Na świecie koronawirus dotyczy większej liczby dzieci niż prognozowano. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Stefan Cristian Cioata/getty images

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczy zaledwie 1 proc. światowej populacji dzieci. Coraz częściej docierają do nas informacje, że najmłodsi również mogą ciężko przechodzić Covid -19. Dlaczego tak się dzieje? O wypowiedź poprosiliśmy pediatrę dr Katarzynę Mudel.

Niepokojąca sytuacja w USA i wielkiej Brytanii

Naukowcy oszacowali, że liczba amerykańskich dzieci, które leżały w szpitalu z powodu COVID-19, jest prawdopodobnie wyższa, niż wcześniej prognozowano. Między 18 marca a 6 kwietnia aż 74 dzieci otrzymało opiekę na oddziałach OIOM  z powodu COVID-19. Naukowcy na podstawie tych statystyk oszacowali możliwe scenariusze. Twierdzą, że 176 190 dzieci w wieku od 0 do 17 lat prawdopodobnie zachorowało na SARS-CoV-2 tylko do 6 kwietnia.

Amerykanie prognozują, że w najgorszym przypadku, w którym 3 na 5 dzieci zachorowałoby na SARS-CoV-2, 118 887 dzieci wymagałoby opieki w szpitalu, a 13 038 wymagałoby leczenia na OIOM. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, liczba chorych dzieci, wymagających opieki na oddziale intensywnej terapii byłaby tak wysoka, że system mógłby tego nie udźwignąć. Tym bardziej, że średni czas hospitalizacji COVID-19 u dzieci wynosi 14 dni.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Coraz ciężej Covid-19 przechodzą również dzieci w Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatnich 3 tygodni nastąpił gwałtowny wzrost liczby zachorowań wymagających hospitalizacji u dzieci w Wielkiej Brytanii. Zwiększyła się ilość przyjęć na oddziały intensywnej terapii w tej grupie wiekowej. Obraz chorobowy opisywany jest jako wielosystemowy / rozsiany proces zapalny

-mówi pediatra dr Katarzyna Mudel.

Czy podobny scenariusz może mieć miejsce w Polsce?

Pomimo wzrostu zachorowań nadal uważa się, że choroba u dzieci stanowi bardzo niewielki odsetek ogółu zachorowań. U nas, w Polsce, nie znalazłam statystyk tego typu. Z rozmów z kolegami pracującymi w szpitalach wiem, że dzieci stanowią niewielki ułamek procenta hospitalizowanych z rozpoznaniem COVID-19. Większość, zarażonych dzieci przechodzi chorobę łagodnie lub bezobjawowo

-uspakaja dr Katarzyna Mudel.

Zobacz też: Psycholog: „Przez pandemię wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją”

Nie tylko choroby przewlekłe, ale też status ekonomiczny

Najbardziej narażone na zachorowanie na Covid-19 są te maluchy, którym towarzyszą inne przewlekłe schorzenia takie jak: cukrzyca, nowotwór, przewlekłe choroby płuc, nerek, schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Wszystkie te dolegliwości osłabiają układ odpornościowy, tym samym może mieć on problem z pokonaniem wirusa.

Zobacz film: dr Paweł Grzesiowski o powikłaniach po Covid-19.

źródło:36,6

Amerykanie oprócz chorób przewlekłych wymieniają takie czynniki jak: niski status ekonomiczny, zatłoczone miejsce zamieszkania, zanieczyszczone środowisko, niskie dochody rodziny.

O tym, że schorzenia towarzyszące zwiększają ryzyko zachorowania na COVID-19, wiemy prawie od początku epidemii. To, że niski status ekonomiczny czy zatłoczone mieszkania mogą również wpływać na skłonność na zachorowanie zupełnie nie dziwi. Wirus przenosi się z człowieka chorego na zdrowego drogą kropelkową, tym łatwiej im słabsza higiena osobista i brak zachowanej izolacji

-wyjaśnia pediatra.


Data aktualizacji: 30.04.2020,
Opublikowano: 29.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej