurologicznego nie obliguje do postawienia diagnozy, a jedynie stanowi wskazanie do poszerzenia diagnostyki. W tym celu wykonuje się badania obrazowe w postaci tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, jak również czasami badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Dopiero po pełnej diagnostyce i określeniu rzeczywistej przyczyny dodatniego odruchu neurologicznego jak odruch Rossolimo, można podjąć jakiekolwiek czynności terapeutyczne. Nie leczy się nigdy samego, pojedynczego dodatniego objawu neurologicznego.

Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej