Rak powstaje wtedy, gdy dojdzie do licznych mutacji komórek i ich niekontrolowanego, patologicznego rozrostu. To, że nowotwór jest złośliwy, oznacza, że nacieka na sąsiadujące tkanki, a z czasem daje przerzuty do innych miejsc w organizmie.
Każda z nas chciałaby wiedzieć, jak obniżyć ryzyko zachorowania, a jeśli się już usłyszy złowrogą diagnozę – co zrobić, żeby raka pokonać. Na Wasze pytania dotyczące tego nowotworu odpowiadał prof. Dawid Murawa – chirurg onkolog.
Dr hab. n. med. Dawid Murawa jest profesorem nadzwyczajnym Katedry Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Jest też prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, laureatem wielu nagród, autorem kilkuset publikacji i wykładów z zakresu chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego oraz gruczołu piersiowego.
Wiadomo, że ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi jest wyższe, jeżeli jedna lub więcej blisko spokrewnionych osób choruje lub chorowała na raka piersi. Czasami trudno ustalić, czy rodzinne występowanie raka związane jest z mutacją w genach, czy raczej z podobnym stylem życia lub może kombinacją tych czynników.
Jedno jest niestety pewne - rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym kobiecym nowotworem. Na szczęście w ostatnich latach dużo zmieniło się jeśli chodzi o rozwój diagnostyki i nowych opcji terapeutycznych w leczeniu raka piersi. To już nie tylko farmakoterapia czy chirurgia, ale kompleksowe podejście do procesu terapeutycznego.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.