Nowa lista leków refundowanych. Co się zmieniło od nowego roku?
Fot: DNY59 / gettyimages.com
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Co się zmieniło i którzy pacjenci zyskają najwięcej?
Na nowej liście leków refundowanych znalazło się:
28 produktów leczniczych w ramach listy aptecznej,
2 wyroby medyczne w ramach listy aptecznej,
1 produkt leczniczy w ramach katalogu chemioterapii,
13 produktów leczniczych w ramach programów lekowych.
Z nowo obowiązującej listy leków skorzystają m.in. pacjenci cierpiący na raka płuca. Na listę refundacyjną trafił lek stosowany w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca – Tecentriq (atezolizumab) i zostanie on udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuca o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuca o typie innym niż płaskonabłonkowy. W nowym wykazie znalazł się także lek Xalkori (crizotinibum) i będzie on dostępny dla szerszej grupy pacjentów. Skorzystają się z niego pacjenci w ramach pierwszej linii leczenia, a także osoby, które posiadają mutację genu ROS1.
Nową substancję dostaną także pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL). Na listę trafił lek Wenetoklaks, który będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy nie reagują już na ibrutynib. Do tej pory pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową, u których proponowana przez resort terapia nie działania, nie mieli dostępu do żadnej innej metody leczenia.
Zobacz film i dowiedz się jak bezpiecznie przyjmować leki:
Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.
Refundacja objęła także farmaceutyk – Spinraza (nusinersen) – stosowane w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Co ciekawe, lek ten jest jedynym zarejestrowanym lekiem stosowanym w terapii SMA – choroby genetycznej, która uszkadza mięśnie oraz nerwy.
Z wprowadzonych właśnie zmian skorzystają również najmłodsi pacjenci. Refundacja objęła lek Diacomit podawany dzieciom z padaczką lekooporną. Natomiast dzieci z wadami sercami ze zmianami hemodynamicznymi będą miały zagwarantowany dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS.
Więcej informacji o zmianach oraz pełną listę leków refundowanych można znaleźć tutaj.
Autor:
Redakcja serwisu
Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?