Najczęstsze przyczyny skurczów jajników w ciąży. Czy jest się czym martwić?

Fot. TefiM / Getty Images

Ból i skurcze w okolicy podbrzusza budzą niepokój u przyszłych mam. W różnych okresach ciąży mogą być wywołane rozmaitymi czynnikami. Niezależnie od odczuć kobiety, w rzeczywistości skurcze jajników nigdy nie występują, ani na początku, ani pod koniec ciąży.

Skurcze jajników są subiektywnym wrażeniem kobiety. W zależności od tolerancji na ból, kobiety mogą odczuwać skurcze, ból kłujący lub ciągnięcie w okolicy jajników. Często pojawiają się one we wczesnej ciąży, gdyż zazwyczaj związane są z implantacją zarodka wewnątrz jamy macicy. Jednak nie powinno się bagatelizować żadnych przykrych odczuć w ciąży. Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Skurcze jajników w ciąży – przyczyny

Jajniki nie mają zdolności do obkurczania się, dlatego skurcze jajników są jedynie subiektywnym odczuciem bólu w okolicy podbrzusza, błędnie interpretowanym przez kobiety.

Dyskomfort w okolicy podbrzusza na początku ciąży, odbierany przez kobietę jako skurcze jajników, zazwyczaj jest spowodowany implantacją zarodka (zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie jamy macicy). W tym przypadku nie ma powodu do niepokoju. Jest to naturalny proces. Ból występuje na ogół w czasie, gdy powinno pojawić się krwawienie menstruacyjne, czyli około 5–6 tygodnia ciąży (wiek ciążowy obliczany jest od daty ostatniej miesiączki).

Uczucie obkurczania się jajników czy okolicy podbrzusza może być symptomem procesu poronnego. Jeśli odpowiednio szybko kobieta zgłosi się do lekarza, istnieje szansa, że ciążę uda się uratować. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, gdyż najczęściej odczuwalne objawy pojawiają się w momencie, gdy doszło już do poronienia, a zarodek nie wykazuje żadnych parametrów życiowych.

Ciąża, ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej, predysponuje do infekcji, początkowo pojawiających się w pochwie, a następnie rozprzestrzeniających się do wewnętrznych narządów płciowych. Zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów, najczęściej wywoływane jest przez gronkowce, paciorkowce, chlamydie lub dwoinki rzeżączki, jednak w ciąży zdarza się to rzadko, ponieważ regularne wizyty kontrolne u ginekologa i przechodzone badania pozwalają wykryć cechy stanu zapalnego we wczesnym stadium. Ból przypomina silny ból menstruacyjny. Odczuwany jest z prawej lub lewej strony podbrzusza, rzadko po obu stronach. W tym przypadku konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, najczęściej w formie antybiotykoterapii.

Ciąża pozamaciczna, czyli ciąża ektopowa, jest bardzo groźną sytuacją medyczną, która może bezpośrednio zagrażać zdrowiu lub życiu kobiety. Polega na tym, iż zarodek zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu. Mogą to być: jajnik, jajowód, narządy jamy brzusznej lub szyjka macicy. Zarodek po zagnieżdżeniu dalej się rozwija i rośnie. Wówczas pojawia się ostry, nasilający się ból w okolicy podbrzusza. Jeśli zarodek umiejscowiony jest w jajowodzie, może dojść do jego pęknięcia i wewnętrznego krwotoku. Po postawieniu diagnozy konieczna jest terminacja, czyli zakończenie ciąży i usunięcie martwego zarodka. Usunięcie ciąży pozamacicznej wykonuje się poprzez zastosowanie metod chirurgicznych lub farmakologicznych.

Torbiele na jajnikach pojawiają się najczęściej w wyniku zmian hormonalnych. Wypełnione są wodą, ropą lub krwią. Nie są groźne. Powodują ból, gdy są sporych rozmiarów i uciskają sąsiadujące tkanki. Zazwyczaj lekarze nie podejmują żadnej interwencji, gdyż torbiele najczęściej samoistnie się wchłaniają. W pojedynczych przypadkach zapada decyzja o usunięciu torbieli.

Skręt jajowodów występuje w ciąży na skutek powiększania się tych struktur. Postawienie diagnozy jest trudne, ponieważ często choroba mylona jest z zatruciem pokarmowym. Skrętowi przydatków towarzyszą mdłości, wymioty oraz ból w okolicy miednicy. Wykryć go można za pomocą badania ultrasonograficznego (USG).

Jeśli ból odczuwany jest po lewej stronie podbrzusza i obecne są problemy z wypróżnianiem się, najprawdopodobniej są to zaparcia. Zaleca się wówczas spożywanie produktów bogatych w błonnik oraz jogurtów naturalnych. Jeśli jednak to zawiedzie, można w warunkach domowych zastosować wlew doodbytniczy.

 Zobacz film i sprawdź jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika: 

Zobacz film: Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika? Źródło: 36,6.

Skurcze jajników w zaawansowanej ciąży

Uczucie obkurczania w okolicy jajników w zaawansowanej ciąży może być spowodowane takimi samymi czynnikami jak w przypadku pierwszych tygodni po zapłodnieniu. Dodatkowo może oznaczać:

  • przedwczesną akcję skurczową macicy; jeśli dziecko nie jest na tyle dojrzałe, aby przeżyć w środowisku pozamacicznym, podaje się leki tokolityczne, które hamują akcję skurczową, oraz sterydy pobudzające dojrzewanie płuc dziecka;
  • łożysko przodujące – sytuacja bardzo niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka; w zależności od wieku ciążowego decyzję o postępowaniu podejmuje lekarz prowadzący, jednak najczęściej przeprowadza się cesarskie cięcie.

Istnieje wiele innych przyczyn, które mogą powodować ból czy skurcze w okolicy podbrzusza, jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego. Występują one jednak znacznie rzadziej.

Data aktualizacji: 05.02.2019,
Opublikowano: 05.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej