Nerwobóle pleców – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: LightFieldStudios / gettyimages.com

Nerwoból pleców może być konsekwencją wielu schorzeń układu ruchu, jak również nadmiernego stresu. Może mieć różne nasilenie i w różnym stopniu upośledzać codzienne funkcjonowanie chorego.

Nerwobóle najczęściej lokalizują się w obrębie klatki piersiowej, często nawet dają obraz podobny do zawału serca, jednak mogą dotyczyć każdej innej części ciała. Zdarza się, że ból pleców ma także charakter nerwobólu. Może się pojawić niemal w każdym odcinku kręgosłupa, od poziomu kręgosłupa lędźwiowego, aż po szyjny. Nerwoból najczęściej jest następstwem stresu i nadmiernego napięcia, jednak mianem nerwobólu czasami określa się także zaburzenia obwodowego układu nerwowego na tle zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Nerwoból – przyczyny

Należy zaznaczyć, że pojęcie nerwobólu jest różnie rozumiane w społeczeństwie i w kręgu medycznym. Nerwoból to inaczej neuralgia, czyli ból wynikający z uszkodzenia nerwu obwodowego. Odnosi się czasem także do subiektywnego odczucia bólu na skutek stresu. Ból może mieć charakter nawracający bądź przewlekły. Bardzo często jest na tyle silny, że upośledza codzienne funkcjonowanie. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się nadmierne napięcie nerwowe, stres, a także schorzenia układu ruchu, jak:

  • urazy pleców – uderzenie w plecy czy jakikolwiek uraz kręgosłupa mogą przyczynić się do powstania niedowładu kończyn, zaburzeń czucia, a nawet problemów z oddychaniem. Konsekwencją urazu mogą być różnego rodzaju bóle pleców, a ich charakter zależy od lokalizacji urazu i jego typu;
  • przerzuty nowotworowe raka prostaty czy płuc do kości;
  • dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążka międzykręgowego i przemieszczenie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego z następczym uciskiem na korzenie nerwów.

Przyczyną nerwobólu pleców jest także neuralgia międzyżebrowa, najczęściej jest to ból opasający od pleców wzdłuż przebiegu nerwów międzyżebrowych. Spośród wyżej wymienionych schorzeń układu ruchu przyczyniających się do powstania nerwobóli najczęstszą jest dyskopatia. Najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy bądź szyjny kręgosłupa. Początkowo pojawia się ból o ostrym charakterze, który promieniuje wzdłuż nerwów. Może powodować niedowład, zaburzenia czucia czy osłabienie kończyn.

Nerwoból pleców po prawej stronie lub po lewej stronie

Nerwoból pleców najczęściej obejmuje jedną stronę ciała. Rzadko zdarza się, by jednocześnie obejmował obie strony. Szczególnie w przypadku dyskopatii czy neuralgii międzyżebrowej nerwoból jest zlokalizowany obustronnie. Przyczyną nerwobólu lokalizującego się po jednej stronie ciała jest neuralgia wynikająca z obwodowego uszkodzenia nerwu. Jest to ból przebiegający wzdłuż obszaru, który unerwia. Ból jest najczęściej ostry i towarzyszy mu drętwienie bądź mrowienie okolicy zaopatrywanej przez dany nerw.

Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Nerwoból pleców a stres

Stres jest bardzo niepozornym czynnikiem wywołującym wiele objawów układowych dających obraz imitujący wiele chorób. Wyrządza ogromne szkody w organizmie. Jednym z objawów, które może wywołać stres nawet o umiarkowanym nasileniu, jest nerwoból. Osoby żyjące w stresie mają częściej problemy z bólem np. o charakterze nerwobólu. Nerwoból może być wywołany również pojedynczym, silnym czynnikiem stresowym.

Nerwoból pleców – co robić?

W przypadku pojawienia się nasilonych dolegliwości bólowych należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który ustali leczenie przeciwbólowe, jak również przeprowadzi właściwą diagnostykę, by w miarę możliwości wyeliminować przyczynę bólu. Najczęściej diagnostykę wykonuje się przy uporczywych, nawracających bólach, rzadziej po jednorazowym incydencie bólowym. W leczeniu objawowym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki zmniejszające napięcie mięśniowe i napięcie nerwowe. Zaleca się właściwą aktywność fizyczną, jak również zabiegi fizjoterapeutyczne.

Czasami w domowych warunkach wystarczy odpoczynek, relaks, rozgrzewająca kąpiel.

Data aktualizacji: 07.01.2019,
Opublikowano: 07.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej