Naprotechnologia – co to jest i na czym polega?

Fot. Monty Rakusen / Getty Images

Naprotechnologia to metoda naturalnej prokreacji, którą wykorzystuje się do leczenia niepłodności. Opiera się na dokonywaniu dokładnych obserwacji organizmu, które pozwalają określić, co uniemożliwia poczęcie. Stworzona została przez Thomasa W. Hilgersa w 1991 roku.

Naprotechnologia to metoda leczenia niepłodności, która opiera się głównie na naturalnych sposobach planowania rodziny i dokładnym poznaniu działania ludzkiego organizmu – analizie fizjologicznych i biochemicznych procesów. Wyklucza stosowanie bardziej zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu. Przez część społeczeństwa określana bywa alternatywą in vitro. Postrzegana jest jako bardzo skuteczna i nieinwazyjna metoda.

Co to jest naprotechnologia?

Niepłodność stanowi dość częsty problem w polskim społeczeństwie. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w celu podjęcia leczenia niepłodności do specjalistów zgłasza się aż 1,5 mln par. Jednym z częściej podejmowanych rozwiązań jest in vitro. Niestety ze względu na poglądy nie wszystkie pary decydują się na sztuczne zapłodnienie. Wówczas rozwiązaniem może być naprotechnologia.

Naprotechnologia jest tłumaczeniem angielskiego słowa naprotechnology, będącego skróconą formą określenia Natural Procreative Technology (NaProTechnology), czyli technologia naturalnej prokreacji.

Naprotechnologia została stworzona w 1991 roku przez Thomasa W. Hilgersa. W 2004 roku wydał on podręcznik „The Medical and Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY”, czyli „Medyczna i chirurgiczna praktyka naprotechnologii”, będący kompendium wiedzy w tej dziedzinie. Badacz wychodzi z założenia, że większość przypadków niepłodności wynika z nieprawidłowego sposobu diagnozowania ich przyczyny. Metoda ta rozwija się dynamicznie w Polsce od 2007 roku.

Na czym polega naprotechnologia?

Naprotechnologia opiera się na bardzo dokładnej, codziennej obserwacji organizmu kobiety i śledzeniu jej cyklu miesięcznego. W tym celu zastosowanie ma model Creightona, który pozwala określić dni płodne i niepłodne. Na tej podstawie tworzy się optymalny moment współżycia. Kobiety każdego dnia przez 3 miesiące prowadzą dziennik, w którym notują: pomiary temperatury, informacje o ilości i rodzaju śluzu, ogólne samopoczucie, moment owulacji, długość całego cyklu i poszczególnych jego faz, intensywność krwawień miesiączkowych i występowanie innych wydzielin z pochwy lub plamień między miesiączkami.

Następnym krokiem jest wykonanie badań hormonalnych, laboratoryjnych i obrazowych, na podstawie których lekarz stawia diagnozę i ustala pierwotną przyczynę niepłodności. Możliwe staje się określenie odpowiedniej terapii. Zastosowanie ma m.in. leczenie hormonalne, antybiotykami i ginekologiczne oraz zmiana stylu życia. W niektórych przypadkach stosuje się tzw. surgical NaProTECHNOLOGY – chirurgię naprawczą i rekonstrukcyjną, która pozwala przywrócić fizjologiczne funkcje narządów rozrodczych. Przeciętna długość leczenia przy użyciu metody naprotechnologii trwa 24 miesiące, ale na rezultat można oczekiwać nawet 5–7 lat. Niekiedy okazuje się, że para cierpi na nieuleczalną bezpłodność.

Jakie są przyczyny niepłodności? Przekonaj się - zobacz film:

Zobacz film: Przyczyny niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Naprotechnologia – skuteczność

Skuteczność naprotechnologii nie odnosi się do odsetka ciąż, a uwzględnia wyłącznie trafnie postawione diagnozy określające przyczyny niepłodności. Badania przeprowadzone przez Thomasa Hilgersa i zespół pod kierownictwem Josepha Stanforda dostarczają informacji na temat wskaźników ciąż po leczeniu metodą naprotechnologii, które w przypadku endometriozy wynoszą 45%, 65% i 78% odpowiednio dla 12, 24 i 36 miesięcy trwania terapii. Z kolei gdy przyczyną niepłodności był zespół policystycznych jajników, wskaźnik ciąż oszacowany został na 40%, 65% i 90% odpowiednio po 12, 24 i 48 miesiącach leczenia.

Dla których kobiet przeznaczona jest naprotechnologia?

Płodność małżeńską należy rozważać jako całość, więc naprotechnologia odnosi się także do mężczyzn. Z naprotechnologii skorzystać mogą kobiety z zaburzeniami owulacji i hormonalnymi, torbielami jajników, zespołem policystycznych jajników, nieregularnymi krwawieniami, nieprawidłową wydzieliną z dróg rodnych, poronieniami i depresją poporodową. Kontrowersyjną kwestią jest naprotechnologia a endometrioza. Metoda ta nie będzie skuteczna u osób z nieodwracalnymi zmianami po endometriozie. Naprotechnologia, jako metoda leczenia niepłodności, nie będzie też pomocna dla kobiet zmagających się z problemami genetycznymi, uszkodzeniami narządów rozrodczych i defektami anatomicznymi, takimi jak brak jajników, macicy czy jajowodów.

Endometrioza może być przyczyną niepłodności u kobiet:

Zobacz film: Endometrioza może być przyczyną niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Naprotechnologia a in vitro – porównanie

Naprotechnologia i in vitro znacznie się od siebie różnią. Naprotechnologia dąży do ustalenia i wyleczenia przyczyn niepłodności, a następnie naturalnego poczęcia. Z kolei in vitro zakłada, że wszystkie naturalne sposoby poczęcia dziecka zostały wyczerpane i jedynym rozwiązaniem są metody medycznie wspomagane. Porównując in vitro i naprotechnologię, nie sposób nie poruszyć kwestii etycznych. W in vitro wytwarza się większą liczbę zarodków, z których wybierane są te wykazujące największe prawdopodobieństwo przyjęcia, a pozostałe z nich przetrzymuje się w warunkach laboratoryjnych. Dla osób, zdaniem których moment zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik stanowi początek istnienia człowieka, sytuacja ta stoi w sprzeczności z sumieniem. W przypadku naprotechnologii nie pojawiają się takie problemy natury ideologicznej. Celem takiego postępowania jest przywrócenie zdrowia, a nie tylko uzyskanie potomstwa, jak ma to miejsce w przypadku technik wspomaganego rozrodu. Chodzi o zastosowanie nowoczesnej technologii, aby przywrócić fizjologiczny stan płodności, zgodny z naturą ludzkiego ciała.

Bibliografia:

1. Kupczak J., Naprotechnologia a zapłodnienie in vitro – różnica antropologiczna, „Forum Teologiczne”, 2011, XII, s. 177-190.

2. Czerniak J., Naprotechnologia – dobra diagnostyka i skuteczne leczenie, „Teologia i Moralność”, 2017, 2(22), s. 141-161.

3. Marynicz-Hyla M., Naprotechnologia - szanse i wyzwania, „W cieniu czepka”, 2012, 5(247), s. 18-19.

Opublikowano: 21.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Hania48 22.08.2018r.

Ja zawsze chciałam mieć dzieci. Na początku małżeństwa przez ponad rok nie udało mi się zajść w ciążę. Bardzo się tym martwiłam, choć lekarz przekonywał mnie, że wszystko jest dobrze. Na szczęście teraz mam dwóch dorosłych synów. Ale jestem pewna, że gdyby to trwało dłużej, to na pewno zdecydowałabym się na każde leczenie. W dzisiejszych czasach na pewno skorzystałabym z in vitro. W ogóle bym się nawet nie zastanawiała.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej