Nerwiak Mortona – jakie są objawy choroby? Jak się ją leczy?

Fot: koszivu / fotolia.com

Ból, który towarzyszy nerwiakowi Mortona może uniemożliwiać chodzenie. Objawy schorzenia można łagodzić przez dobór odpowiedniego obuwia i rehabilitację. Jedynym sposobem, by całkowicie pozbyć się metatarsalgii Mortona, jest leczenie operacyjne.

Nerwiak Mortona to potoczna nazwa zespołu bólowego okolic śródstopia. Schorzenie to ma wiele nazw: neuralgia Mortona, metatarsalgia Mortona, zespół Mortona. Najczęściej mówi się jednak o nerwiaku Mortona, co nie jest do końca prawidłowe. Nerwiak to rzadki nowotwór obwodowego układu nerwowego. Tymczasem guz Mortona powstaje na wskutek otaczania nerwu podeszwowego przez tkankę łączną włóknistą. Przyczyną takiego stanu jest długotrwały ucisk na nerwy podeszwowe palców przechodzące przez więzadło poprzeczne śródstopia.

Nerwiak Mortona – objawy

Pierwszym objawem nerwiaka Mortona jest mrowienie odczuwalne między palcami lub kośćmi śródstopia. Po jakimś czasie jednak mrowienie zostaje zastąpione przez palący ból utrudniający chodzenie, pojawia się też wrażenie skurczu palców. Objawy nerwiaka nasilają się w pozycji stojącej, podczas biegania i przy noszeniu butów na wysokich obcasach. Dolegliwości związane z metatarsalgią Mortona mogą występować przewlekle lub pojawiać się co jakiś czas, na przykład 2-3 razy w tygodniu. Ulgę przynosi dopiero zdjęcie butów albo przyjęcie pozycji siedzącej lub leżącej.

Zobaczcie także, czym jest neuralgia nerwu trójdzielnego:

Zobacz film: Neuralgia nerwu trójdzielnego. Źródło: 36,6

Nerwiak Mortona – leczenie

By dowiedzieć się, czy przyczyną bólu w stopie jest neuralgia Mortona, należy udać się do ortopedy. Podczas diagnozy najczęściej wykorzystuje się badanie dotykowe i tzw. test Muldera. Polega on na poprzecznym ściśnięciu stopy. Jeżeli pacjent poczuje ból, to najprawdopodobniej oznacza to właśnie chorobę Mortona. Jednak by jednoznacznie postawić diagnozę, należy wykonać badanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny. Dodatkowo pozwolą one określić dokładne rozmiary guza.

Pierwszym krokiem w leczeniu nerwiaka Mortona jest zmiana obuwia. Buty nie mogą być zbyt wąskie ani powodować ucisku na przednią część stopy. Niewskazane jest też chodzenie w butach na wysokim obcasie, co zwiększa obciążenia śródstopia. Obuwie powinno być wystarczająco obszerne, by zmieścić odpowiednią wkładkę ortopedyczną. Oprócz tego warto smarować obolałe miejsce maściami przeciwzapalnymi. Jeżeli metody zachowawcze nie przynoszą efektu, okolice nerwiaka ostrzykuje się lekami z grupy glikokortykosteroidów.

Nerwiak Mortona – rehabilitacja

W leczeniu wczesnych objawów metatarsalgii Mortona stosowana jest też rehabilitacja. Obejmuje ona trzy elementy. Pierwszym z nich są masaże i rozciąganie. Pomagają one rozluźnić ścięgna i więzadła, dzięki czemu zmniejsza się ucisk na okolice nerwiaka. Drugi to ćwiczenia stóp – wzmacnianie jej mięśni minimalizuje skutki nerwiaka. Trzecim są ćwiczenia pozostałych okolicznych mięśni, mogą być osłabione na skutek unikania ruchu powodującego ból. Ich wzmocnienie pozwoli na uniknięcie kolejnych urazów w przyszłości. Dodatkowo pomóc może też laseroterapia i zabiegi z użyciem pola magnetycznego.

Jak wybrać dobre wkładki do obuwia? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Wkładki do butów - kiedy warto po nie sięgnąć? Źródło: 36,6

Nerwiak Mortona – zabieg chirurgiczny

W bardziej zaawansowanych stadiach metatarsalgii Mortona konieczne jest leczenie operacyjne. Zabieg chirurgiczny zaczyna się od wykonania nacięcia na grzbiecie stopy. Następnie przecina się poprzeczne więzadło stopy, by zrobić dostęp do nerwu podeszwowego. Jego fragment jest usuwany razem z otaczajacą go tkanką włóknistą. W niektórych przypadkach operacja polega na dekompresji, czyli usunięciu tkanek powodujących ucisk. Najczęściej pacjent może stanąć na zoperowanej stopie zaraz po zabiegu, jednak pełna rekonwalescencja zajmuje od 3 do 4 tygodni. Po operacji zalecana jest rehabilitacja. Zazwyczaj kolejne zabiegi nie są konieczne, choć zdarzają się też nawroty schorzenia.

Palec Mortona, stopa Mortona

Warto wiedzieć, że nazwisko „Morton” pojawia się także przy dwóch innych schorzeniach związanych ze stopami. O palcu Mortona mówimy wówczas, gdy paluch stopy jest krótszy od jej drugiego palca. W takiej sytuacji podczas chodu drugi palec jest najmocniej obciążony, przez co najczęściej ulega urazom, pojawiają się na nim odciski i zniekształcenia. Drugie schorzenie to tzw. stopa Mortona. Jest to wada wrodzona, wskutek której pierwsza kość śródstopia palucha jest zbyt krótka, a kość śródstopia drugiego palca – przerośnięta. Towarzyszy jej nadmierna ruchomość palucha, a na podeszwach – między drugą i trzecią kością śródstopia oraz przyśrodkowej powierzchni palucha – pojawiają się modzele i zgrubienia. Prowadzi do nieprawidłowości w dynamice chodu, koślawości stopy, halluksów, przeciążeń stawu kolanowego i biodrowego. Może powodować bóle całej nogi. By zapobiec rozwojowi tych wad, zaleca się stosowanie specjalnej wkładki. Powinna ona dawać podparcie pierwszej kości śródstopia i umożliwiać odbijanie się z palucha.

Data aktualizacji: 14.12.2018,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Alicja 22.11.2017r.

Mam bóle nocne kilka razy w tygodniu a nawet po par razy w ciągu nocy. Trwa to 1 rok, ból pomiędzy 3 a czwartym palcem piekący, wykręcający. Nigdy to zjawisko nie występuje w ciągu dnia. Mam halluksy. Czy to nerwiak Mortona?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej