Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie.

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Stan zapalny stawu kolanowego może być wywołany przez szereg schorzeń. Kiedy atakuje stan zapalny co robić wówczas? Czy na stan zapalny kolana okłady wystarczą?

Stan zapalny kolana to sygnał ze strony organizmu o toczącym się procesie chorobowym. Kiedy pojawia się stan zapalny, kolana leki z apteczki domowej nie zawsze pomogą wrócić do zdrowia. Wówczas warto się zastanowić, co może być przyczyną dolegliwości ze strony stawu kolanowego, zwrócić uwagę na tryb życia, choroby towarzyszące czy przebyte niegdyś urazy kolana.

Stan zapalny kolana - objawy

Stan zapalny kolana spowodowany jest najczęściej brakiem mazi stawowej. Brak substancji smarującej struktury kostno-chrzęstne w kolanie, powoduje charakterystyczne objawy.

Najpowszechniejszymi symptomami stanu zapalnego kolana jest obrzęk oraz podwyższona temperatura kolana. Ponadto stan zapalny wytwarza zaczerwienienie oraz postępujące trudności z poruszaniem się i przede wszystkim wywołuje dolegliwości bólowe. Może pojawić się również podwyższona temperatura ogólna lub nawet gorączka, a także osłabienie organizmu.

Obrzęk może nasilać się po długim unieruchomieniu, np. w trakcie snu. Przy próbach zmiany pozycji ułożeniowej, można odczuwać sztywność stawu i nadwrażliwość skóry kolana na dotyk.

Nieleczone objawy mogą nasilać się również w miarę upływu czasu bez odpowiedniej interwencji. Ostry stan zapalny jest łatwiejszy do opanowania. Bezskuteczne leczenie lub lekceważenie stanu zapalnego kolana, może doprowadzić do przewlekłego zapalenia, a ten wymaga podjęcia bardziej zdecydowanych działań.

Kolano biegacza, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest? Źródło: 36,6.

Objawów stanu zapalnego kolana nie należy ignorować. Wszystkie zauważalne symptomy muszą zostać zgłoszone lekarzowi, który dokładnie określi źródło problemu i poleci ukierunkowane leczenie domowe i farmakologiczne.

Nieleczone objawy zapalenia kolana, mogą prowadzić do rozszerzania się skali problemu. Charakterystyczne objawy powodują wówczas wrażenie trzeszczenia i tarcia w kolanie w trakcie wykonywaniu ruchu, co może świadczyć o postępie choroby.

Stan zapalny kolana - co robić? Domowe sposoby

Kiedy pojawia się stan zapalny kolana, warto od razu udać się na konsultację lekarską, ponieważ nieleczony stan zapalny stawu może być przyczyną późniejszych powikłań. Kiedy chory decyduje się na samodzielną walkę z zapaleniem kolana, pierwszym krokiem jaki podejmuje to porzucenie aktywności fizycznej i stosowanie środków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Ważnym jest odpowiednie ułożenie nogi w trakcie odpoczynku, kolano powinno być uniesiona aby zminimalizować obrzęk. Zaleca się również zimne okłady okolicy zapalnej, co również sprzyja redukcji obrzęku i łagodzi ból. Warto pamiętać, aby okłady nie były dłuższe niż 20 minut i nie były zbyt zimne, to może prowadzić do odmrożenia skóry i uszkodzenia lokalnych nerwów. W leczeniu stanu zapalnego kolana stosuje się również ortezy dla zachowania prawidłowego ustawienia i stabilizacji kolana.

Wśród domowych sposobów zwalczenia bólu i obrzęku stosuje się również zabiegi na bazie domowych mikstur, np. kąpiel z dodatkiem soli Epsom ( sól gorzka lub angielska), herbatę z imbiru, sok z cytryny, okład z olejem musztardowym, napój z octem jabłkowym lub kąpiel z octem jabłkowym czy pasta do wcierania w kolano z pieprzu Cayenne.

Stan zapalny kolana - leczenie

Leczenie dobierane jest przez lekarza po rozpoznaniu skali problemu. Stan zapalny kolana najczęściej zwalczany jest farmakologicznie lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Dodatkowo polecana jest fizykoterapia i rehabilitacja ruchowa.

Aby wyleczyć stan zapalny kolana, warto przyjrzeć się źródłom dolegliwości poza nim. Stan zapalny kolana, może być konsekwencją dziejących się procesów chorobowych w innej części ciała. Stan zapalny kolana może być spowodowany wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy czy chorobami, np. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów.

Leczenie ukierunkowane jest głównie wówczas na przyczynę stanu zapalnego i skupia się na jego eliminacji. Czasami do wyleczenia stanu zapalnego wystarczy zmienić obuwie z wysokich obcasów na płaską podeszwę, gdyż w tej sytuacji przykurczone więzadła stawu kolanowego i rzepki są w większości czasu ugięte, a staw kolanowy obciążony. Dotyczy to również osób prowadzących siedzący tryb życia lub siedzącą pracę i nagle podejmujących aktywność fizyczną znacznie przekraczającą ich możliwości, np. urlop na nartach. Stawy potrzebują regularnej pracy w każdym zakresie swojego ruchu bez nadmiernych obciążeń. Skuteczne leczenie opiera się również na zadbaniu o prawidłową masę ciała.

Kiedy leczenie nieinwazyjne nie przynosi efektów, czasem niezbędny jest zabieg odciągnięcia płynu z kolana.

Czy rzepkę można przeszczepić? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy rzepkę można przeszczepić? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Stan zapalny - rehabilitacja

W celu złagodzenia stanu zapalnego kolana wykorzystuje się zabiegi fizjoterapeutyczne. Najczęściej wykorzystywana jest laseroterapia, krioterapia, elektroterapia oraz pole magnetyczne niskiej częstotliwości oraz ćwiczenia ruchowe. Specjaliści polecają również kinesiotaping oraz masaż limfatyczny.

Kiedy ból minie, wskazane są ćwiczenia w odciążeniu oraz ćwiczenia poprawiające elastyczność stawu kolanowego. Rehabilitacja powinna być jak najbardziej czynna, ale nie obciążająca.

Data aktualizacji: 28.12.2018,
Opublikowano: 28.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej