Na czym polega zamrażanie komórek jajowych? Jakie są wady i zalety tej metody?

Fot. luismmolina / Getty Images

Zamrażanie komórek jajowych to metoda zachowania płodności dla kobiet, które ze względów medycznych, osobistych czy ekonomicznych odkładają decyzję o ciąży. Innowacyjne rozwiązanie nie daje jednak gwarancji ciąży, lecz zwiększa jej szanse.

Mrożenie komórek jajowych w Polsce uznawane jest za bezpieczną i skuteczną technikę przechowywania materiału genetycznego. Jest jednak dość kosztowne i wskazane w wyjątkowych okolicznościach. Cena procedury pobrania, hibernacji i utrzymania oocytów waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Mimo to coraz więcej kobiet decyduje się na zamrożenie jajeczek i ciążę w dogodnym dla siebie terminie.

Na czym polega zamrażanie jajeczek?

Zamrażanie komórek jajowych to jedna z metod zabezpieczania materiału genetycznego kobiety zagrożonej utratą płodności w związku z przebiegiem agresywnej choroby lub planowanego przewlekłego leczenia, np. onkologicznego. Coraz częściej decydują się na nią też panie, które z innych względów medycznych, ale też osobistych czy ekonomicznych, odkładają decyzję o ciąży. Mrożenie jajeczek pozwala zachować żeńskie gamety w stanie niezmienionym z okresu pobrania i bezpieczne wykorzystanie ich w dogodnym dla kobiety czasie w celu uzyskania zapłodnienia metodą pozaustrojową, np. in vitro. Mrożenie jajeczek w Polsce regulowane jest ustawą o leczeniu niepłodności, która dopuszcza możliwość poddania procedurze hibernacji gamet wyłącznie w określonych okolicznościach medycznych, tzn. w przypadku gdy skutkiem ubocznym terapii kobiety będzie upośledzenie jej fizjologicznych funkcji rozrodczych. Mrożenie komórek jajowych w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość ze względu na brak partnera czy innych powodów nie jest obecnie popierane, a wręcz jest niedozwolone.

Pobieranie komórek jajowych – mrożenie i przechowywanie

Procedurę zamrażania jajeczek rozpoczyna wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad lekarski i zleca podstawowe badania. Dalej w przebiegu całego procesu prowadzi się:

  • stymulację owulacji, czyli przygotowanie pacjentki do pobrania materiału genetycznego w celu uzyskania większej niż w naturalnym cyklu liczby dojrzałych komórek jajowych (nawet do 12) poprzez terapię hormonalną trwającą do 4 tygodni;
  • pobieranie komórek jajowych wraz z płynem pęcherzykowym, w którym każda z nich się znajduje, poprzez punkcję jajnika. Zabieg wykonuje się pod kontrolą ultrasonograficzną (USG) w znieczuleniu ogólnym; trwa on około 20 minut. Docelowe mrożenie jajeczek odbywa się w laboratorium;
  • zamrożenie jajeczek metodą witryfikacji, tzw. zeszklenia. Jest to proces szybkiego zamrożenia w temperaturze -196 stopni Celsjusza, pozwalający uniknąć wytrącania się kryształów lodu wewnątrz i na zewnątrz jajeczka. Zapobiega uszkodzeniu ich struktury i jednocześnie zapewnia im długotrwałą i bezpieczną hibernację;
  • przechowywanie zamrożonych jajeczek w zimnym i suchym środowisku zatrzymuje procesy dyfuzji między wnętrzem komórki i otoczeniem oraz biologiczne mechanizmy zachodzące w komórce jajowej.

 Zobacz, na czym polega mrożenie komórek jajowych? Czy warto je pobierać i mrozić?

Zobacz film: Dlaczego Magda zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe?  Źródło: 36,6

Ciąża z zamrożonych komórek jajowych

Wykorzystanie mrożonej komórki jajowej do zapłodnienia pozaustrojowego uważane jest za skuteczną i bezpieczną metodę leczenia niepłodności oraz świadome sterowanie tzw. zegarem biologicznym, jednak polecane jest kobietom do 40. roku życia. Im starsza komórka, tym zwiększa się ryzyko powstania nieprawidłowości genetycznych u dziecka. Sam zabieg mrożenia nie gwarantuje zawiązania ciąży, choć odsetek przeżywalności zahibernowanych oocytów jest wysoki. Ciąża z zamrożonych jajeczek przebiega tak samo, jak po zapłodnieniu naturalnym lub inną metodą pozaustrojową.

Czy warto? Wady i zalety mrożenia komórek jajowych

Zamrażanie komórek jajowych ma zwolenników i przeciwników. Jako główne zalety zamrażania jajeczek wymienia się m.in.:

  • zabezpieczenie płodności kobiety przed zmianami degeneracyjnymi wynikającymi z wieku komórek jajowych. Oocyty po zamrożeniu nie starzeją się, a zawarty w nich materiał genetyczny nie ulega uszkodzeniu czy pogorszeniu, nie jest podatny na rozwój wad wrodzonych płodu;
  • realne szanse na ciążę i poród w obliczu m.in. nabytej i trwałej utraty zdolności reprodukcji, przewlekłych chorób wyniszczających (np. układu rozrodczego) lub w przypadku kiedy ciąża w danym momencie jest przeciwwskazana;
  • możliwość odłożenia decyzji o zajściu w ciążę ze względu na brak gotowości na macierzyństwo w danym momencie z powodów ekonomicznych, osobistych czy psychicznych.

Z kolei wśród wad mrożenia komórek jajowych wymienia się m.in.:

  • wysokie koszty zabiegu i przechowywania komórek;
  • długotrwałe przygotowania związane z terapią hormonalną i przebiegiem zabiegu, np. znieczuleniem;
  • brak gwarancji powodzenia późniejszego zapłodnienia;
  • ograniczenia ustawodawcze i niską dostępność placówek;
  • górną granicę wieku jajeczek. Choć nie ma oficjalnie ustalonego limitu wiekowego, nie poleca się mrożenia komórek jajowych pobranych od kobiet powyżej 40. roku życia lub zapładniania ich w okresie menopauzy, co często wiąże się z dodatkowym specjalistycznym leczeniem hormonalnym lub skorzystaniem z usług tzw. surogatki, czyli kobiety, do której organizmu wprowadza się zarodek i pozwala jej na donoszenie ciąży i urodzenie dziecka.

Bibliografia:

  1. Grzegorz H. Bręborowicz: Położnictwo i ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
Data aktualizacji: 20.05.2019,
Opublikowano: 20.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej