Na czym polega terapia dla par i małżeństw? Skuteczność terapii małżeńskiej

Fot. NoSystem images / Getty Images

Terapia dla par jest metodą rozwiązania problemów w związku lub małżeństwie. Kobieta i mężczyzna w obecności psychologa starają się zrozumieć swoje uczucia, uczą się umiejętności komunikacji i starają naprawić relacje. Terapia dla par może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

W każdym małżeństwie lub związku zdarzają się trudne chwile. Kryzys i nawarstwiające się problemy często są przyczyną rozstania. Ich najczęstszym powodem są konflikty, inne priorytety, zdrada, uzależnienie lub problemy w porozumiewaniu się – brak umiejętności informowania partnera o swoich potrzebach i emocjach.

Na czym polega terapia dla par?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwodzie warto spróbować rozwiązać problem. Jedną z polecanych metod jest terapia dla par prowadzona przez psychologa lub certyfikowanego terapeutę.

Terapia dla par opiera się przede wszystkim na rozmowach, którymi kieruje psycholog małżeński lub terapeuta. Podczas pierwszego spotkania specjalista stara się zrozumieć istniejący problem oraz poznać motywacje partnerów, które skłoniły ich do podjęcia próby ratowania związku. Dzięki temu psycholog dla par może ustalić plan terapii i dobrać odpowiednie metody.

Następne spotkania odbywają się zgodnie z ustalonym przez terapeutę planem – raz na tydzień lub dwa razy w miesiącu. Na terapii dla par podczas rozmowy poruszane są różne tematy, często takie, które mogą być trudne dla jednej ze stron. Specjalista zachęca wówczas do podzielenia się z partnerem swoimi emocjami, uczuciami i obawami. Celem zajęć jest nie tylko zrozumienie i naprawienie problemu, ale także wypracowanie umiejętności wzajemnej komunikacji.

Terapia dla par w większości przypadków polega na wspólnych sesjach. Niekiedy jednak może być konieczne przeprowadzanie rozmów indywidualnie lub skorzystanie z dodatkowych form pomocy (np. z terapii uzależnień). Psychoterapia małżeńska może trwać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. Jej długość jest szacowana przez psychologa w momencie postawienia diagnozy.

Polecamy: Czym jest prawdziwa miłość? Czy prawdziwa miłość zapewnia udany związek?

Kiedy pary powinny skorzystać z pomocy terapeuty? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Dlaczego pary nie chcą skorzystać z pomocy terapeuty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Z jakimi problemami udać się do psychologa dla par?

Z terapii dla małżeństw lub par korzystają osoby doświadczające w swoim związku różnych trudności, z którymi nie potrafią sobie samodzielnie poradzić. Mogą one dotyczyć każdej sfery wspólnego życia – zawodowej, rodzinnej, seksualnej. Niekiedy przyczyna konfliktu nie jest konkretnie określona, a partnerzy zauważają tylko narastające nieporozumienia. Psycholog dla par jako postronny obserwator może pomóc określić, jaki problem jest powodem kryzysu.

Psychoterapia małżeńska jest przeznaczona dla par, które:

  • pozostają ze sobą w konflikcie i nie potrafią samodzielnie dojść do porozumienia;
  • zauważają u siebie trudności komunikacyjne;
  • oddaliły się od siebie i pragną odbudować relacje;
  • zmagają się z problemami rodzinnymi;
  • przeżywają kryzys związany ze zdradą;
  • zmagają się z uzależnieniem;
  • mają problemy w sferze seksualnej;
  • są w separacji lub w trakcie rozwodu.

Terapia dla par często jest próbą dania sobie drugiej szansy przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozstaniu. Dzięki niej partnerzy mogą odbudować swój związek i zmienić dotychczasowe podejście do siebie.

Czy terapia małżeńska ma sens?

Na pytanie, czy terapia małżeńska ma sens, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno warto podjąć wszelkie próby ratowania związku, zanim zdecyduje się o ostatecznym rozstaniu. Bardzo często przyczyna konfliktu jest łatwa do wyeliminowania, natomiast partnerom brakuje podstawowych umiejętności komunikacyjnych. Dlatego celem terapii dla par jest nie tylko rozwiązanie problemu, ale także nauka:

  • słuchania siebie nawzajem;
  • mówienia otwarcie o swoich potrzebach i uczuciach;
  • spojrzenia na sytuację z perspektywy partnera;
  • pracy nad sobą i swoimi słabościami.

Polecamy: Jak pokonać kryzys w związku partnerskim?

Czy terapia dla par pomaga?

Wiele par przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty zastanawia się, czy terapia małżeńska pomaga. Warto pamiętać, że jej skuteczność zależy przede wszystkim od samych partnerów, ich chęci do zmiany oraz motywacji do ratowania związku. Psychoterapeuta jest jedynie osobą, która ma ich wspierać, nakierować na właściwe postępowanie i pomóc zrozumieć siebie, a nie dać gotowe rozwiązania.

Kiedy partnerzy nauczą się rozmawiać ze sobą, a także poznają źródło problemu i zdecydują się nad nim pracować, związek ma szansę na przetrwanie. Małżonkowie osiągają nowy poziom wzajemnego zrozumienia i wszystko zaczyna się układać. Niekiedy jednak terapia dla par nie uchroni małżeństwa przed rozstaniem. Może zdarzyć się, że partnerzy zrozumieją, iż mają zupełnie inne oczekiwania wobec siebie.

Polecamy: Związek na odległość - jak go utrzymać i co zrobić, by miłość na odległość miała sens?

Jak przekonać męża do terapii małżeńskiej?

Terapia dla par ma sens tylko wówczas, kiedy oboje partnerzy chcą zaangażować się w rozwiązanie problemu. Aby przekonać małżonka do wizyty u specjalisty, konieczne jest podjęcie próby szczerej rozmowy. Nie może być ona jednak przeprowadzona w trakcie kłótni. Nie należy także wskazywać w postępowaniu partnera jedynego źródła problemu.

Bibliografia:

  1. M. Wolska, Wskazania i przeciwwskazania do terapii małżeńskiej/terapii par, [w:] „Psychoterapia”, 4 (155), 2010, s. 73–81.
Data aktualizacji: 16.08.2019,
Opublikowano: 16.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej