Najczęstsze objawy sarkoidozy. Jak rozpoznać chorobę?

Fot: Dana Neely / gettyimages.com

Sarkoidoza jest wielonarządową chorobą, przebiegająca z powstawaniem ziarniniaków, której przyczyna nie została jeszcze poznana. Objawy choroby mogą przez długi czas pozostawać w ukryciu, a pacjent dowiaduje się o schorzeniu w trakcie wykonywania rutynowych badań.

Objawy sarkoidozy zależą od umiejscowienia zmian, typowo w postaci płucnej pojawia się duszność, osłabienie oraz kaszel. Dolegliwości zwykle ustępują samoistnie, a leczenie wdraża się w przypadku wysokiego ryzyka powikłań.

Typowe objawy sarkoidozy

Sarkoidoza jest uogólnioną chorobą, dotyczącą różnych narządów i układów, przebiegającą z wytworzeniem guzków – ziarniniaków. Najczęściej manifestuje się powiększeniem węzłów chłonnych wnęk płuc oraz pojawieniem się zmian miąższowych w płucach, co uwidacznia się przypadkowo podczas rutynowego badania rentgenowskiego klatki piersiowej (RTG).

Choroba rozpoczyna się najczęściej u młodych dorosłych i zwykle przebiega bez dolegliwości odczuwanych przez pacjenta, choć początek może być ostry, z gorączką, bólem stawów, rumieniem guzowatym oraz powiększeniem węzłów chłonnych wnęk, co nosi nazwę zespołu Löfgrena. Objawy sarkoidozy płucnej mogą obejmować duszność, kaszel oraz dyskomfort w klatce piersiowej – bolesny ucisk za mostkiem.

W trakcie trwania choroby dochodzi zwykle do powiększenia węzłów chłonnych różnych okolic ciała, co można zanotować jako ruchome, bolesne guzki w obrębie szyi, pachwin czy też pach. Dodatkowo obserwuje się zwiększenie rozmiarów wątroby oraz śledziony. Do typowego obrazu choroby dołączać się mogą przewlekłe zmęczenie, osłabienie, utrata masy ciała.

Każdy przypadek podejrzenia choroby powinien skłonić do wizyty u lekarza i potwierdzenia rozpoznania, a w razie konieczności – podjęcia leczenia. Ostry początek choroby rokuje dobrze, większość przypadków sarkoidozy ulega samoistnej remisji w przeciągu 2 lat od pojawienia się pierwszych zmian. Zgon występuje tylko u 1-5% chorych i jest wynikiem niewydolności oddechowej, zmian w sercu lub układzie nerwowym. Pacjenci podlegają okresowym kontrolom w celu zapobiegania groźnym dla zdrowia powikłaniom.

Objawy neurologiczne sarkoidozy

Szczególnie niebezpieczną manifestacją choroby jest zajęcie ośrodkowego układu nerwowego. Objawy neurosarkoidozy występują jedynie u 15% pacjentów i mogą budzić duży niepokój. Najczęściej zajęte są nerwy czaszkowe – przede wszystkim twarzowy, co widoczne jest pod postacią porażenia mięśni twarzy oraz zaburzeń mimiki, rzadziej wzrokowy, co może doprowadzić nawet do ślepoty. W wyniku mogącej powstać mikroneuropatii małych włókien pacjent może odczuwać silny ból. Rzadziej obserwuje się zapalenie opon mózgowych oraz zajęcie rdzenia kręgowego.

Objawy skórne sarkoidozy

Inną, dość często spotykaną, manifestacją choroby ziarniniakowej jest sarkoidoza skórna – dotyczy ona 25% chorych. Objawy są różnorodne i obejmują:

  • rumień guzowaty; zmiany lokalizują się zwykle na wyprostnej części podudzi, nad stawami skokowymi lub nadgarstkowymi i ustępują samoistnie w przeciągu kilku tygodni;
  • toczeń odmrozinowy, charakterystyczny dla sarkoidozy przewlekłej – obecność twardych nacieków oraz przebarwień w obrębie nosa, warg, policzków, uszu;
  • wysypka grudkowa lub plamisto-grudkowa;
  • guzki podskórne;
  • zmiany typu rybiej łuski.

Objawy sarkoidozy ze strony innych narządów i układów

Choroba może rozwinąć się w obrębie układu krążeniowego. Objawy sarkoidozy serca dotyczą średnio 5% chorych, a związane z nimi zaburzenia rytmu, niewydolność mięśnia sercowego manifestują się niekiedy po raz pierwszy i ostatni w postaci nagłego zgonu. W celu wykluczenia choroby w tym narządzie wykonuje się rezonans magnetyczny.

Objawy oczne sarkoidozy wynikają z pojawienia się zmian w obrębie narządu wzroku. Dolegliwości, które odczuwa osoba chora, to przede wszystkim ból, zaczerwienienie oka, niekiedy zaburzenia wzroku. W przypadku zajęcia gruczołów łzowych oraz spojówki charakterystyczne jest powstanie zespołu suchego oka z uczuciem obecności niedającego się wyjąć z oka piasku.

Zespół Heerfordta to szczególna postać sarkoidozy. Przebiega on z bolesnym powiększeniem ślinianek przyusznych, obrzękiem oraz zajęciem nerwu twarzowego oraz błony naczyniowej oka.

W wyniku zwiększonego poziomu wapnia we krwi oraz moczu w trakcie trwania choroby może dojść do wtórnego uszkodzenia nerek.

Objawy sarkoidozy – jakie badania należy wykonać?

Rozpoznanie sarkoidozy ustala się na podstawie obrazu klinicznego oraz badań radiologicznych, w których stwierdzi się zajęcie co najmniej dwóch obszarów ciała. Ostateczna diagnoza możliwa jest do ustalenia po obejrzeniu pod mikroskopem materiału pobranego w trakcie biopsji zmian zapalnych. W niektórych przypadkach wykonuje się mediastinoskopię lub biopsję chirurgiczną płuca.

Sarkoidozę różnicuje się z innymi, groźniejszymi w skutkach chorobami, takimi jak nowotwory, toczeń, gruźlica i w tym celu wykonuje się szereg badań dodatkowych, pozwalających na wykluczenie tych patologii.

Zobacz wideo:

Sarkoidoza

36,6

Bibliografia:

1. Kempisty A., Sarkoidoza, „Postępy Nauk Medycznych” 2011, t. XXIV, nr 4.

2. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Kraków 2018.

Data aktualizacji: 01.09.2021,
Opublikowano: 06.09.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej