Nowa lista refundacyjna. Co się zmieni od listopada?

Fot: artisteer / gettyimages.com

Od 1 listopada zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Na zmianach skorzystają m.in. osoby zmagające się z cukrzycą, osteoporozą oraz rakiem jelita grubego. Kto jeszcze zyska na zmianach?

Na liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od listopada znalazło się 76 nowych produktów. Z nowych leków skorzystają pacjenci z osteoporozą, rakiem jelita grubego, cukrzycą typu 2, stwardnieniem rozsianym, białaczką limfocytową, hipercholesterolemią rodzinną i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Lista refundacyjna – co zmieni się od 1 listopada?

Zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia lek Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z typiracylem) zostanie objęty refundacją. To długo oczekiwana – zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów – technologia lekowa podawana chorym w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego.

Na zmianach skorzystają również pacjentki z rakiem piersi. Od 1 listopada dwa programy lekowe –Leczenie raka piersi oraz Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem – zostaną połączone.

Pacjenci chorzy na białaczkę od listopada będą mieli dostęp do leku Venclyxto (wenetoklaks) w skojarzeniu z rytuksymabem. Z nowej terapii będą mogli skorzystać zarówno pacjenci bez i z delecją 17p lub/i mutacją TP53 w ramach programu lekowego: „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem”.

Kolejne dwa leki trafią do programu lekowego skierowanego dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina), który stosowany jest w drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Z refundacji pierwszego leku będą mogli skorzystać również ci pacjenci, którzy zmagają z pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego.

Nowa lista refundacyjna znacznie ułatwi walkę z chorobami rzadkimi. Pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna zyskają dostęp do leku Entyvio (wedolizumab), a osoby z hipercholesterolemią rodzinną będą mogli stosować lek Repatha (ewolokumab), jako kolejny inhibitor PCSK9.

Od listopada refundowany będzie także lek Fasenra (benralizumabum) stosowany przez pacjentów z ciężką postacią astmy. Grupa pacjentów z astmą i alergia zyska także dostęp do preparatu Novo-Helisen Depot, który stosowany jest leczeniu alergii na roztocza.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki?Źródło: Stylowy Magazyn

Dodatkowo na liście, która zacznie obowiązywać od pierwszego listopada znalazły się trzy molekuły z grupy flozyn: dapagliflozyna (lek Forxiga), empagliflozyna (Jardiance) oraz kanagliflozyna (Invokana). Farmaceutyki te stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2 i może z nich skorzystać tylko określona grupa pacjentów. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa lek przeznaczony jest dla tych pacjentów, którzy mają potwierdzoną chorobę serca lub uszkodzony inny narząd, lub mają 3 lub więcej głównych czynników ryzyka tj. poniżej (lub równo) 55 lat dla mężczyzn, poniżej (lub równo) 60 lat dla kobiet, dyslipidemię, nadciśnienie tętnicze, palą papierosy lub są otyłe.

Dzięki zmianom na liście osoby zmagające się osteoporozą będą mogli stosować lek Prolia (denosumabum). Z refundacji będą mogły skorzystać przede wszystkim kobiety, które skończyły 60 lat i zmagają się z osteoporozą pomenopauzalną oraz mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania po złamaniu osteoporotycznym lub po badaniu densytomytrycznym z wynikiem powyżej (lub równym) -2,5.

Data aktualizacji: 31.10.2019,
Opublikowano: 31.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej