Na czym polega krzyżowy przeszczep nerki?

Fot: kadr z programu 36,6

Osoby, które mają problemy z nerkami muszą mieć wykonywane dializy. Jedyną szansą dla nich na normalne życie jest przeszczep narządu i wcale nie musi on pochodzić od zmarłego. Jeśli udaje znaleźć się kilku lub kilkunastu żywych dawców możliwe jest przeprowadzenie tzw. przeszczepu krzyżowego lub łańcuchowego. Na czym one polegają?

Pan Bartłomiej zachorował w wieku 16 lat. Od tamtej pory cztery razy w tygodniu stawia się w szpitalu na dializy. Szansą na normalne życie miał być dla niego przeszczep nerki, którą miał otrzymać od mamy. Niestety badania wykluczyły ją z grona potencjalnych dawców. Tym samym Bartłomiej dalej znajduje się na liście oczekujących. Więcej szczęścia miała pani Magda, u której wykonano tzw. przeszczep krzyżowy.

Taki przeszczep można wykonać w sytuacji, gdy ktoś z rodziny nie może oddać nerki choremu. Wtedy znajduje się drugą parę w podobniej sytuacji i jeśli badania potwierdzą zgodność wykonuje się tzw. przeszczep krzyżowy. Jeśli takich par jest więcej mówi się o przeszczepie łańcuchowym.

Zobacz także: Przeszczep nerki od żyjącego nosiciela wirusa HIV. Pierwsza taka operacja w historii

Niestety w Polsce tego rodzaju przeszczepów wykonuje się stosunkowo niewiele. Z danych wynika, że zaledwie 5 proc. Polaków jest gotowych oddać komuś bliskiemu nerkę. W Europie taką chęć deklaruje aż 22 proc. badanych. Warto zaznaczyć, że nerka pochodząca od żywego dawcy znacznie lepiej funkcjonuje, a chorzy mają znacznie większe szanse na powrót do zdrowia.

Wszystkiego o przeszczepie nerki dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Poznaj historie Pana Bartłomieja, który czeka na przeszczep nerki. Źródło: 36,6

Przeszczep nerki – na czym polega?

Standardowy zabieg przeszczepu nerki polega na umieszczeniu nerki w dolnej części jamy brzusznej, w prawym lub lewym dole biodrowym. Następnie łączy się tętnicę i żyłę nerki z tętnicą i żyłą biodrową. Moczowód zostaje wszyty do pęcherza moczowego. Niekiedy już w trakcie operacji nerka podejmuje pracę. W innych przypadkach na efekt trzeba poczekać kilka dni, a nawet tygodni. Kontynuuje się w tym czasie dializoterapię, póki nerka nie podejmie pracy. Nie usuwa się nerek biorcy, chyba że wskazaniem jest np. wielotorbielowatość nerek, kiedy niewydolna nerka pacjenta zajmuje ogromną przestrzeń w jamie brzusznej.

Zobacz także: Przeszczepienie nerki – życie po przeszczepie, kto może być dawcą?

Zobacz film: Źródło: 36,6 

Data aktualizacji: 23.08.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej