Nerwiak (nowotwór układu nerwowego) - odmiany, objawy i leczenie nerwiaka

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Nerwiak to rzadko występujący nowotwór, który rozwija się w obrębie obwodowego układu nerwowego. Istnieje kilka rodzajów nerwiaka, przeważnie jednak przybiera on postać łagodną. Często bywa diagnozowany u osób młodych, także u dzieci. Jakie są przyczyny powstawania nerwiaka? Jak wygląda leczenie?

Nerwiak to stosunkowo rzadko występujący nowotwór obwodowego układu nerwowego, który rozwija się w obrębie obwodowego układu nerwowego. Nerwy, z których się składa rozmieszczone są w całym ciele i stanowią połączenie poszczególnych części ciała z mózgiem. Nerwiak może więc mieć różne lokalizacje (np. nerwiak nerwu słuchowego, nerwiak kręgosłupa itp.). Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje nerwiaka:

  • nerwiak osłonkowy (inaczej schwannoma) - zwany też nerwiakiem słuchowym (atakuje nerw przedsionkowo-ślimakowy, odpowiedzialny za słuch i poczucie równowagi);
  • nerwiak zarodkowy - (inaczej neuroblastoma) - najczęściej diagnozowany u dzieci;
  • nerwiakowłókniak - powstaje głównie z elementów nerwów unerwiających skórę; przeważnie pojawia się u osób w wieku 20-30 lat.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Nerwiak: przyczyny i objawy

Przyczyny powstawania nerwiaków nie są znane i zbadane, można natomiast wyróżnić czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na pojawienie się nowotworu. Lekarze często wiążą jego powstanie z przebytymi wcześniej urazami ciała. Wpływ mogą mieć także czynniki genetyczne oraz środowiskowe (palenie papierosów, przewlekły stres, niewłaściwe warunki życia). Nerwiaki należą do nowotworów o rzadko występujących. Pochodzą z elementów budujących nerwy (z neuronów lub komórek tkanki łącznej budujących osłonki nerwów obwodowych).

Mogą być umiejscowione właściwie w każdej części ciała, a zależnie od lokalizacji mają różną postać i dają bardzo zróżnicowane objawy.

Nerwiak przeważnie ma postać zgrubienia w okolicach nerwów lub widocznego pod skórą guzka o brunatnym zabarwieniu. Może występować pojedynczo lub mnogo (jako skupisko drobnych guzków). Podobnie jak w przypadku większości zmian nowotworowych, komórki budujące nerwiaka charakteryzują się niekontrolowanym wzrostem, a także nieprawidłową funkcją oraz strukturą. Zależnie od typu nerwiaka, mogą wystąpić bardzo różne objawy. Nerwiak zlokalizowany w obrębie czaszki (w głowie) lub okolicach szyi może powodować:

  • częściowe lub całkowite upośledzenie słuchu, z reguły jednostronne (niedosłuch, szumy w uszach itp.);
  • różnego typu zaburzenia czucia w obrębie skóry twarzy i szyi;
  • trudności w mówieniu oraz połykaniu;
  • zaburzenia równowagi oraz koordynacji ruchowej;
  • niestabilny, chwiejny chód, umiarkowane lub znaczne ograniczenie możliwości poruszania się, a niekiedy nawet całkowitą niemożność chodzenia;

Nerwiak: diagnostyka i leczenie

Aby zdiagnozować nerwiaka, konieczny jest dokładny wywiad lekarski - opis dolegliwości podawanych przez pacjenta stanowi podstawę do wykonania badań obrazowych, które są w stanie pokazać zmiany nowotworowe.

W zależności od lokalizacji guza należą do nich: rentgen (RTG), tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W przypadku podejrzenia nerwiaka nerwu słuchowego wykonuje się również specjalistyczne badania słuchu. Pomocniczo w diagnozie przydatne mogą być również badania krwi. Nerwiaki leczy się przeważnie chirurgicznie (operacyjnie). Jednak zależnie od rodzaju i umiejscowienia guza stosuje się różne metody leczenia. W przypadku nerwiaka osłonkowego zaleceniem może być obserwacja radiologiczna guza, czyli wykonywanie systematycznych badań obrazowych (np. rezonansu magnetycznego). Stosuje się ją podczas niewielkich zmian łagodnych, które nie są groźne dla zdrowia pacjenta i wolno rosną. Przy większych zmianach z reguły wykonuje się całkowite usunięcie chirurgiczne guza. Nerwiak zarodkowy bywa zwykle poddawany usunięciu (usuwa się guza i sąsiadujące z nim węzły chłonne), chemioterapii, radioterapii, bądź immunoterapii z zastosowaniem przeciwciał anty-G2. W przypadku nerwiakowłókniaka zazwyczaj również stosuje się chirurgiczne usunięcie guza (guzów).

Nerwiak nerwu słuchowego

Nerwiak nerwu słuchowego zwany jest guzem (nerwiakiem) nerwu ósmego (przedsionkowo-ślimakowego). Nerw ten odpowiada za słuch i poczucie równowagi, więc w przypadku wystąpienia nowotworu obie te funkcje organizmu mogą ulec zaburzeniom.

Niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o nerwiaku, jest zwłaszcza pogorszenie słuchu (niedosłuch, szumy w uszach), które przeważnie występuje jednostronnie, rzadziej symetrycznie.

Nerwiak raczej nie objawia się nagłą głuchotą. Zdarza się również, że u niektórych pacjentów nie powoduje żadnych odczuwalnych dysfunkcji słuchu. Nerwiak słuchu daje również objawy w postaci zaburzeń równowagi, a niekiedy także paraliżu nerwów twarzowych (mrowienia lub drętwienia części twarzy). Rzadkie symptomy mogące świadczyć o zaawansowanej postaci nerwiaka to m.in.: zaburzenia smaku, ból gardła lub ból oka, suchość oka, bóle głowy i wymioty niejasnego pochodzenia - zwłaszcza jeśli dolegliwości te utrzymują się przewlekle.

Nerwiak zarodkowy

Nerwiak zarodkowy (inaczej neuroblastoma) to złośliwy nowotwór, który pochodzi z komórek tworzących tzw. cewę nerwową płodu (zawiązek przyszłego rdzenia kręgowego). Tworzy się więc na etapie życia płodowego dziecka, natomiast do jego rozpoznania dochodzi już po narodzinach, we wczesnym dzieciństwie - zwykle do 2. roku życia dziecka.

Pierwszym objawem bywa najczęściej pojawienie się guza, dającego się wyczuć przez powłoki brzuszne.

Guz ma rzadką zdolność do samoistnego zaniku, ale zazwyczaj wymaga leczenia operacyjnego, a także chemio- lub radioterapii.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej