Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie. Budowa ścięgna

Fot.: praetorianphoto / Getty Images

Ścięgna ze względu na swoją funkcję narażone są na urazy. Najczęściej związane są one z kostką, kolanem i nadgarstkiem. Jeśli wykonuje się ruch, który wykracza poza fizjologiczny zakres stawu może dojść do naciągnięte lub zerwania scięgna. Nieleczenie takiego stanu może spowodować niestabilność, która prowadzi do przeciążeń, a także szybszego zużywania stawu.

Ścięgno jest podatne na uszkodzenia, dlatego kontuzje z jego udziałem przytrafiają się każdemu, nie tylko sportowcom. Wystarczy brak rozgrzewki bądź niewłaściwe przygotowanie się do aktywności, co w konsekwencji doprowadzi do naciągnięcia lub zerwania ścięgna. Dlatego też należy być ostrożnym i nie dopuszczać do jego przeciążeń.

Ścięgno – budowa

Ścięgno to włókniste pasmo zbudowane z tkanki łącznej o białawo-srebrzystym kolorze. Jest wytrzymałe i złożone z pęczków włókien, między zktórymi znajdują się fibrocyty ułożone w szeregi Ranviera. Jest to przedłużenie mięśnia, dzięki któremu siła skurczu mięśniowego przenoszona jest na kości. W organizmie człowieka występują różne rodzaje ścięgien, m.in.: walcowate, szerokie i płaskie, spłaszczone itp. Najczęściej ich kształt jest dopasowany do anatomii mięśnia. Z kolei jego długość i grubość dostosowane są do ruchu w danym stawie, a także kurczliwości mięśnia.

Zerwane, naderwane i naciągnięte ścięgno – urazy ścięgna

Urazy ścięgna, takie jak naciągnięcie, naderwanie i zerwanie, to uszkodzenia, które zwykle powodują ostry atak bólu. Do tej bolesnej kontuzji dochodzi na skutek przeciążenia. Naciągnięte ścięgno jest wynikiem mikrouszkodzenia włókien. W momencie urazu włókna przesuwają się względem siebie za mocno, przez co tracą spójność. Dlatego też w wyniku naciągnięcia ścięgna powstaje stan zapalny. Do tego typu kontuzji może dojść w każdym ścięgnie, najczęściej jednak dotyka ścięgna Achillesa, nadgarstka, ręki i palca. Z kolei podczas naderwania ścięgna dochodzi do rozerwania części włókien łączących mięsień z kością. Oprócz bólu pojawiają się wtedy często objawy takie jak: opuchlizna, zasinienie i krwiak. Mogłoby się wydawać, że naderwanie ścięgna to nic poważnego, ponieważ nie wymaga interwencji chirurgicznej. Nic bardziej mylnego, gdyż będzie ono bardziej podatne na urazy w przyszłości, co wymaga szczególnej ostrożności. 

Zerwanie ścięgna jest całkowitym przerwaniem włókien ścięgnistych łączących mięsień z kością. Jego przyczyną jest zazwyczaj mocne przeciążenie lub uderzenie w napięte ścięgno (np. kopnięcie). Inną przyczyną mogą być różne schorzenia, np. choroba zwyrodnieniowa. Zerwanie ścięgna objawia się: bólem nasilającym się podczas ruchu, obrzękiem oraz unieruchomieniem w miejscu kontuzji, czasami nawet słyszalnym trzaskiem w momencie urazu,. Mogą także wystąpić uszkodzenia wokół stawów, więzadeł i chrząstki stawowej.

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zapalenie ścięgna

Kolejną przyczyną bólu ścięgna może być jego zapalenie. Ostry stan zapalny także pojawia się w wyniku przeciążenia wynikającego z nadmiernego wysiłku. Najczęściej powstaje, gdy jego regularne powtarzanie występuje wraz z czynnikami takimi jak np. uciskające obuwie lub nieprawidłowa postawa ciała. Zapalenie ścięgna objawia się bólem nasilającym się przy jego używaniu, a także ograniczeniem jego mobilności.

Zerwane lub naciągnięte ścięgno – co dalej?

Naderwane, naciągnięte lub zerwane ścięgno wymaga leczenia. W przypadku naciągnięcia i naderwania przed zastosowaniem konkretnej terapii sprawdza się, czy ścięgno nie zostało zerwane. Diagnostyka opiera się na wykonaniu badania ultrasonograficznego USG. Jeśli ścięgno jest naciągnięte lub naderwane, unieruchamia się je, aby chronić je przed ewentualnymi dalszymi urazami. Na czas leczenia należy je odciążyć, czyli wykonywać mniej ruchów (na ile to możliwe) – można np. chodzić, wspierając się laską. W terapii warto zastosować także zimne okłady, które minimalizują ból. Stosuje się także środki farmakologiczne działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Czasami wykorzystuje się również opatrunek gipsowy (przez 6 tygodni) lub ortezę. W przypadku zerwania ścięgna konieczne jest zazwyczaj leczenie operacyjne umożliwiające jego rekonstrukcję. Po tego typu urazach stosuje się także rehabilitację. Najczęściej są to ćwiczenia czynno-bierne i fizykoterapia, które trwają ok. 6 tygodni.

Leczenie zapalenia ścięgna

Zapalenie ścięgna wymaga głównie leczenia objawowego. Jeśli pojawia się ból, specjalista stosuje terapię, która umożliwia jego minimalizację. Warto podkreślić, że leczenie stanu zapalnego odbywa się stopniowo. Z reguły wykorzystuje się kremy, maści i środki doustne. Należy również unikać obciążania ścięgna – czasami trzeba je czasowo unieruchomić. W łagodzeniu bólu pomocne będą również zimne i gorące okłady. Należy mieć świadomość, że, jeśli zapalenie ścięgna jest przewlekłe, prowadzi to do jego stopniowego niszczenia.

Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 10.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej