Nowatorska terapia uratowała życie pacjentce z chłoniakiem

Fot: serezniy / gettyimages.com

Terapia CAR-T cells, czyli jedna z najnowocześniejszych terapii immunologicznych uratowała życie 62 - letniej kobiecie. Pacjenta chorowała na chłoniaka, a nowatorską metodę leczenia zastosowali u niej lekarze z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie.

Terapia CAR-T cells to najbardziej zaawansowana forma immunoterapii komórkowej, która do walki z chorobą pozwala wykorzystać komórki układu odpornościowego pacjenta. Schemat leczenia dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta. Mimo że lekarze wiążą z tą terapią bardzo duże nadzieje, to jej zastosowanie wiąże się ze znacznymi kosztami. Pani Jadwiga, która przeszła terapię CAR-T cells jest drugą osobą w Polsce, która została poddana takiemu leczeniu. Kilka tygodniu temu podobną terapię przeszedł pacjent z Poznania, który także zmagał się z chorobą nowotworową.

Trudny przypadek

U pani Jadwigi nowotwór zdiagnozowano stosunkowo późno. Kiedy wprowadzona w pierwszej kolejności chemioterapia nie przyniosła spodziewanych efektów, lekarze podjęli decyzję o zastosowaniu nowoczesnej terapii CAR-T cells.

Obecnie kobieta czuje się dobrze, ale cały czas pozostaje pod opieką specjalistów. Choć lekarze są dobrej myśli, to konieczne jest wykonanie badań, które dadzą jednoznaczną odpowiedź czy terapia okazał się skuteczna, czy też nie.

Jak działa układ immunologiczny? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu immunologicznego Źródło:36,6

Terapii CAR-T cells - jak to działa?

W pierwszej kolejności od pacjenta pobiera się krew, z której wyodrębnia się limfocyty T- najbardziej wyspecjalizowane komórki układu immunologicznego. Następnie komórki poddaje się modyfikacji genetycznej. Wprowadza się do nich sztucznie wytworzony gen, który koduje w limfocytach T specjalny receptor. Dzięki niemu limfocyty uczą się rozpoznawać antygeny nowotworu.

Terapia CAR-T cells ma ogromny potencjał, ale na tę chwilę lekarze mogą po nią sięgnąć tylko w nielicznych przypadkach - u pacjentów z opornym na chemioterapię chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B i ostrą białaczką limfoblastycznej (ale tylko do 25. roku życia).

Data aktualizacji: 18.02.2020,
Opublikowano: 18.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej