Nowotwór jądra - objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie. Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko

Fot: Ocskay Mark / stock.adobe.com

Rak jądra najczęściej występuje u mężczyzn pomiędzy 20. a 34. rokiem życia. Zazwyczaj jest to nasienniak złośliwy, ale jego wczesne wykrycie rokuje całkowitym wyleczeniem. Charakterystycznym objawem nowotworu jądra jest bezbolesne powiększenie jądra lub wyczuwalny w mosznie guz/guzek.

Rak jąder to również potworniak, kosmówczak i nowotwór zarodkowy. Mają jedną wspólną charakterystyczną cechę - prowadzą do rozwoju łatwo wyczuwalnego dłonią guza. Bardzo szybko następują przerzuty do płuc i węzłów chłonnych, dlatego nie wolno go bagatelizować.

Zobacz film: 46. Jak rozmawiać z młodymi mężczyznami na temat profilaktyki raka jądra? Źródło: 36,6

Nowotwór jądra - przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko nowotworu jądra

Rak jądra, podobnie jak wszystkie inne nowotwory, jest chorobą, której przyczynę trudno ustalić. Dowiedziono jedynie, że pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego rodzaju schorzenia. Zalicza się do nich:

  • predyspozycje genetyczne - dziedziczenie,
  • orchidopeksja (wnętrostwo) - czyli pozostanie jąder w jamie brzusznej we wczesnym dzieciństwie - tego rodzaju przypadłość zwiększa ryzyko nowotworu jąder o około 40%,
  • przebyte nowotwory jąder, w tym również nowotwory pozagonadalne, np. zespół Klinefeltera.

Przyjmowanie estrogenów oraz infekcje wirusowe nie stanowią zagrożenia w przypadku zachorowalności na raka jądra.

Zobacz film: Historia Tomka, który wygrał walkę z rakiem jąder. Źródło: 36,6

Objawy raka jądra

Wczesne objawy nowotworu jądra można wykryć samodzielnie, ponieważ w worku mosznowym tworzy się twardy guz w postaci niebolesnej masy, która nie daje się oddzielić od jądra. Ponadto alarmujące powinny być takie symptomy, jak:

  • powiększenie i zwiększenie wagi jądra,
  • jądro jest twarde, a skóra na nim jest napięta - gładka lub grudkowata,
  • ból jądra w czasie dotyku,
  • zaczerwienienie moszny,
  • powiększenie moszny z powodu zaczynającego gromadzić się w niej płynu,
  • uczucie pełności i ciężaru worka mosznowego.

W miarę rozwoju nowotworu dochodzi do zaostrzenia objawów i pojawienia się takich dolegliwości, jak:

  • dyskomfort i ból w okolicy moszny,
  • promieniujący do pachwiny ból w jamie brzusznej,
  • powiększenie zaotrzewnowych węzłów chłonnych,
  • kaszel,
  • uczucie duszności,
  • plucie krwią - przerzuty do płuc,
  • ból kostny - przerzuty do kości,
  • nasilenie cech męskich - zwiększenie owłosienia oraz masy mięśniowej,
  • zaburzenia neurologiczne świadczące o przerzutach do mózgu, np. problemy z pamięcią i omdlenia, 
  • guz nad obojczykiem,
  • ginekomastia - powiększenie i bolesność gruczołów sutkowych.

Sporadycznie może wystąpić również widoczne pomniejszenie jąder.

Zobacz film: Jak rozmawiać z młodymi mężczyznami na temat profilaktyki raka jądra? Źródło: 36,6.

Diagnostyka raka jądra - samobadanie jąder

W wyniku samobadania łatwo wykryć charakterystyczne dla raka jądra zmiany, do których należy guz w mosznie. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości należy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi. Bardzo ważne są też okresowe badania lekarskie, będące podstawowym elementem profilaktyki nowotworowej.

W sytuacji podejrzenia nowotworu jądra lekarz przeprowadzi badanie palpacyjne i zaleci badanie ultrasonograficzne jąder. Dalsza diagnostyka polega na wykonaniu:

  • badania morfologii krwi oraz badań biochemicznych - w celu oznaczenia wskaźników wątrobowych i nerkowych,
  • badań ilości markerów raka jądra, takich jak: beta-HCG, AFP, PSA oraz LDH.

W przypadku podejrzenia nowotworu jądra nie wykonuje się biopsji histopatologicznej z wycinka pobranego z wnętrza jądra, ponieważ w przeważającej części przypadków nowotwór jądra ma postać złośliwą. Lekarz szybko podejmuje decyzję o orchidektomii, czyli całkowitym usunięciu jednego jądra lub obu.

Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia przerzutów, dodatkowo zalecane są też badania, takie jak:

  • RTG klatki piersiowej,
  • USG jamy brzusznej,
  • tomografia komputerowa,
  • scyntygrafia kości,
  • rezonans magnetyczny.

Rak jądra - leczenie

Po diagnozie pacjent zostaje zakwalifikowany do jednej z trzech grup stopnia zaawansowania nowotworu. Leczenie raka jądra polega przede wszystkim na usunięciu jądra z guzem i powrózkiem nasiennym oraz bardzo często również okolicznych węzłów chłonnych i zmienionych nowotworowo tkanek znajdujących się w jamie brzusznej. Po wykonaniu badania histopatologicznego oraz innych badań diagnostycznych, które wskazują na pojawienie się przerzutów, zaleca się chemioterapię lub radioterapię, ewentualnie obie.

Zobacz film: Jakie sa metody leczenia nowotworu jądra? Źródło: 36,6

Orchidektomia - usunięcie jądra a płodność

Po usunięciu jednego jądra organizm mężczyzny jest w stanie produkować liczbę plemników zbliżoną do tej sprzed choroby. Brak jądra w worku mosznowym jest jedyną niedogodnością, ale nie wpływa na aktywność seksualną oraz możliwości reprodukcyjne mężczyzny. Chemioterapia może powodować zaburzenia erekcji i niepłodność. Jednak w ciągu około dwóch lat od zakończenia terapii płodność powraca. Przed wykonaniem orchidektomii oraz rozpoczęciem chemioterapii zaleca się pacjentom zdeponowanie nasienia w banku spermy - jeśli w przyszłości chcą mieć dzieci. W przypadku obustronnej orchidektomii zabieg taki jest konieczny.

Profilaktyka raka jąder - badania kontrolne i samobadanie

Mężczyźni po 40. roku życia powinni raz w roku poddawać się ogólnym badaniom stanu zdrowia, dodatkowo warto poprosić o lekarza (pierwszego kontaktu lub urologa).

Każdy mężczyzna powinien raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie jąder. Wykrycie guzków, zmian w strukturze lub jakichkolwiek nieprawidłowości wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Rozpoznanie schorzeń we wczesnej fazie choroby daje pomyślne rokowania i szanse na całkowite wyleczenie.

Po zakończeniu terapii bardzo ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia, ponieważ mimo całkowitego wyleczenia, rak jądra ma tendencje do nawrotów. Może zająć drugie jądro lub pojawić się w dowolnym miejscu w ciele.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.02.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej