Nużeniec – pasożyt żerujący na ludzkiej skórze. Objawy dolegliwości

Fot : © Brigitte Smith / gettyimages.com

Nużeniec jest pasożytem skórnym, który jest spokrewniony z roztoczami. Żyje w trudno dostępnych miejscach na ludzkiej skórze – w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Według dermatologów każdy człowiek jest nosicielem tego pasożyta.

Nużeniec może wywoływać chorobę – nużycę (demodekozę). Ze względu na jej powszechność i skąpe objawy, nużyca często jest lekceważona i mylona z innymi chorobami skóry. Miejscem, w których najczęściej pojawia się ten pasożyt jest obszar twarzy – nos, czoło, podbródek i policzki. Główną drogą rozprzestrzeniania się nużeńca jest kontakt z nosicielem tego pasożyta – może to być kontakt z twarzą, pocałunek, uścisk dłoni, używanie wspólnych ręczników lub pościeli itd.

Nużeniec – co to jest?

Nużeniec jest pasożytem skórnym blisko spokrewnionym z roztoczami, który jest zaliczany do stawonogów (pajęczaków). Na człowieku bytują dwa gatunki – nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) oraz nużeniec krótki (Demodex brevis). Są to pasożyty, które lubią wilgotne środowisko oraz żerują w nocy (unikają promieni światła dziennego). W większości przypadków nie są groźne – objawy choroby pojawiają się, kiedy nużeńce rozmnożą się poza mieszki i gruczoły łojowe.

Nużeniec – objawy

W większości przypadków u nosicieli nużeńca nie można zaobserwować żadnych objawów. Jeżeli jednak dojdzie do rozmnożenia pasożytów, pojawiają się następujące zmiany skórne: zaczerwienienie, łuszczenie, wyprysk, świąd, grudki, krostki wyglądem przypominające trądzik, wykwity ropne, rumień, czyraki, strupki. Nużeniec może doprowadzić do zrogowacenia naskórka, powodować opuchliznę wokół zmian skórnych oraz pośrednio wpływać na powstawanie innych zmian (nasilać ich objawy). Są to: zaskórniki, wągry, trądzik pospolity lub różowaty, zapalenie kącików ust, łojotokowe zapalenie skóry itd. Jeżeli pasożyt zaczyna się poruszać, osoba może odczuwać charakterystyczne łaskotanie.

Jeżeli nużeniec pojawia się w okolicach oczu, może powodować również zapalenie spojówek, zespół suchego oka, jęczmień lub gradówkę. Te schorzenia objawiają się ciągłym pieczeniem, świądem, zaczerwienieniem i obrzękiem powiek, suchością oka, uczuciem piasku pod powiekami, złogami na brzegach powiek oraz wokół podstawy rzęs, odbarwieniem i wypadaniem rzęs oraz nadwrażliwością na światło, kurz i dym.

Nużeniec – skąd się bierze zarażenie nużycą?

Podstawową przyczyną zarażenia nużycą jest używanie na co dzień tych samych przedmiotów, co nosiciel pasożyta. Zaliczają się do nich: odzież, kosmetyki, ręczniki, pościel, grzebienie. Nużeniec może się także przenosić w czasie wizyt u kosmetyczek lub fryzjerów.

Na obecność nużeńca narażeni są wszyscy ludzie. Dzieje się tak ze względu na miejsca, przez które przenoszone są jaja – są to: kurz i prądy powietrza. Na zarażenie szczególnie narażone są osoby, które są alergikami, mają obniżoną odporność organizmu, zmagają się z zaburzeniami gospodarki lipidowej lub hormonalnej, osoby w podeszłym wieku, osoby żyjące w ciągłym stresie, a także te cierpiące na nawracające stany zapalne skóry oraz skórę łojotokową lub mieszaną.

Nużeniec – diagnozowanie

Aby wykryć obecność nużeńca w ludzkiej skórze, należy pobrać zeskrobinę ze zmian skórnych. Innym sposobem jest badanie rzęs lub brwi – z ich pobraniem nie ma kłopotu, gdyż same masowo wypadają. Materiał zostaje następnie poddany analizie w pracowni mikrobiologicznej. Należy pamiętać, by w dniu badania nie stosować żadnych kosmetyków do twarzy – kremów, pudrów, fluidów, toników, maseczek itp., najpóźniej można to zrobić dzień przed badaniem. Jeżeli u osoby zostanie stwierdzona obecność pasożyta, badaniom powinny się poddać także osoby z jej najbliższego otoczenia.

Nużeniec – leczenie

Najczęściej do wyleczenia nużycy lekarz zaleca stosowanie maści lub kremy przeciwzapalne, a także inne preparaty o takim samym działaniu. Ważna jest higiena zmian skórnych – należy regularnie dezynfekować zarażone miejsca. Poza tym niezbędne jest stosowanie ręczników jednorazowych oraz peelingów, które mają na celu usuwanie martwego naskórka.

Jeżeli nużyca dotyka okolic oczu, należy stosować maści oczne recepturowe. Zalecane jest także regularne rozgrzewanie powiek poprzez ciepłe kompresy, które należy trzymać na zarażonych oczach przez 5-10 minut. Dzięki temu dochodzi do upłynnienia stwardniałej wydzieliny. Następnie należy wykonywać masaż powiek oraz oczyszczać okolice oczu przepisanymi przez lekarza preparatami. Jeżeli jednym z objawów choroby jest zespół suchego oka, należy je nawilżać kroplami do oczu.

Leczenie może trwać nawet przez kilka miesięcy, dopóki dokuczliwe zmiany skórne całkowicie nie ustąpią. Niestety, jeżeli osoba ma tendencje do zarażania się nużycą, w przyszłości może dochodzić do nawrotów schorzenia.

Cała prawda o pasożytach: jak ich unikać, jak leczyć i jak się ich pozbyć?

36,6

Data aktualizacji: 26.08.2021,
Opublikowano: 28.08.2021 r.

Polecamy

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mysza Polna 19.10.2022r.

Hmm, a co to za zestaw.

Kulk1 29.06.2022r.

Czy po badaniach jest szansa że się dostanie od razu jakieś rekomendacje pielęgnacyjne lub cos takiego?

HUa 27.05.2022r.

Miałam podobnie Od razu więc poszłam na badania typowo pod tę konkretną dolegliwość

Kasia 28.04.2022r.

Wydaje mi się, że to na bazie obserwacji własnej skóry można stwierdzić bo w moim przypadku nasilił się trądzik i bardziej mi brwi wypadały i to mnie skłoniło do badań

Ala 29.03.2022r.

Widzę, że bardzo łatwo nużeńca pomylić z innymi rzeczami jak trądzik, Są jakieś objawy, które pomogą rozróżnić to i wiedzieć na pewno?

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej