Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Fot.: Anatomy Insider / stock.adobe.com

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Nerwy rdzeniowe to 31 par nerwów tworzących się z korzeni odchodzących od rdzenia kręgowego na wysokości niemal każdego kręgu. Najwyższa para powstaje na poziomie najwyższego kręgu szyjnego (C1), ostatnia – na wysokości pierwszego kręgu guzicznego (Co1).

Nerwy rdzeniowe – budowa

Każdy nerw rdzeniowy powstaje z dwóch korzeni: grzbietowego i brzusznego. Wychodzą one z kanału kręgowego i łączą się w pień nerwu. Ten z kolei dzieli się na cztery gałęzie:

  • tylną (grzbietową) – zaopatrującą mięśnie i powłoki pleców,
  • przednią (brzuszną) – rozchodzące się na boki i dalej ku przodowi, unerwiające głównie skórę i mięśnie tułowia,
  • łączącą – wchodzącą do znajdującego się na przedniej powierzchni kręgosłupa pnia współczulnego,
  • oponową – tworzącą jedynie drobne odgałęzienia dochodzące do worka oponowego w kanale kręgowym.

Układ par nerwów jest piętrowy i ich zakres unerwienia odpowiada wysokości, na której powstają. Na przykład gałęzie przednie powstające w odcinku piersiowym kręgosłupa tworzą kolejne – od najwyższych do najniższych – nerwy międzyżebrowe.

Niektóre gałęzie nerwów rdzeniowych tworzą sploty (gdzie dochodzące wiązki wymieniają się częścią włókien) oraz zwoje. W nich przewodnictwo impulsów zostaje przekazane do kolejnej komórki nerwowej.

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6

Nerwy rdzeniowe – funkcje

Nerwy rdzeniowe zapewniają kompleksowe unerwienie dużego obszaru ciała – tułowia oraz kończyn. Są odpowiedzialne za przewodnictwo impulsów wstępujących (czuciowych), jak i zstępujących (ruchowych). W zakresie unerwienia wegetatywnego (niezależnego od woli) obsługują głównie część adrenergiczną (współczulną), dla której przeciwwagę stanowi działanie niektórych nerwów czaszkowych (np. nerwu błędnego).

Nerwy rdzeniowe – choroby

Najczęściej spotykanym schorzeniem nerwów rdzeniowych są zespoły objawów wywołane uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych. Bezpośrednimi czynnikami powodującymi dolegliwości są:

  • przemieszczenia krążków międzykręgowych,
  • zwężenie szczelin międzykręgowych,
  • kręgozmyk (czyli przesunięcie względem siebie trzonów kręgów, spowodowane zerwaniem lub rozciągnięciem łączących je więzadeł),
  • zmiany zwyrodnieniowe pod postacią wyrośli kostnych na brzegach kręgów,
  • ucisk przez rozwijający się guz,
  • złamania kompresyjne kręgów (powodujące obniżenie wysokości trzonu poszczególnych odcinków kręgosłupa).

Objawy ucisku pojawiają się najczęściej w odcinku szyjnym, w części piersiowej (pod postacią nerwobólu międzyżebrowego) albo krzyżowo-lędźwiowej (rwa kulszowa). Bólom towarzyszą zaburzenia czucia, mrowienie, w cięższych postaciach również niedowłady kończyny górnej albo dolnej.

Powodem powstawania zaburzeń są różnego typu zmiany degeneracyjne i zwyrodnieniowe, łagodne lub złośliwe guzy pierwotne kości i tkanek kanału kręgowego oraz nowotwory przerzutowe. Do złamań kręgu dochodzi pod wpływem urazów, a w przypadku rozwiniętej osteoporozy lub naciekania kości przez tkankę rakową – nawet bez widocznej przyczyny.

Źródłem dolegliwości mogą też być stany zapalne – spowodowane przez czynniki mechaniczne (drażnienie przez uciskającą strukturę) albo infekcyjne. Przykładem jest wywołany przez wirusy półpasiec. Powoduje on silną bolesność, zaburzenia czucia i funkcji ruchowych w przestrzeni zaopatrywanej przez jeden konkretny nerw oraz pęcherzykowe zmiany skórne w okolicy jego przebiegu.

Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Nerwy rdzeniowe – porażenia i niedowłady

Specyficzną grupę chorób nerwów rdzeniowych stanowią porażenia i niedowłady. Jeśli mają one charakter ośrodkowy – związany z chorobą mózgu lub rdzenia przedłużonego – dochodzi do zmian o typie spastycznym (ze zwiększonym napięciem mięśniowym i intensywnymi reakcjami odruchowymi). W przypadku uszkodzeń obwodowych (np. przerwania ciągłości konkretnego nerwu) mięśnie pozbawione unerwienia mają obniżone lub zniesione napięcie.

Leczenie chorób nerwów rdzeniowych

Zapalenie nerwów rdzeniowych i uciskowe zespoły bólowe wymagają głównie działania objawowego. Zaleca się:

  • podawanie preparatów przeciwbólowych,
  • miejscowe lub ogólne stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych,
  • w ostrej fazie – ograniczenie aktywności i pracy fizycznej,
  • suplementację witamin z grupy B, które mają przyspieszać regenerację nerwów.
  • w przypadku nadwagi lub otyłości – odpowiednią dietę redukcyjną,
  • dbałość o ergonomię w miejscach pracy i wypoczynku.

Leczenie może być długotrwałe i nie wyklucza częstych nawet nawrotów i nasilania się dolegliwości. W ciężkiego przebiegu półpaśca stosuje się dodatkowo kortykosteroidy i leki przeciwwirusowe.

Jeśli przyczyną dolegliwości ze strony nerwów rdzeniowych są zaawansowane zmiany anatomiczne kręgosłupa, niezbędne może być leczenie operacyjne (np. stabilizacja kręgosłupa albo usunięcie krążków międzykręgowych). Złamania kręgów leczy się zachowawczo (leżenie, gorsety i kołnierze ortopedyczne) lub w uzasadnionych przypadkach – chirurgicznie.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 22.07.2022,
Opublikowano: 22.07.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej