Nietrzymanie stolca – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Fot. baona / Getty Images

Nietrzymanie stolca obejmuje brak kontroli nad wydalanym kałem po ukończeniu przez dzieci 4 roku życia. Wcześniej nietrzymanie stolca u dzieci uznaje się za swego rodzaju fizjologię. Przyczyny mogą być różne.

Nietrzymanie stolca jest stanem, kiedy chory nie jest wstanie powstrzymać wydostawania się stolca z odbytu. W warunkach fizjologicznych zwieracze odbytu temu zapobiegają. Są to dwa okrężne mięśnie kontrolujące oddawanie stolca. Zwieracz wewnętrzny, w odróżnieniu do zwieracza zewnętrznego, jest niezależny od woli człowieka.

Czym jest nietrzymanie stolca?

Nietrzymanie stolca to bardzo ciężka przypadłość mogąca dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn, z czego w przeszło 50% występuje w wieku podeszłym. Nietrzymanie stolca u osób starszych to jeden z głównych powodów, dla których trafiają oni do domów opieki. Nietrzymanie stolca zdecydowanie pogarsza jakość i komfort życia człowieka. Definicja tej przypadłości charakteryzuje ją jako nawracające incydenty nietrzymania stolca, które trwają co najmniej przez miesiąc u osoby po 4 roku życia. Nietrzymanie stolca u dzieci najmłodszych jest normalne. Większość dzieci zostaje odpieluchowana około 2 roku życia, jednak za granicę wiekową definicji nietrzymania stolca uznaje się ukończony 4 rok życia.

Polecamy: Żółty stolec u dorosłego i dziecka – przyczyny, żółty stolec a trzustka 

Nietrzymanie stolca – przyczyny

Komponent mięśniowy wchodzący w skład układu zwieraczy obejmuje zwieracz wewnętrzny i zewnętrzny oraz mięsień łonowo-odbytniczy. Ten ostatni otacza kanał odbytu jak pętla. Pociąga odbyt ku spojeniu łonowemu, a tym samym końcowy odcinek odbytnicy tworzy zagięcie pod kątem ostrym. Kiedy człowiek chce oddać stolec, mięsień ten ulega rozluźnieniu, dzięki czemu kąt ulega rozwarciu i masa kałowa może swobodnie przesunąć się na zewnątrz. Ponadto kontrola wydalania stolca zależy od funkcji wewnętrznego i zewnętrznego zwieracza odbytu, które poprzez skurcz są odpowiedzialne za utrzymanie stolca.

Przyczyny nietrzymania stolca mogą mieć różny charakter. Mogą to być zaburzenia w zakresie odbytu, odbytnicy, koordynacji pracy zwieraczy. Przyczyny nietrzymania stolca dzieli się zasadniczo na dwie grupy. Do pierwszej należą zaburzenia wrodzone. Do drugiej – choroby nabyte. Pierwsza grupa jest bardzo rzadko spotykana. Obejmuje ona schorzenia, a właściwie wady wrodzone rdzenia kręgowego, a także malformacje okolicy anorektalnej. Druga grupa, czyli nabyte przyczyny nietrzymania stolca, to np. nietrzymanie stolca po porodzie, kiedy to urazy okołoporodowe jak pęknięcie krocza mogą uszkodzić zewnętrzny zwieracz odbytu. W czasie porodu może również dojść do ucisku na nerwy sromowe czy ich niedokrwienia – skutkuje to dysfunkcją zwieracza zewnętrznego odbytu. Nabyte uszkodzenia odbytu i odbytnicy to także chirurgiczne powikłania jak w przypadku usuwania guzków krwawniczych czy po operacji przetok. Przyczyną nietrzymania stolca może być również zapalenie odbytnicy, wypadanie odbytnicy, a także po prostu nasilona biegunka. W jej przebiegu bardzo często dochodzi do nietrzymania stolca, szczególnie jeśli jest to biegunka infekcyjna. Niektóre leki, szczególnie te podawane w formie czopków czy lewatywy, również wpływają na brak kontroli nad oddawaniem stolca.

Polecamy: Szczelina odbytu - co warto wiedzieć?

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowany układ pokarmowy: 

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Nietrzymanie stolca – czy jest możliwe leczenie?

Bardzo ważnym elementem nietrzymania stolca jest właściwa dieta bogata w błonnik, unikanie cukrów prostych, regularne spożywanie posiłków, co z kolei przekłada się na regularny rytm wypróżnień. W większości konieczne jest jednak leczenie. Pierwszą metodą jest plastyczna rekonstrukcja zwieraczy. Zabieg ten wykonuje się, gdy ubytek nie przekracza 30% obwodu, a unerwienie zwieraczy jest zachowane. W przypadku okołoporodowego uszkodzenia zwieraczy, leczenie powinno zostać wdrożone do 12 godzin po uszkodzeniu. Zdarza się, że rekonstrukcja zwieraczy jest konieczna po różnych praktykach seksualnych, gwałcie czy urazie. W najgorszych przypadkach zwieracze są całkowicie niewydolne. Wtedy też konieczne jest zastąpienie niewydolnych zwieraczy innym mięśniem. Można w tym celu wykorzystać np. mięsień smukły uda czy mięsień pośladka. Są to bardzo skomplikowane zabiegi i trudno o znalezienie ośrodka, który by się tym zajmował. Zabieg wykonywany jest w całkowitym znieczuleniu i wymaga długotrwałej rehabilitacji. Nie zawsze efekt udaje się uzyskać pojedynczym zabiegiem. Alternatywne zabiegi to również:

  • hydrauliczna proteza zwieracza jelitowego – z zastosowaniem sztucznych, silikonowych zastawek mających służyć jako sztuczne zwieracze,
  • implantacja mikrosfer i mikrobalonów – polega na wszczepieniu pod błonę śluzowa odbytu mikrobalonów bądź zwiększenie objętości tkanki przez tzw. mikrosfery,
  • transsakralna elektrostymulacja korzeni nerwowych – wszczepienie pod skórę odpowiednich stymulatorów,
Data aktualizacji: 03.01.2019,
Opublikowano: 03.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej