Narty biegowe - jak dobrać narty biegowe?

Fot: Marcin Wiklik / gettyimages.com

Narty biegowe i to, jak je dobrać, wymagają zasięgnięcia pomocy specjalisty. Jest to ten rodzaj sportu zimowego, który w zasadzie nie wymaga specjalistycznych treningów i przygotowań, a właśnie dobrze dobranego sprzętu. Narciarstwo biegowe może stanowić doskonałą alternatywę dla biegania zimą.

Pytanie jak dobrać narty biegowe powraca każdej zimy. Narciarstwo, zwłaszcza biegowe, zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Głównie dlatego, że nie wymaga specjalistycznego przygotowania ani zaawansowanych umiejętności - może je uprawiać każdy, zyskując odpowiednie doświadczenie z każdym pokonanym kilometrem.

Narty biegowe - czym różnią się zjazdowych

Narty biegowe od zjazdowych różnią się głównie rodzajem wiązań. Oczywiście są węższe niż te do zjazdów po stoku, ale to właśnie charakterystyczne wiązanie sprawia, że sztukę poruszania się na nich może szybko opanować każdy początkujący. But jest przytwierdzony do narty tylko z przodu, tak aby stopa mogła się swobodnie poruszać podczas spaceru czy biegu. Ponieważ liczy się własna praca, do uprawiania tej dyscypliny nie są potrzebne wysokie góry. Z powodzeniem można się udać na zimową przebieżkę, mieszkając na terenach nizinnych, oczywiście pod warunkiem wystarczających opadów śniegu. W przeciwieństwie do stoków zjazdowych, trasy na narty biegowe są znacznie rzadziej naśnieżane, co w dużym stopniu uzależnia od warunków pogodowych.

Ponieważ sposób poruszania się na biegówkach jest zbliżony do naturalnego chodu człowieka, można tę umiejętność dużo łatwiej i szybciej opanować niż zjazdy z wysokich stoków. Ponadto jest znacznie mniejsze ryzyko urazu czy bólu, spowodowanego sztywną skorupą butów. Oczywiście narciarstwo biegowe jest sportem trudnym technicznie, ale szlifowanie właściwych umiejętności nie jest konieczne, aby zacząć przygodę z tą dyscypliną. Dlatego też coraz więcej sportowców, którzy na co dzień jeżdżą na rowerze czy biegają, na zimę przesiadają się na biegówki i kontynuują treningi.

Jak się przygotować do sezonu narciarskiego? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wybierasz się na narty? Oto jak prawidłowo przygotować się do takiego wyjazdu, aby uniknąć kontuzji Źródło: x-news

Warto wiedzieć: Zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich

Jak dobrać narty biegowe?

Aby wiedzieć, jak prawidłowo dobrać narty biegowe, dobrze skonsultować się ze specjalistą, aby nie popełnić żadnego z błędów początkującego. Ponieważ wiele z centrów sportowych specjalizuje się w sprzęcie zjazdowym, warto upewnić się, czy pracownicy mają odpowiednią wiedzę odnośnie biegówek. Często można skorzystać z przygotowanych przez producentów tabel, które znacznie ułatwiają pierwsze zakupy.

Przede wszystkim ważne, aby określić interesujący rodzaj śladówek, np.: wyczynowe, rekreacyjne, turystyczne czy do biegania poza trasami. W zależności od przeznaczenia różnią się długością, szerokością i elementami ułatwiającymi uprawianie wybranej dyscypliny. To ważne, aby wiedzieć, na jakich trasach będą używane - na łatwych dedykowane są te z cienkimi płozami, wystarczy już 50 mm. Niestety ta sama narta zupełnie nie poradzi sobie poza trasą, gdzie znacznie lepiej sprawdzi się jej szerszy odpowiednik, odpowiednio taliowany i wykończony metalowymi elementami, aby można było sobie poradzić w sytuacja nagłego hamowania czy przy konieczności np. zjazdu pługiem. W przypadku początkujących narciarzy rekomendowane jest korzystanie z łatwiejszych i dobrze przygotowanych tras, na których można zdobyć odpowiednie szlify i nauczyć się techniki.

Ważną zmienną jest oczywiście długość biegówek. W przypadku tego typu nart waga narciarza ma dużo większe znaczenie niż wzrost (kolejna różnica w stosunku do zjazdówek). Jest to związane z tym, że poruszająca się na nich osoba nie powinna zbyt mocno dociskać nartą podłoża. Przyjmuje się zasadę, że im większa waga, tym dłuższe biegówki. Oczywiście każdy z producentów sprzętu dysponuje odpowiednimi tabelami dla różnych modeli, którymi można sugerować się przy wyborze. Warto wiedzieć, że różnice we wspomnianych tabelach mogą wynikać z materiału, z którego wykonane są narty - część modeli nadal przygotowuje się z drewna, podczas gdy inne są już z kompozytów.

Jeśli wybierane są narty biegowe dla dzieci, nie powinny być krótsze niż wzrost dziecka. Oczywiście brany jest pod uwagę również parametr wagi, ale wzrost jest tym decydującym, ponieważ od niego zależy środek ciężkości małego narciarza. Warto aby najmłodsi uczyli się na tzw. nartach z łuską (to fragment ślizgu pod wiązaniem), które zapewnią odpowiednią przyczepność i chronią przed niechcianymi upadkami. Właściwie dobrane narty i kije pozwolą najmłodszym cieszyć się ze wspólnych spacerów z rodzicami, a jednocześnie rozwijać umiejętności.

Jak przygotować się do wyjazdu na narty? O czym trzeba pamiętać? Zobacz na filmie:

Zobacz film: Jak przygotować się do wyjazdu na narty? Źródło: Dzień Dobry TVN, X-Bank Gallery, Co za tydzień

Odzież na narty biegowe

Odzież na narty biegowe w zasadzie nie odbiega od tej zakładanej do zjazdów, z kilkoma małymi różnicami, które trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim strój powinien być lekki, aby nie krępował ruchów. Ubranie musi chronić przed zimnem, ale nie przegrzewać - w przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego, gdzie wiele czasu spędza się w kolejkach przed wyciągiem i na wjazdach na stok, na biegówkach jest się ciągle w ruchu - tak jak podczas codziennego chodzenia czy biegania. Zbyt ciepła odzież może doprowadzić do przegrzania, które osłabia odporność organizmu i często kończy się chorobą. Spodnie na narty biegowe też muszą uwzględniać specyfikę tej dyscypliny - ruch. Nie mogą być zbyt obszerne, jak te, które noszą miłośnicy deski snowboardowej czy coraz częściej narciarze zjazdowi. Jeśli nogawki będą się o siebie mocno ocierać, zawijać i krępować ruchy, mogą znacznie wpłynąć na komfort poruszania się.

Polecamy: Ubierz się na stok – poradnik początkującego narciarza

Ważnym elementem garderoby są oczywiście skarpety, przy wyborze których również należy uwzględnić, że stopa cały czas się porusza. Nie mogą być więc grube, gdyż na skutek wysiłku może dojść do opuchlizny, która wraz z grubą skarpetą uniemożliwi prawidłowe krążenie krwi, co powoduje z kolei drętwienie kończyny i ból. Warto wybrać takie, które zapewnią właściwą cyrkulację powietrza, a jednocześnie pozwolą zachować wymaganą termikę.

Data aktualizacji: 10.02.2020,
Opublikowano: 10.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej