Nietoperze? Łuskowce? Naukowcy badają, które zwierzęta rzeczywiście mogą przenosić koronowirusa

Getty Images

Nietoperze i łuskowce przenosiły koronawirusa, a przynajmniej tak sądzono do niedawna. Dziś jednak naukowcy nie mają stu procentowej pewności i wciąż próbują wyśledzić drogę tego patogenu.

Koronawirus to patogen odzwierzęcy, co oznacza ni mniej, ni więcej, że został przeniesiony ze zwierząt na ludzi. Jedne z pierwszych badań wykazały, że „winowajcą” jest w tym przypadku łuskowiec. Jednakże nie był on prawdopodobnie pierwotnym nosicielem. Czy wiadomo, kto nim mógł być? Istnieje hipoteza, która mówi, że wybuch epidemii rozpoczął się przez nietoperze. Później z tych ssaków koronawirus miał przenieść się na inny gatunek. Wielu ludzi uważa, że skoro źródłem wirusa było targowisko w chińskim mieście Wuhan, gdzie handlowano mięsem zwierzęcym, dojście do tego, który rzeczywiście był pośrednikiem w przeniesieniu wirusa i czy w ogóle istniał jakiś pośrednik jest praktycznie niemożliwe.

Jakie zwierzęta poza łuskowcami mogły przenosić koronawirusa?

Naukowcy się jednak nie poddają i starają się ustalić, jakie zwierzę mogło być żywicielem pośrednim. Jest to zadanie tak samo istotne, jak odnalezienie chińskiego „pacjenta zero”. Te dwie informacje mogłyby pomóc zrozumieć, jaką drogę pokonał patogen i jak właściwie doszło to pandemii. Na ten moment jednak nie ma żadnych pewnych danych, które mogłyby wskazać pośredniego żywiciela.

Warto wiedzieć, że istnieją jednak badania modelowe, na podstawie których sugeruje się, że poza łuskowcami, żywicielem pośrednim mogły być również węże czy żółwie. Niemniej znaleźli się już i tacy naukowcy, którzy obalają tę tezę.

A skąd wiadomo, że w łańcuchu tym brały udział także nietoperze? Na podstawie wirusów SARS-CoV i MERS-CoV, ponieważ do tej samej rodziny należy również SARS-CoV-2. Oba wymienione patogeny pojawiły się najpierw u nietoperzy, a dopiero później zostały przekazane ludziom poprzez pośrednich żywicieli.

Czy zwierzęta domowe przenoszą koronawirusa?

Wiedząc, że koronawirus został przeniesiony na człowieka poprzez zwierzęta, wielu ludzi w obawie o swoje zdrowie masowo zaczęła izolować się od swoich czteronożnych pupilów, lub co gorsza, zgłaszać się do klinik weterynaryjnych z prośbą o uśpienie zwierzaka. Czy jest się rzeczywiście czego bać? Absolutnie nie! Światowa Organizacja Zdrowia zapewniła wielokrotnie, że nie ma dowodów na to, by domowe zwierzęta mogły przenosić patogen.

Zobacz film: Co to jest koronawirus?

Źródło: Discovery Life

Data aktualizacji: 19.03.2020,
Opublikowano: 19.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej