Nie lekceważ grypy! Ryzyko zgonu z jej powodu jest dwukrotnie wyższe niż z powodu COVID-19

Fot: PixelsEffect / gettyimages.com

Kumulacja dwóch wirusów w jednym czasie budzi obawy. Zdaniem wielu lekarzy chorych może być tak wielu, że system ochrony zdrowia nie da sobie rady. Co ciekawe, jak pokazują badania, to nie nowy wirus może zebrać największe żniwo. Okazuje się, że ryzyko zgonu z powodu grypy jest dwukrotnie wyższe niż  z powodu COVID-19. 

Do takich wniosków doszli badacze z Wielkiej Brytanii. Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia prawie 20 tys. pacjentów przyjętych do szpitala - między styczniem a kwietniem - z powodu grypy sezonowej i COVID-19. Okazało się, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku ryzyko zgonu z powodu grypy było ponad dwukrotnie większe, niż z powodu COVID-19.

Pod uwagę wzięto pierwsze miesiące roku, kiedy pandemia dopiero nabierała tempa, a jednocześnie największe było nasilenie zachorowań na grypę. W Polsce najwięcej przypadków grypy sezonowej jest na ogół od stycznia do marca.

Ile osób umiera z powodu grypy?

Według BBC powikłanie pogrypowe każdego roku uśmiercają w Anglii 11 tysięcy osób. Jednak biorąc pod uwagę pierwsze prawie dziewięć miesięcy 2020 roku, COVID-19 już okazał się bardziej śmiertelny. Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w tylko w Wielkiej Brytanii koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się prawie 400 tys. osób, a około 42 tysięcy zmarło.

W Polsce od 1 września 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. z powodu grypy i jej powikłań zmarły 64 osoby - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH. W cały minionym sezonie grypowym na grypę i zachorowania grypopodobne zachorowało 3,7 mln osób.

Grypa jest groźniejsza niż COVID-19?

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaznaczają, że w Polsce dane dotyczą zgonów z powodu grypy są mocno zaniżone. Dzieje się tak, ponieważ choroba doprowadza do groźnych powikłań, takich jak zapalenie płuc czy niewydolność krążeniowo-oddechowa, i to one uznawane są przyczynę zgonu.

Najwięcej, prawie 150 zgonów z powodu grypy i jej powikłań, zarejestrowano w Polsce w sezonie grypowym 2018/2019.

Dane Public Health England sugerują, że wraz z nasileniem się kolejnego sezonu grypowego 2020/2021 coraz więcej będzie zachorowań na grypę i jej powikłań, a wraz z nimi więcej będzie zgonów z powodu tej choroby.

Czy grypa jest równie groźna co COVID-19? Czy szczepionka przeciwko grypie może chronić przed nowym koronawirusem? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto zaszczepić się na grypę? Źródło: x-news

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 22.09.2020,
Opublikowano: 22.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej