Nawracające infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Fot.: vchalup / stock.adobe.com

Nawracające infekcje pochwy wywołane są zazwyczaj przez bakterie i grzyby. Często wynikają z niedostatecznego przestrzegania higieny intymnej lub długotrwałego stosowania antybiotyków, które wyjaławiają prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Nawracające infekcje pochwy stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u ginekologa. Kobietom z tym problemem zaleca się stosowanie probiotyków zawierających bakterie kwasu mlekowego, które odbudowują prawidłową mikroflorę pochwy. Niestety wdrożone leczenie eliminuje stan zapalny przeważnie na pewien czas, po którym infekcja powraca. Typowymi objawami infekcji intymnych są uporczywy świąd, pieczenie, zaczerwienienie oraz białe upławy o nieprzyjemnym zapachu i grudkowatej konsystencji.

Czym są nawracające infekcje pochwy?

Nawracające infekcje pochwy to jedna z głównych przyczyn wizyt w gabinecie ginekologicznym. Czynnikami za nie odpowiadającymi bywają bakterie, a zwłaszcza niekontrolowane namnażanie rodzaju Prevotella, Mobiluncus, Bacteroides, Gardnerella vaginalis i Mycoplasma pneumoniae. Sporadycznie występuje infekcja pasożytnicza i wirusowa. Najczęściej pojawiają się nawracające infekcje grzybicze pochwy, które w większości przypadków spowodowane są przez drożdżaki z rodzaju Candida wchodzące w skład naturalnej flory fizjologicznej człowieka. Przeważnie 70–90% infekcji wywołuje C. albicans. O nawracającej kandydozie pochwy i sromu mówi się, gdy zostanie zdiagnozowana co najmniej 4 razy w ciągu 12 miesięcy.

Przyczyny nawracających infekcji pochwy

Wśród głównych przyczyn nawracających infekcji pochwy wymienia się nieodpowiednią higienę intymną i niewyleczenie wcześniejszych zakażeń. Czynnikami zwiększającymi ryzyko nawrotu infekcji intymnej są m.in. menopauza, długotrwała antybiotykoterapia (zwłaszcza wielolekowa), stosowanie antykoncepcji hormonalnej i leków immunosupresyjnych, intensywna aktywność fizyczna, niewyrównana cukrzyca, obniżona odporność, mikrourazy pochwy i zabiegi chirurgiczne w obrębie dróg moczowo-płciowych. Ponadto nawracające infekcje pochwy to dość często spotykany problem u kobiet w ciąży. Zwiększone ryzyko zakażenia u ciężarnych wynika ze zmiany w gospodarce hormonalnej, zaburzeń naturalnej mikroflory pochwy i zaburzeń tolerancji glukozy.

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć nawrotów infekcji intymnych? Źródło: 36,6.

Nawracające infekcje pochwy po stosunku

Problem nawracających infekcji pochwy może pojawiać się po stosunku. Ryzyko rozwoju infekcji wiąże się z aktywnością seksualną podejmowaną szczególnie bez zabezpieczenia w formie prezerwatywy oraz w przypadku licznych kontaktów seksualnych z różnymi partnerami.

Infekcje intymne, nawet gdy nie wywołują objawów u nosiciela, mogą stać się przyczyną dolegliwości u partnera seksualnego. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć, unikając zbliżeń w czasie miesiączki. Podczas krwawień menstruacyjnych błona śluzowa jest dodatkowo podrażniona, a krew to dogodne środowisko do namnażania drobnoustrojów chorobotwórczych. Ryzyko infekcji intymnej po stosunku znacząco zmniejsza unikanie kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami.

Objawy nawracających infekcji pochwy

Nawracające infekcje pochwy znacznie obniżają jakość życia zmagających się z nimi kobiet, które skarżą się na uporczywe swędzenie, pieczenie i podrażnienie okolic intymnych. Pojawia się u nich ból, który nasila się zwłaszcza podczas stosunku płciowego (dyspareunia) lub oddawania moczu (objawy dyzuryczne). Nierzadko infekcjom towarzyszą upławy pochwowe o białym zabarwieniu, nieprzyjemnym zapachu i grudkowatej konsystencji. Niekiedy pojawić się mogą także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, ból brzucha, wymioty i biegunka.

Jak zapobiegać nawracającym infekcjom pochwy?

W przypadku podłoża bakteryjnego infekcji chorym podaje się zazwyczaj metronidazol doustnie i dopochwowo. Z kolei w infekcji grzybiczej wdraża się leczenie miejscowe i/lub doustne preparatami azolowymi, a przeważnie flukonazolem. Terapia przeciwbakteryjna i przeciwgrzybicza jest często niewystarczająca z uwagi na niedostateczne odbudowywanie flory bakteryjnej pochwy. Dlatego kobietom zmagającym się z ciągle nawracającymi infekcjami pochwy zaleca się zażywanie probiotyków ginekologicznych zawierających bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, które przywracają równowagę mikrobiologiczną pochwy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych probiotyków, zarówno doustnych, jak i dopochwowych w formie globulek. Preparaty te są dostępne bez recepty.

W profilaktyce nawracających bakteryjnych i grzybiczych zakażeń warto stosować preparaty dopochwowe zawierające hialuronian, który po połączeniu z wydzieliną pochwy tworzy rodzaj żelowej powłoki. Działa ona nawilżająco, hamuje wnikanie i namnażanie patogenów w środowisku pochwy i eliminuje uczucie suchości pochwy towarzyszące infekcjom. Ponadto powoduje naturalną aktywację mechanizmów przeciwzapalnych organizmu i regeneruje uszkodzony nabłonek pochwy.

Ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej i używanie osobnego ręcznika do wycierania stref intymnych. Do mycia warto stosować specjalne żele do higieny intymnej, które są hipoalergiczne i nie powodują podrażnień. Najlepiej wybierać te bezzapachowe i bezbarwne. Ponadto powinno się nosić bieliznę wykonaną z przewiewnej bawełny i często ją zmieniać. Najlepiej unikać noszenia obcisłej odzieży, gdyż blokuje ona swobodny przepływ powietrza w miejscach intymnych, tworząc ciepłe i wilgotne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. W trakcie leczenia wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Zobacz film: Ginekologia estetyczna. Czym się zajmuje? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1. Gałęcka M., Szachta P., Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych, „Forum Zakażeń”, 2013, 4(2), s. 121-125.

2. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, Warszawa, PZWL, 2007.

3. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

Data aktualizacji: 15.05.2018,
Opublikowano: 08.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej