Niedokrwistość megaloblastyczna przyczyny, objawy, leczenie

Fot: Nitat Termmee / gettyimages.com

Niedokrwistość megaloblastyczna (inaczej anemia megaloblastyczna) jest stanem charakteryzującym się zwiększeniem objętości erytrocytów, które wyprzedza zmniejszenie ich liczby oraz wartości hemoglobiny. Wynika z zaburzonej syntezy krwinek w szpiku kostnym.

Przyczyną niedokrwistości megaloblastycznej jest niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego. Objawy ogólne anemii pojawiają się dopiero w stadium zaawansowanym choroby, wcześniej obserwuje się zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego.

Czym jest niedokrwistość megaloblastyczna?

Jedną z najważniejszych funkcji szpiku kostnego człowieka jest wytwarzanie odpowiedniej ilości krwinek czerwonych, niezbędnych do transportu tlenu. Ich zmniejszoną ilość (z obniżeniem poziomu hemoglobiny lub bez niego) nazywa się niedokrwistością (anemią).

Anemia megaloblastyczna wynika z zaburzonego procesu wytwarzania czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Wiąże się również ze skróconym czasem przeżycia, większą podatnością na uszkodzenia oraz mniejszą zdolnością do podejmowania prawidłowej funkcji. W obrazie krwi charakterystyczne jest zwiększenie objętości krwinek czerwonych – wartości MCV.

Przyczyny niedokrwistości megaloblastycznej

Anemia megaloblastyczna wynika z niedoboru dwóch ważnych substancji: witaminy B12 lub kwasu foliowego. Zaburza to proces wytwarzania DNA erytroblastów – komórek, z których mają powstać erytrocyty. Zdrowym ludziom dostarczane są one zwykle wraz z pokarmem w wystarczającej ilości, a ich suplementacja nie jest potrzebna.

Witamina B12 wchłaniana jest dzięki wiązaniu się w przewodzie pokarmowym z czynnikiem wewnętrznym Castle’a, produkowanym w żołądku, natomiast we krwi transportuje ją transkobalamina II. Obecna jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. Zapasy w organizmie wystarczają na około 4 lata.

Najczęstsze przyczyny niedoboru witaminy B12:

  • nieprawidłowo zbilansowana dieta, niedożywienie, weganizm, całkowite żywienie pozajelitowe,
  • zaburzenia wchłaniania spowodowane zapaleniem żołądka, stosowaniem niektórych leków, przewlekłym zapaleniem trzustki, nieswoistymi zapaleniami jelit,
  • nieprawidłowości związane z czynnikiem wewnętrznym – niedokrwistość Addisona i Biermera (niedokrwistość złośliwa), wrodzony niedobór czynnika,
  • stan po zabiegach chirurgicznych: gastrektomii, resekcji jelita krętego, operacji bariatrycznej.

Kwas foliowy znajduje się głównie w zielonych warzywach liściastych, cytrusach oraz produktach pochodzenia zwierzęcego. Zapotrzebowanie na tę substancję wzrasta w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Prawidłowa funkcja kwasu foliowego wymaga witaminy B12.

Przyczyny niedoboru kwasu foliowego:

  • zmniejszona podaż w diecie, całkowite żywienie pozajelitowe;
  • zaburzenia wchłaniania – nieswoiste zapalenia jelit;
  • alkoholizm;
  • niektóre leki (np. sulfasalazyna, metotreksat);
  • okresy zwiększonego zapotrzebowania;
  • zwiększona utrata kwasu foliowego.

Objawy niedokrwistości megaloblastycznej

Objawy ogólne niedokrwistości w anemii megaloblastycznej, takie jak bladość, osłabienie, wzmożona męczliwość, zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, duszności, pojawiają się późno, bo dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Istnieją odrębności związane z niedostateczną obecnością konkretnej substancji w organizmie. W przypadku niedoboru witaminy B12 objawy anemii megaloblastycznej dotyczą układu nerwowego oraz pokarmowego. Chory może skarżyć się na parestezje rąk oraz stóp (charakterystyczne kłucie w opuszkach palców), drętwienia, zaburzenia chodzenia, „przechodzenie prądu” wzdłuż kręgosłupa, spadki ciśnienia po wstaniu, zaburzenia erekcji. Niekiedy u pacjenta rozwija się depresja, problemy z pamięcią i koncentracją, zmiany nastroju. Często pojawiają się zaburzenia ze strony układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, zmiany rytmu wypróżnień, chudnięcia, powiększenia i pieczenia języka. Charakterystyczna jest zmiana zabarwienia skóry na żółtocytrynową.

Niedobór kwasu foliowego w pierwszych 3 miesiącach ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania wad cewy nerwowej u płodu. U obu płci może doprowadzać do utraty płodności.

Leczenie niedokrwistości megaloblastycznej

Podstawowym postępowaniem w anemii megaloblastycznej jest modyfikacja diety oraz uzupełnianie niedoborów pokarmowych. Pomocne okazać się może leczenie choroby pierwotnej.

W przypadku stwierdzenia niedoboru witaminy B12 początkowo uzupełnia się ją za pomocą zastrzyków podawanych domięśniowo lub podskórnie. Po mniej więcej 2 tygodniach przechodzi się na postać doustną, którą przyjmuje się raz w tygodniu do czasu ustąpienia anemii. Niedobór kwasu foliowego koryguje się poprzez przyjmowanie odpowiedniej dawki doustnej, ustalanej indywidualnie, z uwzględnieniem zwiększonego zapotrzebowania na tę substancję w niektórych okresach życia.

Ciężkie niedokrwistości zagrażające zdrowiu i życiu człowieka wymagają przetoczenia koncentratu krwinek czerwonych.

Zobacz wideo: Kto najczęściej choruje na anemię?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

Data aktualizacji: 25.11.2021,
Opublikowano: 27.11.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej