O czym świadczy ból w klatce piersiowej u dziecka?

George Doyle/getty images

Ból w klatce piersiowej powoduje u dziecka poczucie niepokoju. Jedynie w około 4–6% przypadków ma podłoże kardiologiczne. Niemniej jednak problemy sercowo-naczyniowe stanowią pewien procent zgonów małych dzieci.

Przyczyną bólu w klatce piersiowej może być zarówno patologia układu naczyniowo-krwionośnego, jak i oddechowego. Diagnoza u lekarza może wskazać na wiele schorzeń, w tym zapalenie oskrzeli, płuc (jeśli bólowi towarzyszą duszności), a nawet uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Charakterystyczny ból najczęściej opisywany jest jako gniecenie lub kłucie.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej u dzieci

Kiedy dziecko narzeka na ból w klatce piersiowej, pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest udanie się na badania do lekarza pediatry. Dzieci, zwłaszcza te mniejsze, nie są do końca w stanie sprecyzować rodzaju bólu ani podać jego dokładnej lokalizacji, tym bardziej że zazwyczaj zlokalizowany jest on powierzchniowo. Ma to bezpośredni związek z anatomią unerwienia narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie piersi malucha.

Przed lekarzem stoi bardzo trudne zadanie, jakim jest scharakteryzowanie rodzaju bólu. Może być on rozlany i promieniujący na odległe miejsca lub powodować uczucie pieczenia, gniecenia, kłucia, a także rozpierania. Najczęściej ból w klatce piersiowej u dziecka jest wynikiem:

  • choroby układu oddechowego;
  • choroby układu pokarmowego;
  • choroby układu mięśniowo-szkieletowego;
  • choroby infekcyjnej;
  • choroby kręgosłupa;
  • choroby o podłożu psychogennym;
  • choroby serca lub naczyń.

Ustalenie dokładnej przyczyny wymaga bardziej szczegółowych badań.

Ból klatki piersiowej u dziecka przy kaszlu może świadczyć o chorobach układu oddechowego. Jedną z możliwych przyczyn jest astma oskrzelowa. Typowe dla tej choroby są napady suchego kaszlu, szczególnie w nocy. Przy zapaleniach, np. oskrzeli lub płuc, pojawiają się także: brak apetytu, uczucie rozbicia, problemy ze wzięciem głębokiego oddechu, a nawet nudności i wymioty. W przypadkach uwarunkowanych genetycznie i wynikających z indywidualnych predyspozycji, o bólu w klatce piersiowej może świadczyć odma opłucnowa. Bardziej narażone na nią są dzieci wysokie i szczupłe, głównie chłopcy.

Choroby układu krążenia są dość rzadkie u dzieci, niemniej jednak są poważnym powodem do obaw. Silny ból w klatce piersiowej może świadczyć o zapaleniu osierdzia, mięśnia sercowego, kardiomiopatiach, chorobach wieńcowych, zaburzeniach rytmu serca, a nawet o pęknięciu tętniaka aorty. Taki rodzaj dolegliwości bólowych często pojawia się podczas wysiłku fizycznego.

Dzieci, tak samo jak osoby dorosłe, narażone są na silny stres i może rozwijać się u nich nerwica, skutkująca nerwobólami serca. Nie rzadkimi przyczynami są urazy mechaniczne, w tym stłuczenia klatki czy złamania żeber. U młodzieży bóle w klatce piersiowej bywają konsekwencją zażywania dopalaczy lub narkotyków.

Kolejną przyczyną może być nowotwór klatki piersiowej. Oprócz dokuczliwego bólu dziecko wówczas często gorączkuje, ma znacznie powiększone węzły chłonne, kaszel i szybko traci na wadze. Nie mniej groźny jest półpasiec, który u dziecka daje objawy ostrego bólu, obejmującego jedną stronę klatki piersiowej i drobne pęcherzyki na powierzchni skóry.

Zobacz film: Ból w klatce piersiowej

źródło:x-news

Diagnostyka w przypadku bólu w klatce piersiowej

Wywiad podmiotowy z dzieckiem jest często utrudniony. Dlatego też najważniejszym narzędziem diagnostycznym jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej. Lekarz na jego podstawie jest w stanie wykluczyć wiele schorzeń. Innymi rodzajami badań, jakie okazują się pomocne przy bólu u dziecka w klatce piersiowej, są elektrokardiografia (EKG) oraz echokardiografia.

W przypadku opisanych dolegliwości ważna jest również diagnostyka laboratoryjna, w tym morfologia krwi, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu amylazy, enzymów wątrobowych oraz markerów martwicy mięśnia sercowego. W poważniejszych przypadkach zaleca się wykonanie badań ultrasonograficznych (USG) jamy brzusznej.

Leczenie bólu w klatce piersiowej u dzieci

Leczenie bólu klatki piersiowej uzależnione jest od jego pierwotnej przyczyny, a zatem jest kwestią bardzo indywidualną. Warto pamiętać o tym, że należy na poważnie brać narzekania dziecka na ból zlokalizowany w okolicy serca i płuc. Każdy taki przypadek trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Im wcześniej dokona się właściwej diagnozy i wdroży terapię, tym większa będzie szansa na wyzdrowienie dziecka.

Bibliografia

1. Janina Aleszewicz-Baranowska, Piotr Potaż, Wanda Komorowska-Szczepańska. Bóle serca i nagłe zgony kardiologiczne u dzieci. Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 3, s. 160–166.

Data aktualizacji: 05.08.2020,
Opublikowano: 05.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej