Obawiasz się raka piersi? Zobacz zapis czatu z ekspertem!

Prof. Dawid Murawa/archiwum prywatne

Diagnozę „rak piersi” słyszy co roku prawie 20 tysięcy kobiet w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że dzisiaj nie musi oznaczać to wyroku! Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, co dalej po diagnozie? Na wszystkie pytania dotyczące profilaktyki i leczenia najczęstszego kobiecego nowotworu odpowiadał profesor Dawid Murawa, chirurg onkolog.

Rak powstaje wtedy, gdy dojdzie do licznych mutacji komórek i ich niekontrolowanego, patologicznego rozrostu. To, że nowotwór jest złośliwy, oznacza, że nacieka na sąsiadujące tkanki, a z czasem daje przerzuty do innych miejsc w organizmie.

Każda z nas chciałaby wiedzieć, jak obniżyć ryzyko zachorowania, a jeśli się już usłyszy złowrogą diagnozę – co zrobić, żeby raka pokonać. Na Wasze pytania dotyczące tego nowotworu odpowiadał prof. Dawid Murawa – chirurg onkolog.

Dr hab. n. med. Dawid Murawa jest profesorem nadzwyczajnym Katedry Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Jest też prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, laureatem wielu nagród, autorem kilkuset publikacji i wykładów z zakresu chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego oraz gruczołu piersiowego.

Wiadomo, że ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi jest wyższe, jeżeli jedna lub więcej blisko spokrewnionych osób choruje lub chorowała na raka piersi. Czasami trudno ustalić, czy rodzinne występowanie raka związane jest z mutacją w genach, czy raczej z podobnym stylem życia lub może kombinacją tych czynników.

Jedno jest niestety pewne - rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym kobiecym nowotworem. Na szczęście w ostatnich latach dużo zmieniło się jeśli chodzi o rozwój diagnostyki i nowych opcji terapeutycznych w leczeniu raka piersi. To już nie tylko farmakoterapia czy chirurgia, ale kompleksowe podejście do procesu terapeutycznego.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Boisz się raka piersi, a może już chorujesz? Weź udział w czacie i dowiedz się więcej o chorobie!
Data aktualizacji: 05.09.2020,
Opublikowano: 04.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej