Niewydolność szyjki macicy – jak wpływa na przebieg ciąży?

Fot: MiguelMalo / gettyimages.com

Niewydolność szyjki macicy nie zawsze daje bardzo nasilone objawy. Polega na przedwczesnym rozwieraniu się szyjki macicy przy braku aktywności skurczowej szyjki macicy. Leczenie polega na stosowaniu metod mechanicznych i farmakologicznych.

Niewydolność szyjki macicy jest stanem mogącym negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. By zmniejszyć ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego, ważne jest właściwe rozpoznanie i wczesne wdrożenie właściwego leczenia. Nie da się wyleczyć niewydolności szyjki macicy. Można jedynie wdrożyć metody zapobiegające jej powikłaniom. Szyjka jest walcowatym tworem u dołu trzony macicy. Pomiędzy trzonem macicy a szyjką jest cieśń. Szyjka mierzy przeszło 3 cm. Mówiąc kolokwialnie, ma za zadanie utrzymać płód w jamie macicy. W kanale szyjki znajduje się czop śluzowy, który zapobiega przedostawaniu się patogenów do dziecka. W okresie okołoporodowym ulega skróceniu i stopniowemu rozwieraniu, dzięki czemu dziecko może zostać wydalone na zewnątrz.

Niewydolność szyjki macicy – przyczyny

Niewydolność szyjki macicy to stan, kiedy szyjka macicy traci swoje możliwości podporowe. Ulega stopniowemu rozwieraniu, przy czym dochodzi to tego nie pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży, lecz znacznie wcześniej, przez co dochodzi do istotnego zagrożenia ciąży. Skutkiem niewydolności macicy jest poronienie, lub poród przedwczesny. O poronieniu mówi się, jeśli zakończenie ciąży następuje między 10. a 22. tygodniem ciąży. Poród przedwczesny natomiast to urodzenie dziecka między 22. a 37. tygodniem ciąży. Wśród przyczyn niewydolności szyjki macicy przede wszystkim należy wymienić urazy i uszkodzenia szyjki macicy podczas zabiegów ginekologicznych czy położniczych. Dlatego też do niewydolności szyjki macicy może dojść, gdy podczas poprzednich porodów używano np. kleszczy, bądź płód był bardzo duży. Zabiegi ginekologiczne obejmujące łyżeczkowanie macicy czy inne zabiegi przebiegające z koniecznością mechanicznego rozszerzania szyjki macicy. Niewydolność szyjki macicy może również wynikać z nieprawidłowej budowy macicy.

Niewydolność szyjki macicy – objawy

Objawy niewydolności szyjki macicy pojawiają się najczęściej między 14. a 20. tygodniem ciąży. Obejmują one zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, jak również zwiększoną jej gęstość. Mogą pojawić się także plamienia, które niekoniecznie mogą wyglądać jak świeża krew, tylko wydzielina z pochwy może mieć lekko różową barwę. Pojawia się ból w podbrzuszu, jak również ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Aby rozpoznać niewydolność szyjki macicy należy stwierdzić rozwarcie szyjki macicy, co z kolei powoduje, że wyczuwalne stają się błony płodowe w kanale szyjki macicy podczas badania ginekologicznego. Jednocześnie stwierdza się brak skurczów macicy. Należy więc podkreślić, że poród po 22. tygodniu, przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, wynikający z przedwcześnie rozpoczętej akcji skurczowej macicy, której konsekwencją jest rozwarcie szyjki macicy, to poród przedwczesny. Natomiast rozwarcie bez akcji skurczowej, wynika z niewydolności szyjki macicy. Kolejny objaw niewydolności to obraz ultrasonograficzny (USG), w którym widać skracanie się szyjki macicy, jej rozwieranie. Rozwarcie ujścia wewnętrznego powoduje wpuklenie się błon płodowych, co daje w USG obraz lejka.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Postępowanie w niewydolności szyjki macicy

Leczenie w przypadku niewydolności szyjki macicy najczęściej obejmuje zastosowanie metod mechanicznych w postaci szwu okrężnego lub pessarium oraz farmakologii poprzez stosowanie progesteronu dopochwowo. Szew okrężny ma za zadanie wzmocnić ściany szyjki macicy i zbliżyć ściany kanału szyjki macicy do siebie. Szew nie może być założony przy współistniejący zakażeniu wewnątrzmacicznym, obecności skurczów macicy, po pęknięciu błon płodowych, po obumarciu płodu. Innym rozwiązaniem jest pessarium, częściej stosowany w ciążach wielopłodowych. Jest to specjalny silikonowy krążek poprawiający rozkład sił podporowych macicy.

Kobieta ze stwierdzoną niewydolnością szyjki macicy powinno prowadzić oszczędny tryb życia. Zazwyczaj zaleca się kobiecie leżenie, które wydaje się być dla niej najbezpieczniejsze, jednak nie ma dowodów co do bezwzględnej skuteczności tego postępowania. Nie wolno jednak współżyć, gdyż prostaglandyny zawarte w ejakulacie może nasilić rozwieranie szyjki macicy czy wywołać skurcze.

Stosowane metody nie chronią w pełni przed powikłaniami niewydolności szyjki. Jednak mają na celu jak największe wydłużenie czasu trwania ciąży, by poprawić rokowanie dziecka.

Opublikowano: 04.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej