Leczenie osoczem chorych na COVID-19. Na czym polega terapia?

Zobacz film: Leczenie osoczem chorych na COVID-19 Źródło: 36,6

Leczenie osoczem nie jest żadną nowością. Stosowano je już w czasie pandemii hiszpanki na początku XX wieku. Na czym polega ta terapia i czy faktycznie może być pomocna w leczeniu pacjentów z COVID-19?

Osoby, które pokonały daną chorobę zakaźną zaczynają wytwarzać przeciwciała, które potrafią walczyć z danym patogenem. Tak samo jest w przypadku osób, które pokonały koronawirusa SARS-CoV-2. Pobranie osocza od tzw. ozdrowieńców i podanie chorym może znacząco poprawić ich stan kliniczny.

Osocze ozdrowieńców może być podawane zarówno osobom, u których choroba jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, a także pacjentom w stanie ciężkim. W pierwszym przypadku taka terapia będzie jednak znacznie skuteczniejsza. Trzeba sobie zdawać sprawę, że walczymy z wirusem i jeśli uszkodził on określoną liczbę komórek, osoczem nie da się ich odbudować - mówi w rozmowie z Ewą Drzyzgą prof. Andrzej Deptała Kierownik Kliniki Hematologii i Onkologii CSK MSWiA w Warszawie.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Kiedy podanie immunoglobulin nie jest wskazane?

Mimo że leczenie osoczem przynosi bardzo dobre rezultaty, to czasem zdarza się, że zastosowanie takiej terapii nie jest możliwe. Jak mówi specjalista jednym z przeciwwskazań do podania osocza jest nietolerancja osocza lub niedobór określonych przeciwciał.

Aby podać osocze między dawcą a biorcą musi istnieć całkowita zgodność grup krwi - dodaje specjalista.

Na tę chwilę leczenie osoczem stosuje się jedynie w Warszawie w Szpitalu MASWiA. Jednak w najbliższych dniach placówek, które będą podawały osocze ma przebywać.

Czy każdy ozdrowieniec może oddać krew?

Kryteria co do tego, kto może oddać krew, a kto nie dalej są takie same. Każdy ozdrowieniec, który zgłosi się do punktu poboru będzie musiał przejść taką samą procedurę, jak każda inna osoba. Jednak podstawowym kryterium jest negatywny wynik w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Co ciekawe, u wszystkich osób, które przechorowały COVID-19 pojawiają się tak cenne teraz przeciwciała. Dlaczego?

Jest wiele chorób, które mogą spowodować, że odpowiedź układu immunologicznego będzie nieadekwatna lub tych przeciwciał będzie za mało. Tak samo może się zdarzyć w przypadku szczepienia. Czasem zdarza się, że po podaniu jeden dawki organizm nie wytwarza przeciwciał, które mają go chronić przed chorobą, na którą został zaszczepiony i konieczne jest jego powtórzenie - tłumaczy specjalista. 

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 17.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej