Nowe odkrycie na temat mutacji BRCA. Mutacje nie mają wpływu na przeżywalność pacjentek onkologicznych

Fot.: LSOphoto / Getty Images

Według najnowszych badań opublikowanych w piśmie Lancet mutacje genów BRCA1 i BRCA2 nie mają wpływu na czas przeżycia pacjentek onkologicznych. Szanse na wyzdrowienie nosicielek wadliwego genu są takie same, jak u pacjentek onkologicznych bez mutacji.

Naukowcy z Uniwersytetu Southampton opublikowali w piśmie Lancet badania, z których wynika, że szanse na przeżycie pacjentek leczonych z powodu wcześnie zdiagnozowanego raka piersi są takie same jak u innych pacjentek onkologicznych, niezależnie od tego, czy są one nosicielkami mutacji BRCA. Od razu należy zaznaczyć, że publikacja nie dyskredytuje mutacji BRCA1 i BRCA2 i nie uznaje ich za mniej groźne niż dotychczas. Nie liczono bowiem prawdopodobieństwa zachorowania na raka, a jedynie sprawdzano, jak obecność mutacji wpływa na proces leczenia.

Zobacz film: Czy rak piersi to choroba dziedziczna? Źródło: 36,6.

Już wcześniejsze badania dowiodły, że mutacje BRCA zwiększają wrażliwość nowotworu na chemioterapię. Dane opublikowane w piśmie Lancet sugerują, że nowotwór z mutacją BRCA w jakiś sposób staje się lepiej widoczny dla układu immunologicznego pacjenta, przez co jest efektywniej zwalczany. Jest to materiał do dalszych badań. 

Z przeprowadzonych analiz wynika jasno: obecność mutacji (bądź ich brak) nie wpływa na przeżywalność pacjentek, ani na długość lat życia bez nawrotu choroby. W obu badanych grupach wyniki przeżywalności były podobne, przy czym mniejsze ryzyko śmierci zaobserwowano wśród pacjentek z nowotworem piersi typu triple negative (uznawany za najbardziej agresywny rodzaj nowotworu), jeśli mutacje obecne były w obu genach BRCA, i jedynie przez pierwsze dwa lata; później ryzyko w obu grupach się wyrównuje.

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi (niepokojące zmiany piersi). Źródło: 36,6

Autorzy publikacji podkreślają, że osoby z wykrytymi mutacjami BRCA powinny rozważyć profilaktyczną mastektomię piersi, gdyż znajdują się w grupie ryzyka. Przypominamy, że obecność mutacji wiążę się ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka jajnika o 10-60 proc. oraz raka piersi o 45-90 proc. Osoby, które są obarczone ryzykiem pojawienia się nowotworu (przypadki zachorowań na raka piersi, jajnika, ale także prostaty) mogą bezpłatnie wykonać test na obecność mutacji. Badanie jest wtedy refundowane przez NFZ. Koszt badania robionego prywatnie to około 300 zł. 

Wyniki badań tłumaczył ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski w Dzień Dobry TVN:

Gen nie przestał być groźny, zagrożenie nadal jest wyższe w tej populacji, która ma ten gen. Gen nie jest obojętny w potencjale rozwoju choroby. W tym badaniu okazało się, że osoby mające ten gen i pozbawione go, mają takie same szanse na wyzdrowienie. Czyli obecność genu nie ma wpływu na przebieg choroby. Jedynym czynnikiem, który wpłynął na to, ile z tych osób przeżyło miało wczesne wykrycie choroby.







Lekarz zaznacza także, że osoby będące w grupie ryzyka zachorowań na raka powinny częściej się badać i być pod stałą obserwacją. Szanse na całkowite wyzdrowienie daje tylko wczesne wykrycie nowotworu, bez względu na obciążenie genetyczne. 

Opublikowane dane

W badaniu wzięło udział 2733 kobiet w wieku od 18 do 40 lat, u których w latach 2000-2008 zdiagnozowano raka piersi. Przeprowadzono u nich testy genetyczne - 338 (12 proc.) pacjentek miało mutację genu BRCA (201 miało mutację BRCA1, 137 BRCA2). Nowotwór doprowadził do zgonu 651 pacjentek.

2439 kobiet (33, 89 proc.) przeszła chemioterapię, 1337 (49 proc.) miało operację usunięcia jednej piersi, 1373 (50 proc.) miało mastektomię, 16 pań nie miało żadnego zabiegu.

W trakcie projektu zmarło 678 z 2733 uczestniczek badania. Z powodu raka piersi stwierdzono 651 zgonów, 18 kobiet zmarło na inne nowotwory a 9 pacjentek z innych przyczyn.

Zobacz film: Zabieg mastektomii z rekonstrukcją piersi. Źródło: 36,6

Źródła

1. Germline BRCA mutation and outcome in young-onset breast cancer (POSH): a prospective cohort study

Data aktualizacji: 21.02.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej