Pasożyty w układzie pokarmowym człowieka mogą dawać bardzo różne objawy. Począwszy od lekkiego bólu brzucha przez nudności, a także biegunki, problemy skórne, częste migreny, zaburzenia układu nerwowego i immunologicznego. Wszystko zależy od rodzaju pasożyta, który zasiedli nasz organizm.
Jakie pasożyty atakują nas najczęściej?
Przede wszystkim owsiki, które wbrew obiegowej opinii nie są problemem tylko małych dzieci. Bardzo często zdarza się, że chory malec „przekazuje” pasożyty całej rodzinie. Do najczęstszych objawów owsicy należy uczucie świądu w okolicy odbytu. Chorzy bardzo często są rozdrażnieni, mają problemy z koncentracją, bóle brzucha i głowy. Może także pojawić się zgrzytanie zębami.
Ogromnym zagrożeniem dla człowieka może być zakażenie tasiemcem. Pasożytem można się zarazić m. in. poprzez spożywanie surowego mięsa. Do najbardziej charakterystycznych objawów zarażenia należą:
- ból brzucha;
- nudności;
- wymioty;
- spadek masy ciała;
- biegunka;
- niedokrwistość.
Tasiemiec nieuzbrojony może rozwijać się bardzo długo nie dając żadnych objawów. Badaniem, które pozwala na wykrycie pasożyta jest badanie kału.
Jeśli do organizmu człowieka trafi tasiemiec uzbrojony może dojść do rozwoju wągrzycy. W tym przypadku tasiemiec wydostaje się z układu pokarmowego i zagnieżdża np. w mózgu, oku, mięśniach lub w innych narządach wewnętrznych. Tasiemiec w tych miejscach tworzy wągry, mogące przetrwać w tkankach wiele lat, a następnie ulec zwapnieniu i obumarciu.
Na wasze pytania o choroby pasożytnicze odpowiadała dr n. med. Karolina Mrówka, parazytolog i ekspert programu 36,6 °C.
Dr n. med. Karolina Mrówka na co dzień jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest autorką rozprawy doktorskiej nt. rozpoznawania i leczenia malarii. Specjalizuje się w zakresie medycyny morskiej i tropikalnej. Jest asystentem w Katedrze i Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu. Od wielu lat współuczestniczy w przygotowaniu kursów doskonalących dla studentów medycyny, lekarzy, misjonarzy, podróżników i żołnierzy dotyczących zapobiegania, diagnostyki i leczenia chorób egzotycznych oraz szczepień ochronnych wymaganych i zalecanych w ruchu międzynarodowym. Jest także członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Lekarzy dla Podróżujących (IAMAT) w Toronto.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.