Najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia mdłości

Fot: djoronimo / fotolia.com

Mdłości mogą być objawem chorób układu krążenia, układu pokarmowego, OUN, schorzeń endokrynologicznych i metabolicznych. Mogą się pojawić po jedzeniu, w czasie menstruacji lub na skutek zażywania leków. Łagodzą je specjalistyczne, jak i domowe rozwiązania.

Mdłości stanowią główną dolegliwość przyszłych mam, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Mogą być wynikiem stanów patologicznych i występować w przebiegu choroby lokomocyjnej czy infekcji wirusowej. Bywają skutkiem ubocznym leków (zwłaszcza chemioterapii nowotworowej) czy skutkiem przedawkowania używek.

Co to są mdłości?

Mdłości to nieprzyjemne, bezbolesne, subiektywne odczucie silnej potrzeby zwymiotowania. Często poprzedzają wymioty. Mogą im towarzyszyć: ból brzucha, ślinotok, bladość, tachykardia – częstoskurcz (przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę) lub nadmierna potliwość.

Poranne mdłości w ciąży

Do porannych mdłości, które są typowym objawem ciąży, prowadzą zmiany hormonalne spowodowane rosnącym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która osiąga maksimum w 10–12 tygodniu ciąży. Ponadto wysoki poziom progesteronu rozleniwia i zaburza pracę żołądka, drażni wyścielającą go błonę śluzową, co stanowi bezpośrednią przyczynę mdłości.

Oprócz zmian hormonalnych zachodzących w ciele ciężarnej mdłości mogą być też determinowane czynnikami o podłożu psychologicznym. Powodowane są brakiem gotowości do pełnienia roli matki, lękiem odczuwanym w związku z przebiegiem ciąży i porodem.

Mdłości w ciąży występują częściej u młodych ciężarnych, pierworódek, kobiet, które miały wcześniej problemy z odżywianiem i w ciąży bliźniaczej.

Zobacz film: Jak złagodzić objawy choroby lokomocyjnej? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przyczyny mdłości

Przyczyny mdłości są różnorodne. Najczęściej pojawiają się:

  • mdłości po jedzeniu – konsekwencja zatrucia produktami spożywczymi, przejedzenia, alergii;
  • mdłości po lekach – powikłanie po radioterapii, chemioterapii, podaniu opioidów, NLPZ, psychotropów, antybiotyków;
  • mdłości z głodu – nieregularne spożywanie posiłków lub niejedzenie śniadań;
  • mdłości po kawie, którym często towarzyszą: uczucie pełności, wzdęcia, biegunka, ból brzucha;
  • mdłości po papierosie – wynikają z połykania nadmiernej ilości powietrza podczas palenia; papierosy osłabiają i zaburzają pracę dolnego zwieracza przełyku oraz pobudzają wytwarzanie kwasów żołądkowych, sprzyjając tym samym zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku; obniżają wydzielanie śliny;
  • mdłości przy chorobach zakaźnych, jak grypa, tyfus, dyfteryt;
  • mdłości jako powikłanie okresu pooperacyjnego;
  • choroby endokrynologiczne i metaboliczne, jak mocznica, kwasica ketonowa, cukrzyca, choroby tarczycy i przytarczyc, choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy);
  • choroby układu pokarmowego, jak zakażenie żołądkowo-jelitowe, ostry brzuch z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego czy trzustki, niedrożność jelita, przewlekły nieżyt żołądka, nadżerka dwunastnicy, zakażenia Helicobacter pylori, zapalenie lub owrzodzenie błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego;
  • choroby OUN, jak uraz głowy, krwotok śródczaszkowy, infekcje, zapalenie błędnika, migrena, choroba lokomocyjna, zaburzenia psychogenne, jak strach, wstręt, silnie nieprzyjemne lub szokujące przeżycie, stres, przemęczenie;
  • choroby układu sercowo-naczyniowego, jak choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu, niskie ciśnienie tętnicze krwi.

Co stosować na mdłości?

Podkreśla się pozytywny wpływ akupresury na niwelowanie mdłości, zwłaszcza stymulację punktu Neiguan, który umieszczony jest od wewnętrznej strony nadgarstka. Należy go mocno uciskać kciukiem drugiej ręki przez 2 minuty. Zastosowanie znajdują tu specjalne opaski i plastry akupresurowe.

Pomocne na mdłości okazać się mogą krople żołądkowe i miętowe. Dolegliwości zmniejszają się po pobudzeniu ukrwienia przez wymioty. Działanie łagodzące ma suplementacja witaminą B6.

W przypadku choroby lokomocyjnej stosuje się leki przeciwhistaminowe o działaniu przeciwwymiotnym i zmniejszające perystaltykę jelit – dimenhydrynat i prometazyna, a także środki zawierające hioscynę o działaniu uspokajającym i rozkurczającym mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz wyciszającą terapię homeopatyczną zmniejszającą nudności i zawroty głowy.

Domowe sposoby na mdłości

W zmniejszeniu mdłości pomocne są domowe rozwiązania, np. ssanie plasterka cytryny lub picie pół szklanki zimnej wody z 3 łyżkami soku z cytryny lub octu jabłkowego. Doskonałym rozwiązaniem na mdłości są migdały, mielony kminek i kiełki pszenicy. Szerokie zastosowanie w neutralizowaniu mdłości wykazuje imbir, który posiada także wiele innych właściwości prozdrowotnych[1] . Plasterek świeżego korzenia imbiru zalewa się szklanką wrzątku i parzy pod przykryciem przez 10 minut. To doskonała herbata na mdłości, którą do smaku można posłodzić miodem lub sokiem malinowym. Starty imbir można zastosować, przyrządzając posiłki, zwłaszcza sałatki.

Należy odpowiednio nawadniać organizm, wypijając codziennie około 2,5 l płynów. Najlepiej pić wodę niegazowaną, herbatki owocowe, napary ziołowe z melisy, rumianku, wodę ryżową i kokosową. Złagodzenie dolegliwości przyniesie mięta pieprzowa w postaci herbaty, czystego ekstraktu lub cukierków.

Najlepiej zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, słodkich i gazowanych napojów, nadmiernej ilości alkoholu oraz tłustych, mocno przyprawionych, ciężkostrawnych, smażonych potraw, a także unikać drażniących zapachów. Stan osoby odczuwającej mdłości poprawia się po przyjęciu pozycji leżącej i przyłożeniu do brzucha termoforu z gorącą wodą czy zaczerpnięciu świeżego powietrza.

Bibliografia:

Yamada T., Podręcznik gastroenterologii, Lublin, Wydawnictwo Czelej, 2006.

Ehmke Vel Emczyńska E., Bebelska K., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Znaczenie poradnictwa dietetycznego w prewencji powikłań ciąży, „Nowiny Lekarskie”, 2012; 81(3): 273–280.

Mokrowiecka A., Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2010; 6(4): 268-274.

Grys A., Łowicki Z., Parus A., Właściwości lecznicze imbiru, „Postępy Fitoterapii”, 2010; 1: 42-45.

Leppert W., Leczenie objawów ze strony przewodu pokarmowego u chorych w medycynie paliatywnej, „Nowiny Lekarskie”, 2011; 80(1): 47–57.

Albrecht P., Wymioty u dorosłych i dzieci: diagnostyka i leczenie, „Puls Medycyny”, 2007; 12(155):

http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2017/Nr%202/Bromatologia%202_2017%20art%2004%20s%20115-121.pdf

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.02.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej