Najczęstsze błędy popełniane w czasie walki z infekcją 

fot: LightFieldStudios / gettyimages.com

Kiedy dopada nas przeziębienie bardzo często je ignorujemy. Zaniedbanie może prowadzić do poważnych powikłań. Na szczęście rodzice nigdy nie zaniedbują infekcji u dziecka. Niestety często popełniają błędy, które wydłużają czas leczenia. Sprawdźcie, czego się nie powinno się robić?

Rodzice widząc cierpiące z powodu choroby dziecko od razu chcą mu pomóc. Pojawia się gorączka? Szybko lek obniżający temperaturę.  Kaszel? Syrop hamujący odruch kaszlu. Do tego dołożymy ciepłe ubrania, zero świeżego powietrza, soki do picia i mamy zestaw błędów rodzica. Ale po kolei.

Gorączka jest naturalnym objawem świadczącym o tym, że nasz organizm walczy z chorobą. Podwyższona temperatura ciała sprawia, że wirusy i bakterie nie namnażają się, zwiększona jest za to aktywność układu odpornościowego, który wytwarza przeciwciała. 

Zbyt szybkie podanie leku obniżającego gorączkę może skutkować wydłużonym czasem powrotu do zdrowia. Zazwyczaj jeśli temperatura ciała nie przekracza 38,5 stopnia Celsjusza nie zaleca się podawania leków przeciwgorączkowych u dzieci. Taka temperatura nie powinna się utrzymywać dłużej niż 3 dni. Przewlekła gorączka może już świadczyć o tym, że w organizmie namnażają się bakterie, z którymi sobie nie radzi. Zaleca się, aby po 3 dniach infekcji dziecko obejrzał lekarz.

Jednak dziecko należy wspomóc w czasie gorączki - należy podawać mu dużo płynów do picia, najlepiej wody. Można także podawać do picia herbaty ziołowe, z lipy lub kwiatów czarnego bzu, z dodatkiem syropu z malin lub miodu (miód można podawać dzieciom od 2. roku życia). Takie herbatki działają napotnie, rozgrzewająco, przez co przyczyniają się do spadku temperatury ciała.

Gorączka u dziecka nie oznacza od razu, że maluch musi być opatulony od stóp do głów i leżeć w łóżku. Wiele dzieci czuje się bardzo dobrze mimo infekcji, chce chodzić po domu i należy to malcowi umożliwić. Oczywiście odpoczynek jest ważny i jeśli dziecko ma ochotę na drzemkę w ciągu dnia jest to zalecane. Wszak sen to zdrowie.

Dziecko powinno być ubrane przewiewnie. W bawełnianą odzież, ale nie taką, która sprawi, że szybko się spoci. Nie powinno także przebywać w zatęchłym pomieszczeniu. Warto wietrzyć mieszkanie, ale dziecko nie może być wtedy w pomieszczeniu, ani tym bardziej w przeciągu!

Rodzice muszą wiedzieć, że chore dziecko może być aktywne, jeśli tylko jest w dobrym stanie. Złe samopoczucie, ból, gorączka i inne objawy są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. W celu obniżenia gorączki można robić dziecku zimne kompresy na ciało (nie lodowate!).

WAŻNE

Temperaturę najlepiej mierzyć w odbycie lub uchu. Jeśli mierzymy ją w odbycie należy odjąć pół stopnia. Leki przeciwgorączkowe podawane doustnie zaczynają działać po około 30 minutach.

Innym częstym błędem popełnianym przez rodziców jest podawanie dziecku leków przeciwkaszlowych bez konsultacji z lekarzem. Podawanie leków wykrztuśnych na kaszel suchy i hamujących kaszel na kaszel mokry jest błędem, który może być tragiczny w skutkach.

Jeśli u dziecka pojawia się kaszel mokry, to znak, że organizm pozbywa się zalegającej wydzieliny. Wtedy trzeba go wspomóc, a nie hamować odruch kaszlu.

Wskazane jest podawanie dzieciom herbatek ziołowych, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej odkrztuszanie, a także stosowanie inhalacji z roztworu soli fizjologicznej. 

Kaszel suchy musi być leczony farmaceutykami, a rodzic musi pamiętać o zadbaniu o właściwe nawilżenie gardła dziecka, aby uniknąć podrażnień, o czym często się zapomina. 

Katar i błędy z nim związane

Jeśli u dziecka pojawia się katar należy zadbać, aby nie podrażniał on błony śluzowej i skóry wokół nosa. Wydzielinę należy usuwać (np. za pomocą gruszek lub aspiratorów), nos można płukać roztworem hipertonicznym soli fizjologicznej. Warto także zastosować leki w aerozolu, np. Otrivin dla dzieci. Łagodzi on podrażnienia otworów nosowych u dziecka, ułatwiając oddychanie i poprawiając samopoczucie. Nawilża delikatną błonę śluzową nosa u dziecka.

Odpowiednie nawodnienie organizmu, zapewnienie dziecku snu i odpoczynku, ale jednocześnie nie ograniczanie go, nie zmuszanie do jedzenia oraz odpowiednie ubranie i przewietrzone mieszkanie wspierają organizm w walce z infekcją. Należy także dodać na koniec, że chore dzieci często nie mają apetytu. Tak się dzieje dlatego, że organizm zwykle kieruje wszystkie siły do walki z chorobą i nie skupia się na jedzeniu. Dziecko należy karmić, ale nie wolno go zmuszać do jedzenia. Można podawać ciepłe zupy, które dodatkowo nawadniają organizm. Zasada wyznawana przez pediatrów jest taka, że dziecko może nie jeść, ale musi pić!

Partnerem tematu jest Otrivin.

Otrivin dla dzieci, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny (Xylometazolini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin dla dzieci ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin dla dzieci jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ksylometazolinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin dla dzieci nie należy stosować u pacjentów po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową, np. przezklinowym usunięciu przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v.IX.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Data aktualizacji: 03.01.2020,
Opublikowano: 23.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej