Zobacz zapis czatu o chorobach pasożytniczych. Na Wasze pytania odpowiadała dr n. med. Karolina Mrówka, parazytolog

Fot: kadr z programu 36,6

Pasożytami możemy zarazić się na kilka sposobów. Najczęściej trafiają one do organizmu człowieka w wyniku spożycia zanieczyszczonego jedzenia, wody lub niestosowania się do zasad higieny. Chcesz wiedzieć, co zrobić, kiedy pasożyt już znalazł się w ciele i jak uniknąć takich kłopotów ze zdrowiem w przyszłości? Weź udział w czacie i zadaj pytanie ekspertowi. Na wasze pytania odpowiadała dr n. med. Karolina Mrówka, parazytolog.

Pasożyty w układzie pokarmowym człowieka mogą dawać bardzo różne objawy. Począwszy od lekkiego bólu brzucha przez nudności, a także biegunki, problemy skórne, częste migreny, zaburzenia układu nerwowego i immunologicznego. Wszystko zależy od rodzaju pasożyta, który zasiedli nasz organizm.

Jakie pasożyty atakują nas najczęściej?

Przede wszystkim owsiki, które wbrew obiegowej opinii nie są problemem tylko małych dzieci. Bardzo często zdarza się, że chory malec „przekazuje” pasożyty całej rodzinie. Do najczęstszych objawów owsicy należy uczucie świądu w okolicy odbytu. Chorzy bardzo często są rozdrażnieni, mają problemy z koncentracją, bóle brzucha i głowy. Może także pojawić się zgrzytanie zębami.

Ogromnym zagrożeniem dla człowieka może być zakażenie tasiemcem. Pasożytem można się zarazić m. in. poprzez spożywanie surowego mięsa. Do najbardziej charakterystycznych objawów zarażenia należą:

  • ból brzucha;
  • nudności;
  • wymioty;
  • spadek masy ciała;
  • biegunka;
  • niedokrwistość.

Tasiemiec nieuzbrojony może rozwijać się bardzo długo nie dając żadnych objawów. Badaniem, które pozwala na wykrycie pasożyta jest badanie kału.

Jeśli do organizmu człowieka trafi tasiemiec uzbrojony może dojść do rozwoju wągrzycy. W tym przypadku tasiemiec wydostaje się z układu pokarmowego i zagnieżdża np. w mózgu, oku, mięśniach lub w innych narządach wewnętrznych. Tasiemiec w tych miejscach tworzy wągry, mogące przetrwać w tkankach wiele lat, a następnie ulec zwapnieniu i obumarciu.

Na wasze pytania o choroby pasożytnicze odpowiadała dr n. med. Karolina Mrówka, parazytolog i ekspert programu 36,6 °C.

Dr n. med. Karolina Mrówka na co dzień jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest autorką rozprawy doktorskiej nt. rozpoznawania i leczenia malarii. Specjalizuje się w zakresie medycyny morskiej i tropikalnej. Jest asystentem w Katedrze i Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu. Od wielu lat współuczestniczy w przygotowaniu kursów doskonalących dla studentów medycyny, lekarzy, misjonarzy, podróżników i żołnierzy dotyczących zapobiegania, diagnostyki i leczenia chorób egzotycznych oraz szczepień ochronnych wymaganych i zalecanych w ruchu międzynarodowym. Jest także członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Lekarzy dla Podróżujących (IAMAT) w Toronto.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Nie wiesz jak się chronić przed pasożytami? Zadaj pytanie ekspertowi na czacie!

Data aktualizacji: 23.03.2019,
Opublikowano: 21.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej