Naczyniaki u dorosłych jako łagodne nowotwory. Przyczyny, leczenie

Fot: Henadzi Pechan / gettyimages.com

Naczyniak u dorosłych w większości przypadków jest nowotworem niegroźnym. Jedynie niewielki odsetek naczyniaków jest złośliwy – np. mięsak Kaposiego czy śródbłoniak krwionośny złośliwy. Najpopularniejszy z nim – naczyniak jamisty – u dorosłych może rozwijać się w naczyniach krwionośnych lub limfatycznych. Dokładny mechanizm powstawania naczyniaków nie został jeszcze do końca zbadany.

Naczyniak u dorosłych ma charakter głównie powierzchniowy. Ten rodzaj guza tkanek miękkich kojarzony jest raczej z okresem niemowlęctwa niż dorosłości. U małych dzieci naczyniaki rozwijają się do 2–3 roku życia, przy czym wraz z wiekiem spada prawdopodobieństwa pojawiania się tego nowotworu. Do 7 roku życia naczyniaki znikają samoistnie. Naczyniaki mogą lokalizować się nawet na narządach wewnętrznych, np. na wątrobie.

Pochodzenie naczyniaków u osób dorosłych

Naczyniak jamisty u dorosłych tworzony jest przez rozszerzone przestrzenie naczyniowe, w których swobodnie przepływa krew. Nie ma konkretnego miejsca na ciele, gdzie ten rodzaj nowotworu najczęściej występuje. Może lokalizować się na powierzchni skóry, w okolicach oczodołu, w kościach, elementach ośrodkowego układu nerwowego lub w wątrobie. Naczyniak na głowie u dorosłych tworzy się z włośniczek (niewielkich naczyń krwionośnych), które zaczynają zbyt szybko proliferować, inaczej: namnażać się. Proces ten doprowadza do rozrostu delikatnych komórek śródbłonka. W większości przypadków po fazie wzrostu następuje faza zanikania naczyniaka przez zwłóknienie siateczki małych naczyń. Zanikanie naczyniaków skutkuje powstawaniem delikatnych blizn i nie towarzyszą temu żadne skutki uboczne ani powikłania.

Rodzaje i lokalizacje naczyniaków

Naczyniak płaski u dorosłych stanowi malformację naczyń występujących w obrębie szyi i głowy. Część z nich wygląda jak lekko czerwona, ograniczona plamka o średnicy od 1 do 4 mm. Często wystają ponad powierzchnię skóry. Wraz z wiekiem kolor naczyniaka płaskiego nabiera barwy czerwonego wina. Naczyniak na ustach dorosłych czy w okolicy oka może stanowić zagrożenie z powodu częstych infekcji bakteryjnych. W takich sytuacjach lekarz zaleca usuwanie naczyniaka za pomocą lasera. Guzy tkanek miękkich o większych średnicach występują znacznie rzadziej. Naczyniak wypukły u dorosłych obserwuje się na policzkach i w okolicy ucha. Inny rodzaj to naczyniak włośniczkowy, często występujący na plecach, karku i tułowiu. Zazwyczaj mówi się o nim jako o „znamieniu truskawkowym” ze względu na specyficzne zabarwienie. Odrębną grupę naczyniaków na skórze dorosłych tworzą naczyniaki gwiaździste. Jak sama nazwa wskazuje, ich wygląd przypomina gwiazdę – czerwoną plamkę na środku, od której promieniście rozchodzą się cienkie naczynia. Naczyniaki limfatyczne atakują węzły chłonne i mogą pękać, powodując niebezpieczne krwotoki do jam ciała. W rezultacie czego na ciele mogą pojawić się krwiste plamy i torbiele.

Czytaj takżeNaczyniak wątroby – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Naczyniaki u dorosłych poza powierzchnią ciała mogą pokrywać narządy wewnętrzne, a najczęściej wątrobę. Z racji tego, że nie można dostrzec ich gołym okiem, jedynym sposobem na diagnozę są badania ultrasonograficzne (USG). Bardzo często naczyniaki wykrywane są przypadkowo, podczas rutynowych badań. Naczyniaki wewnętrzne na ogół nie powodują żadnych dolegliwości bólowych ani gorączkowych. Dokładniejszymi metodami wykrywania naczyniaków jest tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Nie jest to jednak łatwa diagnoza, ponieważ łagodne naczyniaki są mylone z tymi złośliwymi.

Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Odpowiedz znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Źródło: Klinika urody

Leczenie naczyniaków u dorosłych

Leczenie naczyniaków u dorosłych jest w dużym stopniu uzależnione od typu guza oraz od jego lokalizacji. Jeśli naczyniakowi nie towarzyszą objawy bólowe, wysięki czy gorączka, można oczywiście wykonać zabieg estetyczny usuwania znamienia, jednakże nie jest to konieczne. Warto wtedy od czasu do czasu kontrolować zmianę i obserwować, czy nie rośnie lub nie zmienia koloru. Nawet jeśli naczyniak zlokalizowany jest w mózgu i pęknie, to uszkodzenia nie są tak poważne jak w przypadku tętniaka, dlatego że w naczyniaku panuje znacznie mniejsze ciśnienie krwi. Leczenie naczyniaków może obejmować również krioterapię, czyli leczenie zimnem. Farmakologiczne metody ograniczają się do podania propranololu, dzięki któremu naczyniaki mogą się wchłaniać.

Czytaj takżeNaczyniak mózgu – jak powstaje i jak się go leczy?

Bibliografia

  1. Podstawy patomorfologii podręcznik dla studentów medycyny pod red. Janusza Groniowskiego i Stefana Krusia, PZWL.1991.
  2. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL, 2005.
Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 17.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej