Nowoczesna metoda cyfrowej rekonstrukcji zęba

Fot. 36,6

Leczenie zębów może trwać bardzo długo, ale nie musi. Dzięki nowoczesnej metodzie cyfrowej rekonstrukcji zębów jest to możliwe dosłownie od ręki. Co mówią eksperci o tej metodzie? Czy sprawdza się w leczeniu? Wszystkiego dowiedzieliśmy się w programie 36,6 °C. 

Mało kto lubi chodzić do dentysty - w wielu przypadkach leczenie dentystyczne kojarzy nam się z bólem i długim procesem oczekiwania na wyleczenie. Na szczęście nowoczesne technologie pędzą nam z pomocą - poznajcie metodę cyfrowej rekonstrukcji zębów, o której w programie 36,6 °C mówił ekspert:

Zobacz film; Nowoczesne technologie i ich zastosowanie w stomatologii. Źródło: 36,6

Najzdrowsze są nasze naturalne zęby. Jednak czasami z przyczyn niezależnych od nas mamy z nimi poważne problemy. Często przez strach przed dentystą oraz niewłaściwe dbanie o jamę ustną i zęby już w okresie dziecięcym mamy próchnicę. 

Jak dbać o zęby?

Przede wszystkim - szczotkować. Zęby, a nawet same dziąsła powinno się myć już niemowlakom. Pozwala to usunąć resztki jedzenia czy mleka, które osiadają w jamie ustnej i powodują namnażanie się bakterii. Uwaga - dzieciom zęby myje się delikatnie, ruchem wymiatającym. I teraz najważniejsze - rodzice powinni myć zęby dzieciom do 7. roku życia, a przynajmniej kontrolować ich mycie. 

Produkty, które niszczą zęby

Pewnych produktów powinno się unikać, jeśli chce się mieć zdrowe zęby. Mowa tu nie tylko o czekoladzie, ale o wszystkich produktach spożywczych, które oblepiają zęby i są trudne do pozbycia się - np. miód, chipsy, paluszki, suszone owoce. Po takim posiłku należy umyć zęby i dokładnie wypłukać jamę ustną. 

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z drugiego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Polecamy: Czego nie lubią zęby dziecka. Jakie produkty szkodzą najbardziej

A co jeść, aby mieć mocne zęby?

Nasze zęby potrzebują witamin i minerałów, podobnie jak cały organizm. Przede wszystkim należy uwzględnić witaminę D, wapń i fosfor - witamina D jest niezbędna, aby zęby mogły w ogóle przyswoić pozostałe minerały. Jednak, co ważne, witaminę  należy suplementować nie tylko z myślą o zębach, ale także o całym organizmie. 

Spożywanie wapnia wzmacnia zęby, ale także powoduje, że neutralizowane są kwasy, np. te pochodzące z owoców cytrusowych, które przyczyniają się do uszkodzenia szkliwa. Gdzie znajdziemy wapń i fosfor? Co jeszcze sprawi, że nasze zęby będą mocne? Polecamy: Co jeść, aby mieć mocne i zdrowe zęby

Cyfrowa rekonstrukcja zęba

Na czym polega zabieg cyfrowej rekonstrukcji zęba? W programie 36,6 °C znajdziemy odpowiedź oraz historię pacjentki, która poddała się zabiegowi. Czy jest zadowolona? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Historia pacjentki - cyfrowa rekonstrukcja zęba. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 19.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej