Do Polski trafił narkotyk Flakka, nazywany narkotykiem zombie. Jest bardzo niebezpieczny, powoduje pobudzenie organizmu, ogromną siłę oraz zachowania agresywne. Naukowcy nie wiedzą, jakie dokładnie zmiany zachodzą w mózgu po zażyciu substancji, wiadomo jednak, że mogą doprowadzić do śmierci.
Flakka jest produkowany ze związku o nazwie alfa-PVP (α-Pirolidynopentiofenon), chemicznej substancji, którą kiedyś dodawano do soli kąpielowych. Zakazano jednak użycia tego środka, ponieważ wywoływał dużo działań niepożądanych.
Jak wygląda narkotyk Flakka?
Wyglądem przypomina kolorowy żwir służący do wysypywania dna akwarium. Może być wciągany nosem, palony, wstrzykiwany dożylnie lub połykany. Polecamy wam film, z którego dowiecie się, jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki:
Ile kosztuje narkotyk zombie?
Niestety specyfik jest dość tani, koszt porcji to podobno 20 zł! Jednak efekty uboczne, które powoduje zażycie go, są przerażające. Ludzie będący pod jego wpływem zachowują się jak zombie znane nam z filmów. Wydają dziwne odgłosy, nie kontrolują ruchów ciała oraz nie reagują na ból. Ciężko ich powstrzymać - policja jest zmuszona do użycia siły, a nawet broni - udokumentowany jest przypadek, że mężczyzna po zażyciu Flakka nie reagował na porażenie paralizatorem.
Jak ludzie zachowują się po zażyciu Flakka?
Nie bez powodu substancja nazywana jest narkotykiem zombie. Ludzie po nim przypominają żywe trupy znane nam z filmów i seriali. W 2015 r. mężczyzna pod wpływem tej substancji próbował uprawiać seks s drzewem i twierdził, że jest bogiem Thorem. Znany jest także przypadek, że mężczyzna po zażyciu Flakka rzucił się na bezdomnego i zjadł mu twarz. Nie dawał się powstrzymać i policja użyła broni.
Flakka w Polsce
Narkotyk zombie dotarł już do Polski. Mężczyzna w Świnoujściu pod wpływem substancji rzucał się na przejeżdżające samochody, nie reagował na ból po zderzeniu z nimi oraz nie dawał się uspokoić. Dopiero po tym, jak stracił przytomność zabrało go pogotowie. Niestety mężczyzna zmarł. Jak powiedziała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Joanna Sochalska-Biranowska w rozmowie z wp.pl:
Gromadzimy materiały dowodowe. Przeprowadzona została sekcja zwłok mężczyzny. Czekamy na opinie biegłych toksykologów. Wtedy poznamy przyczynę śmierci, dowiemy się, czy mężczyzna był pod wpływem środków psychotropowych.
Działanie narkotyków
Lista chorób, na które można zachorować zażywając narkotyki jest bardzo długa: zaburzenia osobowości i nastroju, depresja, psychozy, stany lękowe, nerwica, nadmierna senność albo wręcz przeciwnie – bezsenność.
Narkotyki wpływają niekorzystnie na każdy narząd w organizmie. Mogą wywołać napady padaczkowe, nagłe wzrosty ciśnienia czy bóle głowy, nudności i wymioty. Predysponują do udaru mózgu, zawału serca, uszkodzenia nerek i wątroby, zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego i świerzbu.
Powodują osłabienie łaknienia, spadek masy ciała, wyniszczenie, zakrzepy w żyłach i zatory tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie płodności, spadek libido i zaburzenia odporności.
Dopalacze
Bardzo groźne są także dopalacze. Do objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe, a także zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby, omamy słuchowe i wzrokowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków - wszystkie objawy zatrucia dopalaczami wymagają nagłej i intensywnej opieki lekarskiej.
Leczenie osób po zażyciu narkotyków i dopalaczy
Lekarze mają ogromny problem z leczeniem takich pacjentów. Wynika to z tego, że niektóre substancje nie są poznane. Przeważnie lekarze czekają, aż substancja aktywna przestanie działać.
Polecamy: Trzebiatów. Trzynaście osób zatruło się dopalaczami