Narkotyk zombie (Flakka) w Polsce. Są pierwsze ofiary śmiertelne

Fot. Inna Dodor / Getty Images

Flakka nazywany jest narkotykiem zombie. Po jego zażyciu ludzie stają się agresywni, a także odporni na ból. Jak działa Flakka? Co powoduje w ludzkim organizmie? W Polsce jest już pierwsza ofiara śmiertelna - to mężczyzna, który w Świnoujściu rzucał się na przejeżdżające samochody. 

Do Polski trafił narkotyk Flakka, nazywany narkotykiem zombie. Jest bardzo niebezpieczny, powoduje pobudzenie organizmu, ogromną siłę oraz zachowania agresywne. Naukowcy nie wiedzą, jakie dokładnie zmiany zachodzą w mózgu po zażyciu substancji, wiadomo jednak, że mogą doprowadzić do śmierci. 

Flakka jest produkowany ze związku o nazwie alfa-PVP (α-Pirolidynopentiofenon), chemicznej substancji, którą kiedyś dodawano do soli kąpielowych. Zakazano jednak użycia tego środka, ponieważ wywoływał dużo działań niepożądanych. 

Jak wygląda narkotyk Flakka?

Wyglądem przypomina kolorowy żwir służący do wysypywania dna akwarium. Może być wciągany nosem, palony, wstrzykiwany dożylnie lub połykany. Polecamy wam film, z którego dowiecie się, jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki:

Zobacz film: Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile kosztuje narkotyk zombie?

Niestety specyfik jest dość tani, koszt porcji to podobno 20 zł! Jednak efekty uboczne, które powoduje zażycie go, są przerażające. Ludzie będący pod jego wpływem zachowują się jak zombie znane nam z filmów. Wydają dziwne odgłosy, nie kontrolują ruchów ciała oraz nie reagują na ból. Ciężko ich powstrzymać - policja jest zmuszona do użycia siły, a nawet broni - udokumentowany jest przypadek, że mężczyzna po zażyciu Flakka nie reagował na porażenie paralizatorem. 

Jak ludzie zachowują się po zażyciu Flakka?

Nie bez powodu substancja nazywana jest narkotykiem zombie. Ludzie po nim przypominają żywe trupy znane nam z filmów i seriali. W 2015 r. mężczyzna pod wpływem tej substancji próbował uprawiać seks s drzewem i twierdził, że jest bogiem Thorem. Znany jest także przypadek, że mężczyzna po zażyciu Flakka rzucił się na bezdomnego i zjadł mu twarz. Nie dawał się powstrzymać i policja użyła broni.

Flakka w Polsce

Narkotyk zombie dotarł już do Polski. Mężczyzna w Świnoujściu pod wpływem substancji rzucał się na przejeżdżające samochody, nie reagował na ból po zderzeniu z nimi oraz nie dawał się uspokoić. Dopiero po tym, jak stracił przytomność zabrało go pogotowie. Niestety mężczyzna zmarł. Jak powiedziała  rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Joanna Sochalska-Biranowska w rozmowie z wp.pl:

Gromadzimy materiały dowodowe. Przeprowadzona została sekcja zwłok mężczyzny. Czekamy na opinie biegłych toksykologów. Wtedy poznamy przyczynę śmierci, dowiemy się, czy mężczyzna był pod wpływem środków psychotropowych.

Działanie narkotyków

Lista chorób, na które można zachorować zażywając narkotyki jest bardzo długa: zaburzenia osobowości i nastroju, depresja, psychozy, stany lękowe, nerwica, nadmierna senność albo wręcz przeciwnie – bezsenność. 

Narkotyki wpływają niekorzystnie na każdy narząd w organizmie. Mogą wywołać napady padaczkowe, nagłe wzrosty ciśnienia czy bóle głowy, nudności i wymioty. Predysponują do udaru mózgu, zawału serca, uszkodzenia nerek i wątroby, zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego i świerzbu. 

Powodują osłabienie łaknienia, spadek masy ciała, wyniszczenie, zakrzepy w żyłach i zatory tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie płodności, spadek libido i zaburzenia odporności.

Dopalacze

Bardzo groźne są także dopalacze. Do objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe, a także zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby, omamy słuchowe i wzrokowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków - wszystkie objawy zatrucia dopalaczami wymagają nagłej i intensywnej opieki lekarskiej.

Leczenie osób po zażyciu narkotyków i dopalaczy

Lekarze mają ogromny problem z leczeniem takich pacjentów. Wynika to z tego, że niektóre substancje nie są poznane. Przeważnie lekarze czekają, aż substancja aktywna przestanie działać. 

Polecamy: Trzebiatów. Trzynaście osób zatruło się dopalaczami

Data aktualizacji: 11.07.2018,
Opublikowano: 10.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej