Na czym polega migrena szyjna i jak ją leczyć?

Moyo Studio/getty images

Migrena szyjna to stan charakteryzujący się zespołem dolegliwości bólowych i somatycznych, spowodowany kompresją korzeni nerwowych. Ataki migreny szyjnej wymagają specjalistycznych konsultacji lekarskich i odpowiedniej rehabilitacji.

Objawy migreny szyjnej wpływają na jakość codziennego funkcjonowania, szczególnie zawodowego. Miejscowy lub rozchodzący się w kierunku dystalnych powierzchni głowy, a nawet do oczodołów, ból dekoncentruje i osłabia wydolność umysłową. Dolegliwości poddawane leczeniu przyczynowemu zwykle ustępują, a regularnie wykonywane ćwiczenia zapobiegają nawrotom objawów.

Na czym polega migrena szyjna?

„Migrena szyjna” to potoczne określenie na szyjnopochodny ból głowy. Stan tego typu charakteryzuje się zespołem dolegliwości neurologicznych i somatycznych, powstałych w wyniku kompresji korzeni nerwowych odchodzących z przestrzeni międzykręgowych pierwszych trzech kręgów szyjnych. Migrena szyjna może również stanowić objaw innych nieprawidłowości w ukształtowaniu struktur znajdujących się w kanale kręgowym na wysokości szyjnego odcinka kręgosłupa. Objawy migreny szyjnej wpływają na jakość funkcjonowania pacjenta, szczególnie na tle zawodowym. Miejscowy lub rozchodzący się w kierunku skroni, czoła i oczodołów ból dekoncentruje, rozdrażnia i osłabia wydolność umysłową. Często pojawiają się także nudności, brak apetytu i ogólna apatia, co dodatkowo pogłębia niekorzystny stan zdrowia. Szyjnopochodny ból głowy najczęściej dotyczy kobiet między 30. a 40. rokiem życia. Migrena szyjna nie utrzymuje się w sposób ciągły, ale atakuje okresowymi napadami. Uciążliwy zespół dolegliwości wymaga konsultacji lekarskiej wielu specjalności, w tym lekarza rodzinnego, neurologa i fizjoterapeuty. Odpowiednio zaplanowana ścieżka postępowania przyczynowego i zachowawczego przywraca prawidłową biomechanikę kręgosłupa, udrażnia jego kanał, dekompresując uciśnięte dotychczas struktury nerwowe, a także wzmacnia tkanki przykręgosłupowe, wspierając aparat ruchu w wypełnianiu swoich funkcji motorycznych bez zakłóceń. Regularnie wykonywane ćwiczenia na odcinek szyjny i obręcz barkową zapobiegają nawrotom migreny szyjnej oraz niekorzystnym stanom psychosomatycznym pacjenta.

Migrena szyjna – przyczyny

W schorzeniu, jakim jest migrena szyjna, przyczyny związane są z nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa szyjnego, które wywołują stenozę kanału kręgowego i dotyczą przede wszystkim zmian w tkankach miękkich oraz częściach kostnych i nerwowych kręgosłupa. Migrena szyjna powstaje na skutek ucisku korzeni nerwowych wychodzących z przestrzeni międzykręgowych w segmencie trzech pierwszych kręgów szyjnych. Czynnikami sprzyjającymi napadom migreny szyjnej są:

  • wypadki komunikacyjne;
  • nieodpowiednie ułożenie szyi podczas spania;
  • statyczna praca biurowa obciążająca kark, barki i szyję;
  • stres;
  • gwałtowna zmiana pozycji ciała i ruch głowy.

Objawy migreny szyjnej

Migrena szyjna to przede wszystkim ból o różnym charakterze i lokalizacji. Najczęściej obejmuje szyję i okolicę potyliczną, ale potrafi także rozprzestrzeniać się w kierunku skroni i żuchwy, aż do oczodołów. Ból zwykle określany jest jako tępy, pojawia się stopniowo i jednostronnie i może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Podczas kolejnego ataku strona dolegliwości jest niezmienna. Nieprzyjemne uczucie dodatkowo nasila się podczas ucisku palpacyjnego kręgosłupa szyjnego lub utrzymywania głowy w niewygodnej pozycji. Migrena szyjna to również zawroty głowy prowokowane przez pracę szyi. Dolegliwości tego typu często występują w towarzystwie sztywności karku, a długo utrzymujące się objawy mogą wywoływać nudności i wpływają na zmianę nastroju, utrudniają koncentrację.

Migrena szyjna – leczenie

Leczenie migreny szyjnej polega na postępowaniu przyczynowym i objawowym. Dominującą metodą przynoszącą szybki efekt przeciwbólowy jest farmakoterapia przeciwzapalna i rozluźniająca mięśnie. W sytuacji bardzo silnych i długo utrzymujących się dolegliwości wykonuje się blokady uciśniętych nerwów, głównie nerwu potylicznego większego wraz z drugim i trzecim korzeniem po stronie bólu, za pomocą miejscowego podania środków znieczulających. Jednak tego typu rozwiązanie nie usuwa przyczyny, dlatego ataki mogą się powtarzać. Aby zapobiec pojawieniu się migreny szyjnej, należy przywrócić prawidłową drożność kanału kręgowego i równowagę mięśniową kręgosłupa oraz jego okolicznych tkanek. Najbardziej polecanym w tym celu narzędziem jest kinezyterapia, czyli usprawnianie ruchowe, bazujące na ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających odcinek szyjny, kark i obręcz barkową. Ćwiczenia na migrenę szyjną powinny być również uzupełniane o inne zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak masaż, relaksacja z wykorzystaniem muzykoterapii czy aromaterapii. W przypadku kiedy nieinwazyjne leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a migrena szyjna regularnie dokucza, rozważa się zabieg chirurgiczny, obarczający uciśnięte korzenie nerwowe. Dekompresja włókien nerwowych po zabiegu wymaga również rehabilitacji zachowawczej.

Zobacz film: Czym jest migrena?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Prusiński A., „Leczenie migreny i innych bólów głowy”, Termedia, Poznań 2010;

2. Stępień A., „Bóle głowy – diagnostyka i leczenie”, Czelej, Lublin 2004


Data aktualizacji: 13.10.2020,
Opublikowano: 13.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej