Nerw pachowy – uszkodzenie. Objawy wskazujące na uraz nerwu pachowego

MedicalRF.com/Getty Images

Uszkodzenie nerwu pachowego jest często spotykane ze względu na dużą ruchomość struktur obręczy barkowej. Występuje w parze z uszkodzeniami pobliskich struktur i objawia się charakterystycznymi zaburzeniami.

Kiedy uszkodzenie dotyczy jednego nerwu, wówczas mówi się o mononeuropatii. Uszkodzenie nerwu pachowego występuje w tej postaci, jednak częściej diagnozuje się uszkodzenie nerwu pachowego jako polineuropatii, czyli uszkodzenia wielonerwowego, towarzyszącego uszkodzeniom całego splotu barkowego.

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego występują w okolicy struktur, za których funkcjonowanie nerw pachowy jest odpowiedzialny. Obszar unerwienia nerwu pachowego to: mięsień naramienny, mięsień obły mniejszy oraz długa głowa mięśnia trójgłowego. Natomiast obszar czuciowy nerwu pachowego stanowią skóra barku i skóra powierzchni tylnej ramienia w górnym odcinku.

Nerw pachowy stanowi część obwodowego układu nerwowego. Rozchodzi się ze splotu ramiennego i odpowiedzialny jest za odwodzenie ramienia. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia nerwu pachowego, występuje problem z odwodzeniem ręki, dokuczają dolegliwości bólowe przy próbie odwiedzenia i napięcia mięśni lub zaburzone jest czucie powierzchniowe bocznej powierzchni ramienia, to prawdopodobnie wystąpiły zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu pachowego.

Czytaj takżeUszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny

Jak rozpoznać uszkodzenie nerwu pachowego?

Do podstawowych objawów uszkodzenia nerwu pachowego należy niedowład lub porażenie, następnie zanik mięśni unerwianych przez nerw, a także zaburzenia czucia okolicy ramienia.

Kiedy dojdzie do uszkodzenia nerwu pachowego, zaburzone zostają funkcje odwodzenia ramienia i zniesione lub osłabione jest czucie w obszarze unerwionym przez nerw. Dolegliwości czuciowe przejawiają się parastezjami, bólem i przeczulicą na bodźce. Możliwe objawy w niektórych przypadkach: miejscowe zaburzenia pocenia i zmiany zabarwienia skóry w obrębie obszaru unerwienia.

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego są typowe dla objawów urazów mechanicznych, np.: obrzęk, dolegliwości bólowe, zaczerwienienie okolicy urazu, mrowienia wzdłuż kończyny czy zaburzenia czucia. Chory ogranicza ruchy w stawie, aby uniknąć pogorszenia stanu i występowania bólu. Kiedy dojdzie do wystąpienia objawu zaburzenia odwodzenia ramienia, można w konsekwencji spodziewać się następstw z powodu unieruchomienia kończyny.

Inne objawy uszkodzenia: ograniczenie ruchów czynnych kończyny, zanik i przykurcz mięśni, skrócenie kończyny i deformacje w stawie barkowym, niestabilność barku, asymetria tułowia. Niepełnosprawność kończyny w wyniku uszkodzenia nerwu pachowego może być różna w zależności od rodzaju i stopnia rozległości uszkodzenia.

W przypadku uszkodzenia nerwu pachowego okołoporodowo objawy widoczne są zazwyczaj od razu po porodzie. Wśród nich są: ograniczony ruch lub niedowład w odwiedzeniu jednego ramienia czy niekontrolowane skurcze kończyny górnej często utrzymujące się przez większość życia.

Rozległość objawów i dolegliwości bólowych zależą od miejsca uszkodzenia nerwu pachowego i długości trwania czynników destrukcyjnych. Aby ograniczyć objawy lub uniknąć ich w przyszłości, warto poznać przyczyny, które mogą doprowadzić do uszkodzenia nerwu pachowego.

Nerw pachowy – przyczyny uszkodzenia

Urazy mechaniczne są najczęstszymi przyczynami uszkodzenia nerwu pachowego. Na ogół dochodzi do tego poprzez bezpośredni uraz barku. Najbardziej narażeni na uraz nerwu pachowego są motocykliści i miłośnicy sportów ekstremalnych, ale uraz może nastąpić podczas codziennych czynności. Polega na gwałtownym i silnym naciągnięciu splotu nerwowego w barku. Może dojść przy tym do zwichnięcia stawu barkowego z bezpośrednim uciskiem na nerw pachowy. Uszkodzenia naczyń krwionośnych okolicy podobojczykowej i mikrourazy splotu nerwowego barkowego oraz uszkodzenia urazowe okołoporodowe mogą powodować uszkodzenia nerwu pachowego.

Inne przyczyny uszkodzenia nerwu: zwichnięcie stawu ramiennego, złamanie kości ramiennej w okolicy szyjki chirurgicznej, neuropatia splotu barkowego oraz zmiany przeciążeniowe: długotrwałe dźwiganie, gwałtowne ruchy ramienia.

W wyniku uszkodzenia nerwu pachowego kończyna przestaje prawidłowo funkcjonować. Ograniczenie ruchów powoduje przykurcz tkanek miękkich i mięśni okolicy barku. Ograniczenie ruchomości nasila się. Nawet czynności dnia codziennego stają się wtedy ograniczone.

Czytaj także: Neuropatia obwodowa – objawy, leczenie, ból neuropatyczny


Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 21.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej