Na czym polega rekonstrukcja ACL? Kiedy jest możliwy powrót do sportu po rehabilitacji?

Fot: edwardolive / gettyimages.com

Rekonstrukcja ACL to zabieg medyczny umożliwiający odzyskanie sprawności po urazie kolana, który najczęściej jest wynikiem jazdy na nartach lub gry w piłkę nożną. Objawia się m.in. niestabilnością kolana (tzw. „uciekanie kolana”) i obrzękiem. Często wymaga leczenia operacyjnego i rehabilitacji.

Rekonstrukcja więzadła ACL to zabieg operacyjny, najczęściej wykonywany metodą artroskopową. Dzięki niej nie trzeba operować na otwartym kolanie, a umieszczona w niewielkim otworze kamera umożliwia precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.

Rekonstrukcja ACL – co to jest i kiedy się ją wykonuje?

Więzadło krzyżowe przednie to część kolana, która bardzo często ulega urazom. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku uszkodzenia rotacyjnego lub przeprostnego. Pierwsza sytuacja zdarza się np. podczas jazdy na nartach (lekkie zgięcie stawu kolanowego połączone z nagłym skrętem tułowia), z kolei druga podczas wykonywania wślizgu w trakcie gry w piłkę (uderzenie w piszczel przy wyprostowanym kolanie). U osoby, u której doszło do urazu, występują objawy, takie jak: ostry, zanikający ból, niestabilność kolana (tzw. „uciekanie kolana”), obrzęk oraz krew w płynie stawowym.

Gdy dochodzi do całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego, samoistna regeneracja nie jest możliwa. Dlatego też konieczna jest interwencja medyczna i rekonstrukcja ACL. Aby ją przeprowadzić, musi występować niestabilność kolana i być stwierdzone przerwanie ciągłości więzadła. Wskazaniem do zabiegu operacyjnego rekonstrukcji ACL jest także młody wiek i duża aktywność fizyczna. Warto podkreślić, że nie we wszystkich przypadkach możliwe jest takie działanie i wtedy należy podjąć leczenie zachowawcze, które polega przede wszystkim na wzmocnieniu siły mięśni. Poprawia ono koordynację nerwowo-mięśniową, a także czucie głębokie.

Zobacz film: Rekonstrukcja w medycynie - co można odtworzyć? Źródło: 36,6

Na czym polega rekonstrukcja więzadła ACL?

Rekonstrukcja ACL to zabieg służący odtworzeniu więzadła krzyżowego przedniego. Po urazie wykazuje ono wiele niekomfortowych objawów, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, a także wykluczają osoby uprawiające sport z dotychczasowych aktywności fizycznych. Rekonstrukcja ACL umożliwia przywrócenie stabilności w kolanie, a także pozwala odzyskać pełen zakres ruchu. Aby odtworzyć więzadło, należy wcześniej wykonać przeszczep i pobrać np. ścięgno mięśnia półścięgnistego lub smukłego, ścięgno czworogłowego uda, więzadła rzepki lub skorzystać z materiałów sztucznych. Następnie przy pomocy śrub i kotwic mocowane jest ono w kanałach kości piszczelowej.

Artroskopowa rekonstrukcja więzadła ACL

Rekonstrukcję więzadła ACL wykonuje się obecnie podczas zabiegów metodą artroskopową. Jest to sposób, który nie wymaga interwencji na otwartym kolanie, a polega jedynie na działaniu poprzez niewielkie otwory, do których wprowadza się sztywny element z kamerą obrazującą sytuację w stawie, a także urządzenie robocze, które umożliwia wykonanie operacji. Dzięki kamerze wykorzystywanej w tej metodzie można dokładnie zbadać struktury jamy stawowej i precyzyjnie wykonać zabieg. W niektórych przypadkach po wykonaniu artroskopowej rekonstrukcji ACL potrzebna jest także rewizyjna rekonstrukcja ACL, jeśli uraz uległ odnowieniu. Nie jest to jednak częsty przypadek.

Rekonstrukcja ACL i co dalej? Rehabilitacja

Po rekonstrukcji ACL konieczna jest rehabilitacja. Zazwyczaj rozpoczyna się ona już po operacji i podzielona jest na kilka etapów. Dopasowana jest do typu urazu, dlatego może mieć różny przebieg, długość, a także różnić się metodami fizjoterapeutycznymi. Rehabilitacja pooperacyjna jest dostosowana do możliwości danej osoby i trwa zazwyczaj maksymalnie 2 tygodnie, tj. do zdjęcia szwów. Polega głównie na likwidacji obrzęku, a także ćwiczeniach izometrycznych, biernych i samowspomaganych. W kolejnym etapie rehabilitacji stosowane są także ćwiczenia mięśni pośladkowych, grupy kulszowo-goleniowej oraz ćwiczenia propriocepcji i zwiększanie zakresu ruchu np. do 90°. Podczas rehabilitacji stopniowo zwiększa się poziom trudności i dodaje różnego rodzaju ćwiczenia. Na późniejszych etapach można korzystać także z narzędzi takich jak: rowerek stacjonarny bądź stepper.

Rekonstrukcja ACL – kiedy będzie możliwy powrót do sportu?

Rekonstrukcja ACL to zabieg, który wymaga długiej rehabilitacji przywracającej wcześniejszą sprawność. Więzadło po przeszczepie przebudowuje się i zachodzące zmiany mogą trwać nawet 3 lata. Warto podkreślić, że pierwsze 6–12 tygodni to czas silnej odbudowy, dlatego wtedy nie można niczym obciążać kolana. Podczas rehabilitacji ćwiczy się na rowerku stacjonarnym (zgięcie min. 120° ) ok. 4 tygodnie po operacji, natomiast jazda na rowerze w terenie jest możliwa dopiero po ok. 3 miesiącach. W tym okresie można również wrócić do pływania. Kolejne aktywności, takie jak bieganie, włączane są ok. 4 miesiące po operacji. Inne dyscypliny są zależne od wyników rehabilitacji. Warto podkreślić, że podany czas powrotu do sportu po rekonstrukcji ACL dopasowywany jest do osoby indywidualnie, dlatego każdą tego typu decyzję należy uzgodnić ze specjalistą.

Zobacz film: Kolano biegacza - przyczyny i jak sobie z nim radzić? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 19.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej