Naukowcy ostrzegają, że COVID-19 powoduje uszkodzenie mózgu, które dzieli się na 3 stadia

Getty Images

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, że infekcja SARS-CoV-2 może wywołać w organizmie poważne szkody. Na liście powikłań po przebyciu COVID-19 znajduje się też uszkodzenie mózgu, które według ekspertów dzieli się na trzy etapy.

O tym, że koronawirus działa również na mózg, wiemy już od dawna. Od niedawna natomiast eksperci informują nas, że uszkodzenia narządu ośrodkowego układu nerwowego można podzielić na trzy stadia. W związku z tym eksperci z centrum NeuroGrow Brain Firness Center w Północnej Wirginii sugerują, że każdy ozdrowieniec po opuszczeniu szpitala powinien mieć wykonany rezonans magnetyczny, a także zapewniony monitoring mózgu przez kilka miesięcy po chorobie.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

COVID-19 wywołuje uszkodzenia mózgu, które można podzielić na trzy stadia

O jakich etapach mowa? Według amerykańskich uczonych w pierwszym stadium dochodzi do uszkodzenia nabłonka jamy nosowej i ustnej. Główny objaw? Utrata węchu oraz smaku. Z jakimi problemami trzeba się zmierzyć w drugim stadium? Z takimi, które powoduje burza cytokinowa (gwałtowna reakcja zapalna). W konsekwencji można mieć do czynienia z powstawaniem zakrzepów, przyczyniających się do mikroudarów czy udarów mózgu. W trzecim stadium natomiast uszkodzona zostaje bariera pomiędzy krwią i mózgiem, w związku z czym cząstki wirusa atakują bezpośrednio mózg. Wówczas pojawia się dezorientacja, drgawki czy śpiączka.

Przeczytaj też: Jest lek na COVID-19. WHO ogłasza przełom

Naukowcy ostrzegają także, że nie zawsze objawy neurologiczne występują od razu. Czasami jednak mogą pojawić się przed charakterystycznymi symptomami COVID-19. Eksperci zaznaczają też, że w ciągu kilku miesięcy od pokonania infekcji SARS-CoV-2 może dojść do pogorszenia zdolności poznawczych, problemów z koncentracja, depresji, bezsenności czy choroby Alzheimera lub Parkinsona. Dlatego też kontrola neurologiczna ma kluczowe znaczenie.

Przeczytaj też: Lek przeciwzakrzepowy może pomóc w leczeniu chorych na COVID-19

Zobacz też film: Co jeść i pić, by mózg dobrze pracował?

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 17.06.2020,
Opublikowano: 17.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej