Na czym polega polidaktylia? Kiedy usunąć dodatkowe palce?

Fot: Kei Uesugi / gettyimages.com

Polidaktylia to wada rozwojowa w obrębie dłoni lub stopy. Polega na pojawieniu się dodatkowego (kompletnego lub szczątkowego) palca, który może być przy tym częściowo lub całkowicie zrośnięty z sąsiednim. Chirurgiczne przywrócenie stanu fizjologicznego jest najczęściej stosowanym postępowaniem.

Polidaktylia jest jedną z dwóch najczęściej występujących wad rozwojowych ręki. Dodatkowe palce mogą pojawiać się pojedynczo albo na obu dłoniach i stopach. Znane są przypadki, w których dziecko urodziło się nawet z 10 palcami w obrębie jednej kończyny.

Na czym polega polidaktylia?

Polidaktylia to stan, w którym zaburzenie rozwoju płodowego prowadzi do wykształcenia dodatkowych palców w obrębie ręki lub stopy. Mogą one być szczątkowe lub niemal całkowicie wykształcone. Najmniej skomplikowanym przypadkiem jest wytworzenie palca w formie fałdu skórnego lub skórno-mięśniowego, który może pojawiać się w formie wypustki na którymś z prawidłowych palców, zrastać się z nim albo być niezależną strukturą. Podobnie wygląda anatomia dodatkowych palców, które zawierają elementy układu kostnego. Mogą to być pojedyncze paliczki, stawy albo nawet cały tzw. promień palca, czyli kość śródręcza, staw śródręczno-paliczkowy i paliczki ze stawami międzypaliczkowymi.

Polidaktylia pojawia się w formie:

  • przedosiowej – kiedy dodatkowa struktura wyrasta od strony palca pierwszego (czyli kciuka albo palucha),
  • zaosiowej (nadliczbowy element znajduje się za palcem piątym, czyli małym).

Polidaktylię można zdiagnozować już w trakcie ciąży – zmiany tego typu są widoczne w trakcie rutynowo wykonywanego badania ultrasonograficznego, szczególnie jeśli dodatkowe palce zawierają dające silniejsze echo elementy kośćca.

Syndaktylia i synpolidaktylia

Syndaktylia to najczęstsza wada rozwojowa ręki lub stopy, polegająca na częściowym lub całkowitym zrośnięciu się dwóch lub więcej prawidłowych palców.

Synpolidaktylia to nazwa stanu, w którym obie wcześniej opisane wady występują jednocześnie – w obrębie kończyny rozwijają się nadmiarowe palce, a część z nich (prawidłowych lub dodatkowych) jest jednocześnie zrośnięta.

Przyczyny polidaktylii

Uważa się, że większość przypadków polidaktylii jest związana z czynnikami genetycznymi. Wadę tę dziedziczy się na 3 różne sposoby:

  • przez geny dominujące – co nie oznacza, że u wszystkich płodów, które je odziedziczyły, dojdzie do rozwoju dodatkowych palców, ale prawdopodobieństwo takiej sytuacji wielokrotnie wzrasta,
  • poprzez geny o niepełnej penetracji – u osób, które je mają, polidaktylia pojawia się tylko sporadycznie,
  • wraz z innymi wadami genetycznymi, które przejawiają się w postaci złożonych zespołów (np. zespół Aperta, Carpentera, Möbiusa, Klippfel-Feila, Griega, Klippel-Trenaunay, Smith-Magenis, Merkel-Grubera, Patau, Pfeiffera, Frasera) – w tym wypadku polidaktylia jest tylko jednym z objawów pojawiających się łącznie schorzeń lub wad rozwojowych.

Polidaktylia jest częstą wadą. Obserwuje się ją (w mniej lub bardziej rozwiniętej postaci) w jednym przypadku na każde 500 urodzin. Występuje o wiele częściej u osób rasy czarnej.

Mimo iż większość przypadków tej wady rozwojowej ma przyczyny genetyczne, istotny jest również wpływ czynników środowiskowych we wczesnym okresie ciąży. Zawiązki kończyn rozwijają się pod koniec 2. miesiąca ciąży, a w następnym okresie dochodzi do formowania się poszczególnych ich struktur. Stwierdzono, że występowanie polidaktylii jest w wysokim stopniu skorelowane z paleniem tytoniu lub spożywaniem alkoholu w ciąży. Duże znaczenie mają też: kontakt z wirusami, narażenie na działanie niektórych leków (w tym hormonalnych), czynniki teratogenne (czyli powodujące wady rozwojowe), niedotlenienie lub napromieniowanie. O ile ekspozycja na te czynniki po 3. miesiącu ciąży nie wpływa znacząco na częstość występowania wad, o tyle I trymestr jest pod tym względem krytyczny. Jeśli do rozpoznania ciąży dochodzi relatywnie późno, ciężarna nie może ograniczyć kontaktu ze szkodliwymi substancjami i ryzyko dla płodu zwiększa się.

Polidaktylia – czy i kiedy operować?

W niektórych kulturach prymitywnych osoby z polidaktylią były uważane za dar bogów i obdarzane szczególnymi względami. Dziś polidaktylia jest bezpośrednim wskazaniem do leczenia operacyjnego. Decyzja ogranicza się głównie do wyznaczenia terminu zabiegu usunięcia nadmiarowych palców.

Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowych stosunków anatomicznych, umożliwiających właściwy rozwój motoryczny ręki. Należy pamiętać, że polidaktylia i synpolidaktylia mogą powodować powstawanie przykurczów mięśni ręki, co niekiedy utrudnia późniejszą rehabilitację i powrót prawidłowej czynności kończyny. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę fakt, że choć dodatkowy palec może mieć prawidłowy kościec, to prowadzące do niego nerwy i naczynia krwionośne oraz umięśnienie nie muszą być odpowiednio wykształcone, co może stanowić przyczynę różnych dysfunkcji.

Zabieg przeprowadza się wcześnie, nawet w okresie niemowlęcym, jeśli obserwuje się przykurcze lub zrosty palców. Jeśli nie ma powyższych wskazań, operację odracza się, pozwalając, by organizm dziecka (przed związanym z nią znieczuleniem) mógł osiągnąć większą dojrzałość. Najczęściej zabieg wykonuje się około 2. roku życia. Ważne jest to, by dziecko trafiało do grup rówieśniczych już po nim, co pozwoli mu uniknąć stresu związanego z poczuciem inności i ewentualnym brakiem akceptacji.

Zobacz film: Domowe SPA dla wysuszonych dłoni. Źródło: Klinika urody

Data aktualizacji: 14.02.2018,
Opublikowano: 14.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej