Nietolerancja glukozy - ostrzeżenie przed cukrzycą. Czym się objawia i jak leczyć? Dieta przy nietolerancji glukozy 

Fot. minoandriani / Getty Images

Nietolerancja glukozy objawia się wzmożonym pragnieniem i apetytem, zwiększoną częstotliwością oddawania moczu oraz problemami ze wzrokiem. Niezastosowanie leczenia może doprowadzić do rozwoju cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Dieta przy nietolerancji glukozy powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia. 

Nietolerancja glukozy nie oznacza cukrzycy, jednak nieleczona może doprowadzić do rozwoju tej choroby. Najskuteczniejszym sposobem zwalczania tego zaburzenia jest modyfikacja stylu życia oparta na zmianie sposobu odżywiania oraz wdrożeniu regularnej aktywności fizycznej.

Nietolerancja glukozy - czym jest? Przyczyny

Nietolerancja glukozy nazywana jest inaczej stanem przedcukrzycowym oraz nieprawidłową lub złą tolerancją glukozy. Jest to stan wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2., która jest przewlekłą chorobą pojawiającą się wskutek zaburzeń wydzielania insuliny przez trzustkę, czyli hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Istotą nietolerancji glukozy jest obniżona zdolność organizmu do metabolizowania glukozy - cukru stanowiącego ważne źródło energii do codziennego funkcjonowania. Stan przedcukrzycowy diagnozuje się na podstawie badania krwi, w którym oznacza się stężenie glukozy w surowicy krwi. Rozpoznaje się go, gdy poziom cukru na czczo wynosi 100-125 mg/dl. Przy takim wyniku należy przeprowadzić doustny test obciążenia glukozą polegający na pobraniu krwi, określeniu poziomu glukozy, a następnie wypiciu przez pacjenta w ciągu 5 minut 75 mg glukozy. Po dwóch godzinach ponownie sprawdza się wynik:

  • jeśli jest niższy niż 140 mg/dl rozpoznaje się nieprawidłową glikemię na czczo (IGF),
  • jeśli wynosi 140-199 mg/dl diagnozuje się nieprawidłową tolerancję glukozy (IGT).

Oba wyniki sygnalizują stan przedcukrzycowy i wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia. Przyczyną nietolerancji glukozy jest najczęściej niezdrowy styl życia, a więc niestosowanie się do zasad racjonalnego żywienia, siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej. Stan przedcukrzycowy nierzadko pojawia się u osób otyłych. Sprzyjają mu również uwarunkowania genetyczne.

Nietolerancja glukozy - objawy

Objawy nietolerancji glukozy są podobne do symptomów występujących przy cukrzycy. U osoby ze stanem przedcukrzycowym mogą pojawić się: zwiększone pragnienie, wzmożony apetyt, senność oraz częste oddawanie moczu. Objawami nieprawidłowej tolerancji glukozy są również: ciągłe i narastające zmęczenie, zaburzenia wzroku, a niekiedy także pojawianie się ciemniejszego zabarwienia skóry w różnych okolicach ciała, np. na karku, kolanach, łokciach. Stanu przedcukrzycowego nie należy lekceważyć, gdyż zwiększa on ryzyko rozwoju cukrzycy i współwystępujących z nią powikłań niebezpiecznych dla zdrowia. Nietolerancja glukozy może doprowadzić do miażdżycy naczyń, zawału serca i udaru mózgu, gdyż wysoki poziom cukru we krwi ma negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Nietolerancja glukozy w ciąży

Nietolerancja glukozy w ciąży ma podobne kryteria diagnostyczne do cukrzycy ciążowej. Rozpoznaje się je w przypadku, gdy objawy i nieprawidłowe wyniki cukru we krwi po raz pierwszy wystąpiły w trakcie trwania ciąży. Przyczyną nietolerancji glukozy w ciąży są najczęściej zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, a dokładnie wzrost stężenia hormonów, takich jak progesteron, estrogeny, prolaktyna i laktogen łożyskowy. Nieprawidłowa tolerancja glukozy oraz cukrzyca ciążowa częściej pojawiają się u kobiet powyżej 35. roku życia. Czynnikami ryzyka wystąpienia stanu przedcukrzycowego w ciąży są również: urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg, nadciśnienie tętnicze, nadwaga lub otyłość, wielorództwo, cukrzyca ciążowa w poprzedniej ciąży. Normy nietolerancji glukozy w ciąży są identyczne jak u innych osób. Przy wyniku badania cukru we krwi wynoszącego 100-125 mg/dl wykonuje się test obciążenia glukozą. W przypadku, gdy w kolejnym badaniu krwi poziom glukozy osiągnie wartość 140-199 mg/dl diagnozuje się stan przedcukrzycowy w ciąży.

Zobaczcie, co charakteryzuje cukrzycę ciążową:

Zobacz film: Badanie glukozy w ciąży. Źródło: 36,6

Nietolerancja glukozy - leczenie

Nietolerancja glukozy wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia, którego celem jest unormowanie poziomu cukru we krwi, a tym samym zapobieganie rozwojowi cukrzycy. Leczenie nietolerancji glukozy opiera się na modyfikacji dotychczasowego stylu życia, a przede wszystkim na zmianie sposobu odżywiania się. Ważną rolę odgrywa również podjęcie regularnej aktywności fizycznej w postaci energicznych spacerów, fitnessu, pływania, treningu aerobowego, jazdy na rowerze. Dieta przy nietolerancji glukozy opiera się na zasadach zdrowego i racjonalnego żywienia. Jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków każdego dnia. Zaleca się, by 55% energii dostarczanej organizmowi wraz z pożywieniem pochodziło z węglowodanów, 25-30% z tłuszczów oraz 15-20% z białek. W codziennym jadłospisie powinny dominować produkty będące źródłem węglowodanów złożonych, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe: ciemne pieczywo, brązowy ryż, gruboziarniste kasze (pęczak, gryczana), makarony z pełnego ziarna. Niewskazane jest jedzenie jasnego pieczywa i innych produktów z mąki pszennej, gdyż posiadają wysoki indeks glikemiczny. Ponadto mąka pszenna jest uboga w błonnik pokarmowy regulujący poziom glukozy we krwi i przyspieszający przemianę materii. W diecie przy nietolerancji glukozy ogranicza się lub całkowicie eliminuje słodycze, domowe wypieki, dżemy, słodkie wyroby piekarnicze, napoje gazowane. W jadłospisie powinny pojawić się duże ilości owoców i warzyw, najlepiej świeżych i nieobranych. Należy wybierać owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak jabłka, morele, grejpfruty, brzoskwinie, owoce jagodowe. Niewskazane są banany, winogrona i owoce suszone, które prowadzą do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Zalecanymi produktami w diecie przy nietolerancji glukozy są również: chude rodzaje mięs (indyk i kurczak bez skóry, cielęcina, schab, polędwica, wędliny drobiowe), jaja, chude i tłuste ryby (dorsz, mintaj morszczuk, łosoś, makrela), oliwa z oliwek, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, orzechy oraz warzywa strączkowe (fasola, soczewica, soja, ciecierzyca, groch). 

Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 30.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej