O czym świadczą skurcze mięśni?

Fot. Skurcze. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek / x-news.pl

Skurcze mięśni to bolesna przypadłość, która zdarza się bardzo często. O czym świadczą pojawiające się skurcze mięśni? Czy są niebezpieczne? A może zwiastują poważne schorzenia? Sprawdzili to dla Was prowadzący program 36,6°C Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek.

Skurcze mogą być bardzo bolesne i przez to uciążliwe. Zdarzają się co drugiej osobie - najczęściej pojawiają się w trakcie snu lub wzmożonego wysiłku. Czym są skurcze? O skurczu mięśnia mówimy wtedy, kiedy mięsień nagle, gwałtownie zmniejszy swoją powierzchnię i podrażni w ten sposób otaczające go nerwy. Skąd biorą się skurcze? Cóż, tego do końca nie wiadomo. Jednak prof. Łabuzek postanowił pokazać na sobie, jak działa mechanizm powstawania skurczu. Zobaczcie na filmie, jak prowadzący program 36,6°C podpiął sobie elektrody z prądem, które wywołują skurcze:

Zobacz film: Skurcze mięśni - rodzaje, przyczyna, o czym świadczą. Test. Źródło: 36,6

Na to, skąd biorą się skurcze jest wiele teorii. Jedną z nim jest teoria odwodnienia. Zakłada ona, że skurcze pojawiają się na skutek odwodnienia i braku elektrolitów w organizmie - w szczególności magnezu, potasu i sodu, które biorą udział w kontrolowaniu mięśni. Jednak teoria ta, chociaż ma ponad sto lat, nie została potwierdzona w badaniach klinicznych. Drugą teorią jest to, że skurcz pojawia się w mięśniu, który jest przewlekle zmęczony, przy czym mięśnie męczą się nie tylko w trakcie wysiłku, ale także i "odpoczynku", np. w trakcie snu, długotrwałego siedzenia. Mięśnie męczą się będą długo w jednej pozycji, przez co zaburzają się mechanizmu skurczu i rozkurczu mięśnia.

Jak zapobiegać skurczom?

Przede wszystkim mięśnie należy rozciągać - nie tylko przed aktywnością fizyczną, ale i przed snem. Spać powinno się na brzuchu (co jest zdrowe dla kręgosłupa), ale ze stopami poza łóżkiem, aby nie tworzyć stopy baletnicy i nie narażać się na skurcze. Jeśli dojdzie już do skurczu to mięsień należy rozciągnąć. 

Czy skurcze mogą być niebezpieczne?

Zaniepokoić powinny nas skurcze, które pojawiają się często i trwają bardzo długo. Nawracające skurcze mięśni mogą świadczyć o chorobach mózgu, rdzenia kręgowego, a nawet o chorobach żył. 

Polecamy: Drżenie mięśni – jakie są przyczyny? Na jakie choroby wskazuje drżenie mięśni?

Data aktualizacji: 27.09.2019,
Opublikowano: 27.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej