Nowe badanie krwi pomoże wykryć ponad 50 typów nowotworów, zanim pojawią się objawy
Getty Images
Uwaga całego świata skupia się teraz na walce z koronawirusem. Tymczasem część naukowców próbuje opracować badanie krwi, które pozwoliłoby wykryć nowotwór, zanim da on pierwsze objawy.
Płynna biopsja, bo tak właśnie nazywają się testy oceniające metylację uwalnianego do krwi DNA, pozwala na wykrycie nowotworów w bardzo wczesnym stadium. Dodajmy, że wiele typów raka pierwsze symptomy daje późno lub też są one na tyle „delikatne”, że pacjent zgłasza dolegliwości, gdy zazwyczaj jest już za późno. Dzięki odpowiednim badaniom krwi będzie zatem można uratować naprawdę wiele istnień.
Na jakiej zasadzie działa to badanie? DNA komórek nowotworowych ma nieprawidłowe wzorce metylacji. W związku z tych ich analiza pozwoli szybko wykryć aż 50 rodzajów raka. Niemniej najdokładniejsze wyniki otrzymano, badając 12 typów tej choroby, w tym między innymi raka trzustki, który praktycznie nie daje na początku żadnych objawów, a który trudny jest do wyleczenia. Dodajmy, że Swoistość metody wyniosła 99,3%. Wciąż jednak trwają badania na większej grupie ludzi.
Pamiętaj również, że regularne badania kontrolne pozwalają wcześnie wykryć nowotwór. A równa walka z rakiem jest tylko wtedy, gdy odkryjemy go we wczesnym stadium.
Zobacz film: Piosenka, która daje siłę dzieciom walczącym z nowotworem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 03.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?