Nowoczesny lek na raka dostępny dla pacjentów

Fot: SEBASTIAN KAULITZKISCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Larotrectinib to nowy lek na raka, który właśnie został zatwierdzony w Europie. Zdaniem badaczy lek może zrewolucjonizować leczenie nowotworów. Kto może go stosować? W leczeniu jakich nowotworów lek będzie najskuteczniejszy?

Larotrectinib to lek, który jest ukierunkowany na czynnik genetyczny nowotworu, a nie jego rodzaj czy umiejscowienie. Oznacza to tyle, że nowotwory nie są klasyfikowane tylko ze względu na miejsce pochodzenia czy fiagnozę patologiczną, ale konkretny biomarker. Pod koniec zeszłego roku lek został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (Vitrakvi - larotrectinib).

Jakie nowotwory może leczyć?

Larotrectinib okazał się skuteczny w leczeniu m.in. mięsaka tkanki miękkiej, nowotworu ślinianek, dziecinnego włókniakomięsaka, nowotworu tarczycy czy płuc. Pierwszą pacjentką, której podano lek była pochodząca z Belfastu dwulatka, Charlotte Stevenson. U dziewczynki zdiagnozowano włókniakomięsaka dziecięcego – nowotwór, który atakuje tkanki łączne ciała. Charlotte przyjmowała lek przez rok, w ramach badań klinicznych prowadzonych w Royal Marsden Sutton w Londynie.

Jak nowoczesna technologia pomaga w diagnozowaniu raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6

Kiedy lek będzie dostępny dla pacjentów?

Mimo że lek otrzymał pozytywną opinię europejskich organów regulacyjnych, nie oznacza to, że będzie od razu dostępny. Przypadek każdego chorego, który chciałby stosować Larotrectinib będzie rozpatrywany indywidualnie, gdyż pacjent musi spełniać określone kryteria.

NHS England (brytyjski odpowiednik polskiego resortu zdrowia) zapewnia, że pracuje nad tym, aby lek trafi do powszechnego użytku jak najwcześniej. Zdaniem specjalistów łatwiejszy dostęp do nowoczesnej terapii zmniejszy nie tylko koszty leczenia. Larotrectinib jest bezpieczniejszy i nie wywołuje tylu skutków ubocznych, co inne leki stosowane w leczeniu nowotworów.

Warto zaznaczyć, że o nowoczesny lek mogą się starać także pacjenci z Polski. Lekarz prowadzący, za zgodą placówki, w której chory przechodzi terapię, może złożyć wniosek o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej do Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: BBC

Data aktualizacji: 26.09.2019,
Opublikowano: 26.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej